IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

За какво ѝ е на Русия Черният континент?

Третата световна война ще е между Индия и Китай. Която ще се води в Африка. И за Африка

16:16 | 05.11.19 г. 25
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

Защото те нямат политически суверенитет, нямат силна армия, военноморски флот, ядрени оръжия, раздробени са. И за китайците, и за европейците жителите на Африка са в най-добрия случай обект на благотворителни програми, а в най-лошия - нежелани бежанци, изобщо второкачествен човешки материал, обречен да измре.

На друга позиция застана май само Съветският съюз. СССР помагаше на африканските народи да добият истинска независимост и политическа субектност. Не че сполучи кой знае колко. Обаче самото присъствие на Съветския съюз на континента - като една от световните сили, бе необходимо и неизбежно.

Откакто Русия взе да се връща в световната политика, неизбежно стана и да заяви интересите си в Африка. Проблемът е, че днес нямаме привлекателен модел на бъдещето, какъвто бе социализмът през съветската епоха. Но позицията на Русия като мощна военнополитическа сила, противопоставена на Запада, е актуална и сега. А днес става така, че Русия отчасти се противопоставя и на „новите колониалисти"- Китай и Индия. По-скоро всъщност не им се противопоставя, а балансира техните амбиции.

Ако не утре, то вдругиден предстои нова подялба на света. Светът ще бъде поделен между Китай и Индия (да се надяваме само, че без голяма война) и на първо място ще бъде разделена Африка. Господството на Америка е реалност на вчерашния ден, а дяловете на западните страни като цяло ще намалеят (все някой трябва да губи, за да се разрастват Китай и Индия). Русия трябва да бъде участник, страна и субект на този процес (а не обект като Африка). Затова трябва да имаме присъствие и в Африка. Политическо, военно, икономическо.

Тревога будят само формите и начините да маркираме присъствието си. Не бихме искали влиянието на Русия само да подсигурява търговския интерес на няколко частни компании, собственост на руски олигарси, и то не пряко, а чрез офшорки. Пълномащабното "завръщане" на Русия в Африка задължително трябва да включва и военни бази, и политическо влияние, и "мека сила" - разпространение на руска култура, образование и дори начин на живот, ориентиран повече към Русия, отколкото към Запада или Китай. В този смисъл съветският опит може и да се приложи, и да бъде развит. Чернокожи африкански студенти също трябва да има в северните градове у нас, и нека да са много.

Важното е, щом получат образование в Русия, те да се върнат обратно в Африка. И да се върнат с обич към руския свят в сърцата си, опознали и разбрали руската култура и руския език, добили уважение към Русия.

(БТА)

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 15:58 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

26
rate up comment 1 rate down comment 0
supertrader
преди 4 години
Според мене ходят в Африка разни политици с цел да се отдалечат от собствените си проблеми които стават все по големи поради дефлацията. Идеята за война в Африка може би се харесва на някой, но Китай е набрал такава огромна скорост която може да се измери с индустриалния и технологичен бум на Германия преди Втората световна и успокоението че няма да нападнат никой при положение че поддържат армия която официално е поне 3 пъти по малка от реалната и численост и размери. Пита ли се някой от спокойните за какво им е толкова голяма армия и по последни данни се въоръжава с оръжие от качественно нова технология с каквото май другите не разполагат или не знаят дори какво предстварява.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
25
rate up comment 6 rate down comment 0
Solar Power
преди 4 години
Така и не разбрах какво толкова се възхищавате на русия или америка , че имали газ ?!? И ние имаме но не сискаме да копаме.... а имаме и слънце и воада фрий. Ето аз съм фрий от ресурсите нс русия и америка над 7 години
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
24
rate up comment 5 rate down comment 1
Бидонойл
преди 4 години
Тогава защо плащаме строежа на нови тръби? Ако този който пълни газ има проблеми, да си ги решава за собствена сметка. Това трябваше да е обща позиция на всички транзитни държави. Но някои се огънаха, други се полакомиха и в крайна сметка Газпром постигна своето. Ще строим дублиращи газопроводи на вече съществуващи газови трасета.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
23
rate up comment 8 rate down comment 1
Achtung
преди 4 години
Че какво и е на досегашната ни газопроводна система да не сме я бастисали? Още си я има, цяла е, здравичка е и работи ако има кой да пълни газ от другия край.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
22
rate up comment 5 rate down comment 3
IvaneJohn
преди 4 години
Мдаааа, а китайските чиновници през 7 век са ползвали ароматизирана тоалетна хартия. Римляните пък просто се подминали с топла минерална вода. Сигурно след време просто ще расте като листа и ще си я берем.... На кой му пука какво е било през 1969?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
21
rate up comment 5 rate down comment 5
Бидонойл
преди 4 години
Не, не пропуснахме възможността Южен поток. Пропуснахме възможността да запазим вече съществуващата газопреносна мрежа, което беше най-изгодно за националните ни интереси. Но политиците ни се огънаха и сега вместо Газпром, ние ще трябва да плащаме цената за заобикалянето на Украйна.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
20
rate up comment 13 rate down comment 3
Achtung
преди 4 години
2014 след първите санкции, Стояно производните, даже твърдяха, че руснаците не може ли сами да добиват газ без западни технологии, пък камо ли газопроводи да правят. Жалко, че пропуснахме възможността Южен поток, сега ще направим по-дълго и по-скъпо трасе и няма да седим на входа от Русия, ами ще зависим от Анкара...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
19
rate up comment 10 rate down comment 6
Mavi Goz
преди 4 години
То остай, че за 3 години построиха 2200 км. от Силата на Сибир, ами за същото време - ей така, като на та шак, построиха и 2000 км. от СП2 и 1000 км. от Турски поток - все подводни, че е по- лесно, дааебем... Това километрите за нико ги немат, дебем и мужиците дебем... :lol:
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
18
rate up comment 9 rate down comment 8
Mavi Goz
преди 4 години
Хихи... Ми кеф ми е като се разпеняви и почне да смуче на вола от вимето, та да изсмуче некво успокоително, та да не се качи на джанката пред панелката... Успокоява се, че рашките имали да строят оке 2200 км. тръби... санким некой разбра кога и как построиха 2200. Плаши куче със салам... :lol:Мноо ми е интересно, великия ЕС колко километра тръби построи и пусна, кот нали първа грижа му е диверсификацията...? Като гледам смешните 150 км. на смешния интерконектор как брадясват вече 10 години... Па не беше НабълБУКО, па не беше ТАНАП-***-ТАРАП- ТАСКЕБАП... дето докат стигне до Италия и не е ясно какво и колко точно ше достави... а баш точно Гърция и Италия айде да не са точно неква икономика европейска, даге... Стоене, продължавай да пишеш пълни приказки и не поглеждай към джанката - ше боли много, но ше се наложи да преживееш сичките руски проекти - дръж се мъжки и не спирай да ни просвещаваш - ние ти верваме... но по-важното е ти да си верваш... ;) :lol:
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
17
rate up comment 4 rate down comment 7
michaelis16
преди 4 години
остаай го тоя мириззлив платен *** и толкоз ... не скиаш ли че две приказки не мое върже и само ***, те не че руснаците са цъфнали и вързали ама всичко е контра кво по ясно о тва бате .... да го помпи докат пукне и тва е .... :))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още