IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Коронавирусът може да удари глобалния растеж

Китай днес отговаря за около една трета от световния ръст на БВП - по-голям принос от този на САЩ, Европа и Япония взети заедно

12:42 | 03.02.20 г. 13
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Bloomberg</em></p>

Снимка: Bloomberg

Не само китайските потребители могат да доведат до забавяне на глобалния растеж. Районът Хубей е огромна зона на вериги за доставки. Забраните за пътувания затрудняват работата на хората и функционирането на фабриките. Възможно е при достатъчно голямо прекъсване на веригите за доставки Китай да не успее да изпълни своите ангажименти за покупка на стоки съобразно търговската сделка със САЩ.

Това, разбира се, би имало геополитическо въздействие, особено в сектори, включително технологиите, които все още са сред най-тясно свързаните с китайския бизнес въпреки икономическото отделяне, което вече се осъществява между САЩ и комунистическата държава (тенденция, която „първата фаза” от търговската сделка няма да промени). Ако технологичният сектор започне да се колебае, това може да повлияе на енергийните и материалните компоненти, и от своя страна да бъде катализаторът за по-голямата пазарна корекция, която много от нас очакват от известно време.

Всичко това прави избухването на вируса точно този тип неочаквано задействащо събитие, от което много участници на пазара се опасяваха - те вече се притесняват от намаляването на маржовете на корпоративните печалби в САЩ, рекордната задлъжнялост, проблемите с ликвидността и отрицателната доходност.

Разбира се, възможно е пазарите да игнорират всичко това за още известно време. Може би Доналд Тръмп ще може да се похвали, точно навреме за изборите през ноември, че при неговото президентство индексът Dow Jones е достигнал 30 000 пункта. Но този потенциален пазарен връх би бил предизвикан от паричната политика и дефицитното харчене, а не от по-продуктивна стратегия на Белия дом.

Това подчертава един по-общ момент: каквото и да се случи с коронавируса, САЩ пропуснаха възможността, не само при Тръмп, но още след финансовата криза през 2008 г., да преформулират стратегията си за растеж, в идеалния случай до такава, основана на повече растеж на доходите, отколкото на инфлация при цените на активите. Това е единственият начин да се гарантира икономическата сигурност в дългосрочен план.

Китай също беше свръх зависим от дълга през периода след финансовата криза. Той също отгледа свои балони във всичко - от недвижимите имоти до облигациите на провинциите. Потреблението и трудовият пазар отслабваха още преди коронавирусът. Доверието в управлението, което вече отслабваше при президента Си Дзинпин, понесе нов удар с първоначалното омаловажаване на кризата от партията.

И все пак, каквото и влияние в крайна сметка да окаже вирусът върху глобалния растеж, фактът, че страховете от рецесия, които не стояха на дневен ред само преди седмица, сега се връщат, изразява нещо много важно.

САЩ все още имат голямо значение за световната икономика, но много по-малко, отколкото преди. Китай, от друга страна, има много по-голямо значение. Колко точно ще стане ясно с развитието на коронавируса през следващите седмици и месеци.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 06:44 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

13
rate up comment 9 rate down comment 4
red6
преди 4 години
Недейте да говорите така на имбецилатора, че ще вземе да се самоубие... В неговите очи, великият оранжев гибoн има едно единствено постижение - ръста на борсите. Ама като му напишеш, че тоя ръст е класически комунизъм - и почва да се сепва. QE е точно като БГ преди 89' - уж всички равни, ама бай ти тато и партийците живеят по резиденциите, другите - чудят се за годината кое ще липсва повече - водата, тока или храната. Е сега при крайният капитализъм стана същото - първият 1% живее на широко, понеже чрез поредната законна схема - QE напомпаха безбожно цените на всичко... Което не е проблем, ако имаш достъп до евтините пари. Ако нямаш - е, значи нищо не става от тебе, не работиш достатъчно, неук си - я вземи тоя тлъст кредит за университета :)И най-голямата ирония - имбецилатора е класически даскал панелкаджия в овча купел. Той даже не е близко до тия, които имат пари - класическа овчица за стригане, дето си мисли, че яде мед, като го ближе през буркана :D :D :D :D
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 1 rate down comment 4
Вся власть Советам!
преди 4 години
Мдааа, по-долу сме свидетели на путинофил капиталист спорещ със русофил комунист. Интересно е, защото силите са изравнени. И двете старни са на интелектуалното дъно.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 14 rate down comment 1
studioaa
преди 4 години
Той тотално ненавижда получаващите социалки, но той също е такъв просто схемата, по която се изплащат неговите социалки е различна това е единствената разлика. Трагедията и комедията често се преплитат...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 23 rate down comment 0
panther
преди 4 години
Импе, за 1 година в САЩ:- хранителните помощи струват $60-70 милиарда и отиват при 40 милиона най-бедни американци.- безконтролно напечатаните и компютърно генерирани пари (количествени улеснения) са около $500 милиарда годишно и се наливат основно в акции. 80% отиват в топ 10% по богатство. 50% отиват в топ 1% по богатство. Точно хората, които с безумни политики докараха предната криза, и които още по-безумни политики отлагат следващата.Знаем, че не си фен на хората на социалки, ама хайде помисли пак, кои са повече на социалки в САЩ - бедните или олигархията?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 14 rate down comment 2
Mirilai-lai
преди 4 години
ако нещата са поне наполовина толкова сериозни, колкото изглеждат в многото клипове от Китай - глобалният растеж ще ни бъде най-малкия проблем
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 17 rate down comment 3
studioaa
преди 4 години
Ако някой все пак се съмнява в това, колко "добре" сегашната система отразява отношението риск/печалба да разгледаме една най-често притежаваните акции тази на Apple. За 2019 цената на акцията е нагоре с почти 100%, а продажбите са надолу с 12% спрямо 2018. Явно за да те обяват за "пазарен лидер" не трябва да имаш никакви продажби на пазара.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 10 rate down comment 4
v_tin
преди 4 години
Петърчо татювата, от грип сигурно умират повече хора отколкото от този вирус, но никой не се трогва от това нещо
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 18 rate down comment 3
studioaa
преди 4 години
Хей пич, правенето на пари от нищото т.е от бързото поскъпване на нещо без фундаментална причина за това т.е причинено от централните банки и техните стимули е по своята същност престъпно. В една система, в която няма баланс между търсенето и предлагането в нея централните банки тотално изкривяват абсолютно всичко и огромната вреда, която причинават е видима даже от космоса. Капитализмът е реално не съществува днес и не само днес a в последните 25+ години, защото капитализмът забранява спасителните планове с нованапечатани парички това е. Ясно ти си този, който е комунист, мотивиран от очевиден конфликт на интереси. Въпрос на време е мнозинството да грабне лопатите и сопите ако това безумие не бъде спряно час по-скоро...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 3 rate down comment 15
Императорът
преди 4 години
Жабоков, много грозно мнение. Ти комунист, нали? Какви социални помощи, какъв дявол те гони? Страшна злоба, страшно нещо.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 8 rate down comment 6
Императорът
преди 4 години
Това е добра новина, ще пилеят по-малко за глyпости.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още