IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Норвегия и ЕС влизат във все по-ожесточена война за риболова

Спорът за квотите за треска е параван за геополитика и борба за ресурси в Арктика

11:12 | 26.08.21 г. 2
<p>
	<em>Снимка: Mario Proenca/Bloomberg</em></p>

Снимка: Mario Proenca/Bloomberg

Студената война се подгрява

Досега войната между Норвегия и ЕС беше „студена“, ограничена до разгорещен дипломатически обмен. Това ще се промени сега, когато квотата за риболов се изчерпва и корабите от ЕС могат да бъдат задържани, а собствениците им – преследвани. Норвегия настоява, че прилагането на квотата е „от основно значение за устойчивото управление на рибните ресурси“, казва Халворсен.

Представители на индустрията от Германия, Испания, Португалия, Франция и Полша се подготвят за битка, като сигнализират, че нямат намерение да маршируват по свирката на Осло. Испанското министерство на земеделието заяви, че се е присъединило към Германия, Франция и Португалия и е изпратило изпращайки писмо до Синкевичюс. В писмото се призовава „Комисията да защити законните права и интереси на Европейския съюз в лицето на едностранното решение на Норвегия в нарушение на международното право“.

„Няма да се откажем от квотата си“, казва Иван Лопес, председател на Консултативния съвет за дълги разстояния и президент на Испанската асоциация за риба треска. „Ще продължим риболова, докато ЕС не ни каже, че сме изчерпали квотата си, или докато Норвегия не ни спре“, допълва той.

Дик Парлевлиет, председател на Европейската асоциация за риболов в Северния Атлантик, смята, че квотата ще бъде достигната около третата седмица на август. Ако Норвегия конфискува лодки, Парлевлиет твърди, че ЕС трябва да наложи забрана за внос на норвежка треска. „Ограниченията в търговията са единственото оръжие на ЕС. Но, разбира се, ние се надяваме на дипломатическо решение, преди да има арести“, допълва той.

Парлевлиет и колегите му не разбират играта на Норвегия. „Сумите, за които говорим, са изключително важни, за да не се срине целият ни бизнес модел“, казва той. „За нас, риболовците на треска, въпросът е на живот и смърт. За Норвегия няма смисъл да започва търговска война с най-големия си пазар на износ на няколко хиляди тона треска“, посочва още той.

Лопес се затруднява да разбере, че „защо Норвегия би била готова да рискува отношенията си с ЕС за около 5 хил. тона треска, особено когато имат квоти от почти 400 000 тона ... Няма смисъл“, казва той.

Той намеква, че Осло може да иска да преразгледа нещо повече от квотите за треска - тъй като договорът от 1920 г. регулира всички природни ресурси в архипелага. „По-лесно и по-евтино е да спорите за треската, отколкото за по-ценните ресурси“, коментира Лопес. „Нека си припомним например, че Норвегия току що обяви 164 нови блока за проучване на петрол в Арктика - това биха били точно тези води. Ясно е, че има други интереси“, казва още той.

Неясни мерки

Брюксел предупреждава Норвегия в последното си дипломатическо съобщение през юни, че прилагането на новата квота ще навреди на цялостните отношения между ЕС и Норвегия. Макар и да заплашва „да предприеме всички необходими коригиращи мерки за борба с Норвегия“, Брюксел не уточнява ясно какви биха били последствията.

Говорител на ЕК казва, че „ЕС вярва, че правилното прилагане на Парижкия договор е в интерес на всички страни, включително Норвегия“ и че контактите с Норвегия продължават.

Представители на индустрията посочват, че Норвегия е в разгара на кампанията преди изборите през септември. Комисията може да иска да изчака, докато норвежките политици имат малко повече политически възможности за маневриране. Междувременно рибарите са изправени пред реална заплаха от преследване, наред с икономическата несигурност.

На въпрос за въздействието на „войната за треската“ върху отношенията между ЕС и Норвегия Халворсен отговаря, че и двете страни „са дългогодишни стратегически партньори със споделени ценности и ние работим в тясно сътрудничество, за да намерим съвместни решения на общи предизвикателства, а широтата на нашата връзка е доказателство за това“.

Тези коментари обаче не се харесват на рибарите. „Ако една партия спечели изборите на цената на разпада на ЕС и пречупване на бъдещето на риболовния му флот, това не означава, че отношенията с Норвегия са толкова честни, колкото трябва да бъдат“, казва Лопес.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 19:58 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

2
rate up comment 2 rate down comment 0
Dr. Vatnikov
преди 2 години
Браво, точно по темата. Снимката на профила ти точно, ама много точно ти пасва.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 1 rate down comment 2
markov
преди 2 години
Путин е виновен!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още