IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

FT: ЕС ще признае ядрената енергетика и газа за зелени

Инвестициите в ядрени централи ще бъдат възможни поне за следващите две десетилетия, тези в газови – поне за едно десетилетие

12:35 | 01.01.22 г. 24
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Ядрена централа във Франция. <em>Снимка:&nbsp;Cyril Marcilhacy/Bloomberg</em></p>

Ядрена централа във Франция. Снимка: Cyril Marcilhacy/Bloomberg

Брюксел възнамерява да признае ядрената енергетика и природния газ за „зелена“ дейност като част от знаковата класификационна схема на ЕС, която да помогне на финансовите пазари да решават какво може да се счита за устойчива инвестиция, пише в свой анализ Financial Times.

В дългоочакваните си планове, които трябваше да бъдат представени в края на миналата година, Европейската комисия проправя пътя за инвестиции в нови атомни електроцентрали поне през следващите две десетилетия и в природен газ поне през едно десетилетие в рамките на система за „зелено“ етикетиране, известна като „таксономия за устойчиво финансиране“.

Системата, която ще обхване индустриите, генериращи около 80% от всички емисии на парникови газове в ЕС, представлява първия опит на голям световен регулатор да определи какво се счита за наистина устойчива икономическа дейност и да спомогне за премахването на т.нар. greenwashing (подвеждане на потребителите по отношение на екологични дейности) във финансовия сектор.

В проектодокумента, с който Financial Times се е запознал, се казва, че при определени обстоятелства зеленият етикет на ЕС следва да се присъжда на спорни енергийни източници, включително ядрена енергия и природен газ.

Решението е било взето, след като група от държави, подкрепящи ядрената енергетика, водена от Франция, и правителства, подкрепящи природния газ в Южна и Източна Европа, са настояли таксономията да не наказва енергийните източници, които осигуряват по-голямата част от производството на електроенергия.

Ядрената енергетика не отделя парникови газове, но произвежда токсични отпадъци, които се нуждаят от безопасно съхранение и могат да представляват радиационен риск. Природният газ произвежда въглероден двуокис, но неговите поддръжници твърдят, че той е много по-малко замърсяващ от традиционните изкопаеми горива и е жизненоважен начин за проправяне на пътя към по-ниски емисии.

България все още няма окончателно решение за нова ядрена мощност след замразяването на проекта за АЕЦ "Белене". БСП, част от управляващата коалиция, лобира за нови мощности там, "Продължаваме промяната" са по-скоро за нови реактори в "Козлодуй", докато "Има такъв народ" също са се изказвали благосклонно за  ядрената енергетика в страната, а "Демократична България", част от която е "Зелено движение" - открит критик на ядрената енергетика, призовава да се направи подробен анализ за нуждата от такъв проект. 

По-рано през 2021 г. Брюксел беше принуден да отложи решението за класифициране на двата енергийни източника след спорове сред самите членове на ЕК за това дали те трябва да получат зеления етикет. Битката за признаването на ядрената енергия и природния газ за екологични се засили през последните месеци, тъй като страните от ЕС се сблъскаха с рекордни цени на електроенергията тази зима, предизвикани от нарастващото търсене на природен газ.

В проекта за текста за таксономията се казва, че ядрената енергетика следва да се счита за устойчива икономическа дейност, стига държавите от ЕС, в които се намират електроцентралите, да могат безопасно да обезвреждат токсичните отпадъци и да отговарят на критерия да не нанасят „значителна вреда“ на околната среда. Изграждането на нови ядрени централи ще бъде признато за „зелено“ за разрешенията, издадени до 2045 г., се казва в текста.

Инвестициите в природен газ също могат да се признаят за „зелени“ като „преходна" енергия, но трябва да отговарят на по-подробен набор от условия, включително да произвеждат емисии, по-малки от 270 г CO2 на киловат, и ако заместват традиционните изкопаеми горива, като например производството на енергия от въглища.

ЕС внася около три четвърти от необходимия му природен газ, като по-голямата част от него се доставя от Русия. Енергийната криза в блока предизвика критики от страна на някои държави членки, че Москва изкуствено повишава цените на газа, докато ЕС бива принуден да се откаже от вноса на газ и да премине към възобновяема енергия.

Текстът на документа ще трябва да бъде одобрен от мнозинството от държавите членки на ЕС и членовете на Европейския парламент. Дипломати от ЕС поясняват пред FT, че текстът вероятно ще получи широка подкрепа от правителствата, но зелената класификация за газа и ядрената енергия e разкритикувана от екологичните групи.

Френският комисар по въпросите на ЕС Тиери Бретон заяви, че подкрепя обозначаването на двете технологии като зелени, тъй като това ще помогне на ЕС да постигне целта за намаляване на емисиите на CO2 до нула до 2050 г. в сравнение с нивата от 1990 г.

„Газът не е най-добрият (метод, б. ред.) за постигане на нашата цел, защото генерира известно количество CO2, но поне е по-добър като преход от въглищата“, каза Бретон пред репортери миналия месец. „Трябва да имаме подходящо финансиране в таксономията, включвайки и ядрената енергия“.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 01:57 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

14
rate up comment 4 rate down comment 2
zelka007
преди 2 години
росатом политкомисарче , е посредствена фирма за ядрени реактори , хем куци хем еффффтинки ... :))) ... по всекакви статистики , кеф ти брой оперативни реактори , кеф ти построени реактори , кеф ти по производителност , все НЕ Е в челната тройка от фирми ... и от 20 години не взимат и не преработват наобратно ядрено гориво , па за рециклиране въобще не иде реч ... там са гола вода , горе-долу като теб ... :)))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 5 rate down comment 4
aldy
преди 2 години
"...В проекта за текста за таксономията се казва, че ядрената енергетика следва да се счита за устойчива икономическа дейност, стига държавите от ЕС, в които се намират електроцентралите, да могат безопасно да обезвреждат токсичните отпадъци и да отговарят на критерия да не нанасят значителна вреда на околната среда..." Колко АЕЦ са руски и се зареждат с руско ядрено горимо? Фактически само те отговарят на така поставените условия. "Росатом" по правило извозва и съхранява на своя територия ядрените отпадъци, а какво прави с тях, си е нейна работа. Преработва ги, обогатява ги с плутоний и ги продава отново като ядрено гориво. Кой друг предлага подобни условия? Фалиралият "Уестингхаус"?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 4 rate down comment 2
khao
преди 2 години
казах ти че нищо няма да направим с тези скапани политици в ЕС! ... баси, разочароват ме ежедневно!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 3 rate down comment 2
khao
преди 2 години
хахахаха, това е супер несериозно! Един вид си признавате, че всичко е таашак, няма глобално затопляне и *** са прави...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 1 rate down comment 10
zelka007
преди 2 години
политпросветник ... в най-консервативният сценарий , при днешната технология на електролиза , такава каквато и ти можеш да си купиш за домашно ползване , 1кг водород се произвежда от 9л прясна вода ... също така , това е количеството вода необходимо за финото рафинирането на един килограм петрол ... :))) ... тези 9л при определени обстоятелства са и по-малко , а в близката петилетка ще бъдат и почти наполовина , от оптимизиране на технологията ... оправете си опорките нeкадърни ... !! ... и още нещо . къф газ те гони и кви ядрени реактори , кви 5лв от мордор . с прозззтотията на силоваците от кремля , тия сами си затвориха вратите за ЕС от външната страна ... :)))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 8 rate down comment 4
ing5rov
преди 2 години
наближава времето за разправа и то брутална с идеолози и помагачи на това безумие ... уж зелено !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 5 rate down comment 3
ing5rov
преди 2 години
хаха ... майтап , нале ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 10 rate down comment 3
aldy
преди 2 години
Ядрена енергетика и природен газ? Само да не са на "Росатом" и "Газпром". Тогава моооже. Какво ни готвят "зеленикаквите" с водородната енергетика? Едно кратко проучване показва, че за всеки тон "зелен" водород ще трябва да се употреби 17 тона ЧИСТА ПИТЕЙНА ВОДА. А ТЕ говорят за милиарди тонове. Аре сега си представете как в един Египет, който едва свързва двата края с прясната вода, ще трябва да унищожава милиони тонове вода? За тях това ще е краят. За радост на "зеленикаквите". Един огромен и сега проблем ТИЯ смятат да надуят до гигантска катастрофа. И не е решение опресняването на морската вода, не толкова защото също е скъпа операция, а защото ще се натрупат огромни количества морска сол и други минерали, йод и т.н., което ще ликвидира всякаква плодоносна почва. До тук изброихме "само" две много крупни катастрофи. В замяна на "спасяването" на климата, който изобщо не го брига за нас. Май е време ТИЯ да ги облекат в ония красиви бели ризи с дълги ръкави? Не ли?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 5 rate down comment 5
Boicho Popov
преди 2 години
Не, въобще не е сериозно! Псевдопроучване на псевдомедии
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 10 rate down comment 3
rumeni72
преди 2 години
това за мусаката е сериозно и е от вашата група сайтовеhttps://***.dnes.bg/obshtestvo/2021/12/29/britansko-prouchvane-zakleimi-liubimata-musaka-kato-vrag-nomer-1-na-prirodata.515474
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още