IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Дигиталната желязна завеса на Путин ще бъде стратегически провал

Изолирането на Русия от глобалния интернет ще нанесе трайни вреди на технологичните й амбиции

22:12 | 11.03.22 г. 18
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Bloomberg</em></p>

Снимка: Bloomberg

След като президентът Владимир Путин започна военната си инвазия срещу Украйна, Киев призова международната общност да накаже Русия, като прекъсне връзката й с интернет. Icann, аполитичната организация с нестопанска цел, която управлява „адресната книга“ на интернет, с право отхвърли искането, като се аргументира, че подобен ход „ще има опустошителни и трайни ефекти върху доверието във и полезността на тази глобална система“, пише за Financial Times Джон Торнхил, бивш шеф на московското бюро на вестника.

Но Русия все повече се стреми да се откъсне от останалия дигитален свят, като ускорява създаването на „суверенен интернет“. Подобно на други авторитарни правителства, Москва е решена да засили контрола върху интернет, за да проследява потребителите, да цензурира информационните потоци и да предотвратява мобилизирането на политическа опозиция.

Това е по-нататъшно политизиране и фрагментиране на глобалната комуникационна мрежа: интернет се разпада на „сплинтернет“. Според Access Now, международна организация за правата на човека, през 2020 г. е имало най-малко 155 спирания на интернет в 29 държави, в сравнение със 75 през 2016 г., тъй като националните правителства се опитват да заглушат протестите, да повлияят на изборите или да прикрият нарушенията на правата на човека. „Интернет е огромен ресурс за цялото човечество, който технически е много здрав, но политически е доста крехък“, изтъква Андрю Саливън, президент на Internet Society. „Хората се опитват да го изключат. Това е трагедия.”

В продължение на много години руското правителство гледаше на интернет като сила за модернизация и икономическо развитие. За разлика от Китай и Иран, които разработиха свои собствени внимателно управлявани мрежи, Русия ентусиазирано се свърза с останалия свят чрез насърчението от страна на руския и западния технологичен бизнес. Появиха се силни местни интернет компании, като ВКонтакте и Яндекс, а иновативната икономика на приложенията процъфтяваше. Към 2020 г. почти 85% от руснаците използваха интернет.

Но ястребите от областта на сигурността около Путин, известни като силоваци, се разтревожиха от загубата на политически контрол след масовите протести през 2011 г. срещу изборните измами. Оттогава те постепенно отделят Русия от глобалния интернет и увеличават контрола. ВКонтакте, наречена руският Facebook, беше поета от приближени до Кремъл. Правителството затегна контрола над YouTube, Twitter и Facebook в опит да цензурира забранено съдържание. През 2019 г. Путин одобри закон за интернет, който инструктира всички доставчици на услуги да канализират трафика през филтри, контролирани от дигиталния цензор на Кремъл - Роскомнадзор.

Войната в Украйна още повече изолира руския интернет, тъй като Кремъл блокира повече чужди услуги, като Facebook. Кризата засегна и Яндекс, известна като руският Google, както и много други местни технологични компании. Руските работници от технологичния сектор бягат от страната, страхувайки се от по-нататъшни репресии. Руснаците все още могат да получат достъп до глобалния интернет чрез виртуални частни мрежи (VPN) и „сивата“ мрежа, но може да стане още по-трудно.

Иронията е, че нарастващата изолация на Русия сериозно ще навреди на способността на Кремъл да постигне втора важна цел: установяване на по-голям технологичен суверенитет в 5G мрежите, изкуствения интелект, операционните системи и облачните изчисления. Западните санкции ще прекратят руския внос на критични технологични продукти и услуги. Няколко чуждестранни компании, като Microsoft, Apple, Samsung, Oracle и Cisco, отказват да продават в Русия или спират операции там. „Технологичният потенциал на Русия ще бъде унищожен за дълго време. Тази индустрия изисква много, много години инвестиции и благоприятна среда. Руските продукти и услуги сега са токсични“, коментира Алена Епифанова, научен сътрудник в Германския съвет по външни отношения и автор на доклад за стремежа на Русия към цифров суверенитет.

Въпреки ранните мечти за интернет като отворен и универсален ресурс, той бързо се разделя на три доминиращи „инфосфери“ с различни подходи, интереси и правила: либертариански модел на САЩ; по-регулиран европейски такъв; и държавно контролирана китайска версия. За тези с дистопична нагласа, това е смущаващо ехо от трите супердържави в романа на Джордж Оруел „1984“: Океания, Евразия и Източна Азия.

Русия очевидно се опитва да създаде четвърта, русофонска инфосфера, но е в слаба позиция предвид липсата на силно вътрешно технологично производство. Сега Москва няма друг избор освен да прибегне до китайските оборудване и опит. Но това може да разтревожи силоваците. А и самият Пекин е притиснат от затягането на американските ограничения върху износа на технологии. Както и в други области, Путин може да постигне краткосрочно тактическо предимство, като спусне цифрова желязна завеса, но Русия е изправена пред дългосрочна стратегическа загуба.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 18:30 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

8
rate up comment 9 rate down comment 3
Иванов Иван
преди 2 години
Айде и ти да купуваш вазелин и да се правиш на император в някой "освободителна операция" сайт.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 3 rate down comment 9
Императорът
преди 2 години
Инвесторът, защо не споменавате нищо за това, че кeлешът с ококорените очи и ръбеста тимбeрица - е разрешил реч на омразата във фейсбук? Разбира се не всяка, но само срещу руснаци? Призиви за насилие срещу руски войници, обикновени руснаци, призиви за убийство на Владимир Путин вече са разрешени !!!! ТОВА ли е западната "демокрация" - демонизираща цял един народ и толерираща насилието срещу него? Не трябва ли Ръбестата глава да носи наказателна отговорност за насаждане на омраза? А и за толериране на неонацизма, защото са разрешени и хвалбите за извeргите от Азов? За дигиталството на Русия не се кахърете - ще се научат да произвеждат по-добри чипове, а ако трябва ще саботират западното производство просто като му спрат суровините. Софтуерните им специалисти пък са на топ ниво.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 9 rate down comment 1
Oбичам България
преди 2 години
Опорката с нацистите отпадна след като се разбра, че семейството на Зеленски е убито от нацисти и той е евреин + нацистите в Украйна имат подкрепа от 2% и 0 депутата. От днес трябва да говорите, че Украйна са искали да нападнат Беларус и само тази превантивна война на Путин е спасила хората там (цитирам Лукашенко, а той не би излъгал).
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 10 rate down comment 1
Иванов Иван
преди 2 години
Вова купувай вазелин и памперси за всичките р!бли дето си взел.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 8 rate down comment 2
khao
преди 2 години
да, назад са... но русия са по зле
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 8 rate down comment 3
Oбичам България
преди 2 години
Като цяло руснаците са зле технически - силата им е в индустриалния шпионаж (като цяло в шпионажа са номер едно). Интересното е Китай дали ще ги снабдява тайно с техника и ще рискува наказания.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 4 rate down comment 9
дядя Вова
преди 2 години
Ииииибриукчиите, каквато и заваса да има, престъпленията за втори Нюрнбергски Трибунал над украинските нацисти лъсват !!! Не зависимо как ще подмивате и промивате мозъци !!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 3 rate down comment 11
дядя Вова
преди 2 години
Изолирането на Русия от глобалния интернет ще нанесе трайни вреди на технологичните й амбиции == Не бягай като пуле пред майка си. В Китай да не би да са назад с технологиите?!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още