IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Си Дзинпин е изправен пред съдбоносно решение за Украйна

„Безграничното“ партньорство на Китай с Русия рискува открита конфронтация със Запада

10:54 | 16.03.22 г. 23
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Bloomberg</em></p>

Снимка: Bloomberg

Китай не е близо до самодостатъчност нито при енергията, нито при храните. От десетилетия той се тревожи от заплахата, че американският флот може да блокира страната, като прекъсне ключови маршрути за корабоплаване. Огромните инвестиции на Китай във флота му са отчасти насочени към предотвратяване на тази възможност. Сега обаче Пекин трябва да обмисли възможността замразяването на чуждестранните резерви на страната, свързано с други финансови санкции, да бъде също толкова заплашително, колкото и морската блокада.

Разочароващо за Китай, няма лесен изход от това. Очевидното решение би било той да търгува все повече в собствената си валута. Но Пекин се въздържа да направи юана напълно конвертируем, опасявайки се, че това в даден момент може да доведе до дестабилизиращо бягство на капитали.

Фактът, че ЕС, Обединеното кралство, Швейцария, Южна Корея, Япония и Сингапур се присъединиха към финансовите санкции срещу Русия, създаде единен фронт на развити икономики, който трябва да тревожи Пекин. Китай последователно се съизмерва директно със САЩ, отмятайки важни постижения: най-голямата търговска сила, най-голямата икономика (измерена чрез паритета на покупателната способност), най-големият флот. Но ако сега Китай трябва да се съпоставя не само със САЩ, но и с ЕС, Обединеното кралство, Япония, Канада и Австралия, относителната му позиция изглежда много по-слаба.

Ясно е, че опитът за икономическа изолация на Китай би бил много по-труден от налагането на санкции на Русия, дори само по себе си едва ли е безболезнено. Китай е дълбоко интегриран в западните вериги за доставки. Много западни мултинационални компании поставиха Китай в центъра на своите бизнес стратегии.

Поради тази причина дори някои от американските „ястреби“ по отношение на Китай приемат, че икономическата взаимозависимост между САЩ и Китай е даденост. Но глобалната криза кара хората да преразгледат основните си допускания. Идеята за икономическо отделяне на Китай от Запада, някога немислима, започва да изглежда по-правдоподобна. Тя дори може да се хареса на увеличаващата се група от икономически националисти на запад, които сега смятат глобализацията за катастрофална грешка.

Военните изчисления на Китай също изведнъж стават по-сложни. Ако опитната руска армия не може лесно да надделее при сухопътно нахлуване в Украйна, как би могъл Китай да извърши много по-сложната морска инвазия в Тайван? Украинският опит сочи, че тайванците ще отвърнат на удара и че Китай ще трябва да понесе сериозни загуби, докато Западът доставя военна помощ на Тайван. И докато президентът Джо Байдън многократно отхвърля битка за Украйна, той намекна, че САЩ ще защитават Тайван.

Често се предполага, че Китай ще бъде водещата страна в партньорството „без граници“ с Русия, но решението на Си Дзинпин да прегърне Путин сега изглежда като грешка. Трудно е да играете дългата игра, ако се обвържете с безразсъден лидер.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 13:03 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

13
rate up comment 6 rate down comment 1
khao
преди 2 години
нали и една мечка завива копейки ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 4 rate down comment 1
Dr. Vatnikov
преди 2 години
* Трабант
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 6 rate down comment 2
Dr. Vatnikov
преди 2 години
Какво е ТайванТ ? Нещо средно между таван и Транант? Освен очевидо липсата на подготовка по география, липсват и знания по история, кои са жителите на "ТайванТ", как и защо са попаднали там и какво е тяхното отношение към комунистически Китай.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 4 rate down comment 4
Моабет да става
преди 2 години
"Но Китай, който има най-големите чуждестранни резерви в света, току-що откри, че може да загуби достъп до тези си запаси за една нощ". Китай вече е предупреден за това какво може да се случи. Сигурен съм че ще вземат мерки да намалят тези резерви във държави в които те не са гарантирани. Също така САЩ са готови да да защитават Тайвант /за момента това са само обещания/, но дали ЕС са на същото мнение за някакъв остров на другият край на света. Тайвант в ООН не е отделна държава и не е призната официално. Това е един китайски остров който е населен с китайци които говорят китайски. САЩ притежавайки военна мощ и ползвайки слабоста на Китай след ВСВ не са допуснали да се присъедини кък Китай. Обаче светът се променя. Не е далеч времето когато и за Тайвант ще настъпят интересни времена. И въобще не е необходимо присъединяването да стана чрез война.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 3 rate down comment 5
sultan
преди 2 години
Политическите взаимоотношения между страните винаги са се водили на принципа "Няма вечни приятелства, има вечни интереси". Има вероятност Китай да обърне гръб на Русия, а политиката на "Разделяй и владей" отново да проработи.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 4 rate down comment 3
data
преди 2 години
То остави ами и Китайците и без това си имат долари който се чудят кво да правят така , че ще пазаруват на едро :) Щот китайците не дават заеми ами са "инвеститори" :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 5 rate down comment 3
data
преди 2 години
Интересното в случая е , че се оказа ,че Русия няма съюзници , търговски партньори да ,но единствените и съюзници се намираха в Европа и непонятно защо тя унищожи тия съюзи с нападението над Украйна . Проблема на търговските партньорства е, че в момента в който на вашият контрагент престане да му е изгодно да търгува с вас и всичко приключва .
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 4 rate down comment 6
mrynmryn
преди 2 години
Aми те вече ги отрязаха по няколко сделки, според мен просто чакат края на войната, когато Русия ако не е фалирала, ще е "на батерии", за да изкупят всичко което им душа иска на ниски цени. За мен те са най-големият победител в тази война. ЕС ще трябва да се оправя с бежанци отново, САЩ ще осъзнаят, че са наливали трилиони в армията си напразно, след като се видя нивото на руската, а Китай евентуално може да изгради Украйна наново с няколко по-стабилни сделки.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 7 rate down comment 3
penman
преди 2 години
Като гледам външния вид на Копейкин, излъчващ висока интелектуална мощ, Митрофанова доста ще да е разяснявала.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 4 rate down comment 5
Dr. Vatnikov
преди 2 години
Чудесна статия и анализ.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още