IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Войната в Украйна създаде рядък момент на западен консенсус

Опитът на Путин да експлоатира идеологическите разделения се обърна срещу него

09:16 | 10.04.22 г. 38
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Bloomberg</em></p>

Снимка: Bloomberg

Във вторник новото руско телевизионно шоу AntiFake се излъчи по най-популярния кремълски телевизионен канал. Върху ужасяващите кадри с украински цивилни, лежащи мъртви по улиците на Буча, беше изписан надписът „ФАЛШИВО“.

Докато телевизионните водещи обвиниха Украйна в заговор със западните медии чрез наемане на „зле обучени актьори“ да играят жертви в градчето близо до Киев, самите западни медии звучаха необичайно съгласувано. Точно когато се смяташе, че в ​​опустошения от културна война запад не може да се постигне съгласие за каквото и да било - в САЩ мнозинството републиканци все още вярват, че изборният резултат през 2020 г. е бил фалшифициран - изведнъж изглежда, че това е възможно, поне понякога, пише Джъмайма Кели за Financial Times.

В новинарското отразяване на Украйна човек се оказва в необичайната позиция да се сблъсква с едни и същи факти - и един и същ ужас - от всички страни на политическия спектър. Независимо дали гледате Fox News или CNN, четете Guardian или Daily Mail, се натъквате на едни и същи думи, които описват действията на Русия: „зверство“, „терор“, „касапница“, „диващина“.

Изглежда, че Путин без да иска е създал нещо толкова необичайно в днешния поляризиран свят: консенсус. Ужасната реалност на кървава война накара много от нашите собствени кавги да изглеждат незначителни, дребни и дори самоудовлетворяващи – участието в разпри в Twitter или онлайн ескалации не е лукс, който можете да си позволите, когато една страна е бомбардирана, а населението й е принудено да напусне домовете си.

Нивото на единство и ангажираност, което може би изглеждаше немислимо само преди два месеца, изглежда се появи, подпомогнато от последователността на новинарското отразяване. В САЩ, където 70% от републиканците и 71% от демократите съобщават, че са чували или чели много за инвазията, положителните възгледи за Путин се сринаха. Само 7% от републиканците казват, че имат увереност, че руският лидер ще постъпи правилно, според изследователския център Pew – спад от 31% по време на президентството на Тръмп – и 5% от демократите.

Във Великобритания девет от десет души казват, че следят отблизо събитията в Украйна, като за първи път от над шест години отбраната и външните работи са се придвижили на челно място в списъка с въпроси, за които хората са най-загрижени, според до Ipsos.

Ако Путин е залагал, че може да използва идеологическите разделения, които поляризират много страни на запад, този залог изглежда се обърна срещу него. „Ако Путин беше изчакал още няколко години, просто гледайки отстрани… имаше голям шанс Европа и Съединените щати да са се самоунищожили поради вътрешните си конфликти и културната война“, коментира историкът Ювал Ноа Харари в подкаста на Сам Харис. „Собственоръчно той ги обедини и им даде шанс да се спасят.“

Какво можем да научим от всичко това? Дали това, което виждаме, е просто случай на хора, които се обединяват временно срещу общ враг? Това определено е част от това, което се случва - и американците, и британците сега казват, че смятат Русия за заплаха за сигурността си.

Но авторът Анджела Нейгъл сочи друга причина: представата на Запада за себе си като винаги богат, винаги в безопасност и винаги могъщ бе поставена под съмнение.

„Не можете да поддържате този образ за себе си като вечно доминираща сила в света, ако се тревожите за спиране на газа и за поддържането на основните функции на обществото“, казва Нейгъл. „Когато сте в декадентска фаза, можете да се отдадете на идеи за… „трябва да мислим за всички лоши неща, които сме правили в миналото“… Възприеманата заплаха от инвазия разбужда хората от този начин на мислене."

Струва си да се отбележи, че онези, които критикуват част от прекалеността на тези вече потиснати културни войни, и които често се игнорирани като обикновени „противоположници“ – с някои забележителни изключения – до голяма степен произведоха анализ, съвместим с масовия наратив по време на този конфликт.

Може да има и още един урок, който да се извлече от всичко това. През последните години мнозина както отдясно, така и отляво се оказаха въвлечени в култура на „конкурентна жертвеност“. Украйна показа на света не само как изглежда истинската жертва, но и стойността на истинския героизъм.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 08:18 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

14
rate up comment 3 rate down comment 4
ing5rov
преди 2 години
на тебе пък кой ти слага лайкове бе ... : )))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 6 rate down comment 3
GiRo
преди 2 години
Прекръсти се на "Обичам русия" или "Обичам късия", ти си реши. Техниката им я видяхме и то срещу армия без далекобойно ПВО, самолети и тежка бронирана техника. Не забравяй, че за Украйна също воюват доста доброволци. Не ми се мисли ако мурзилажа срещне сериозно екипирана натовска армия с всичко изброено, че и отгоре.Баш о.р.к.а. ще почне пак да *** за големия червен бутон.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 4 rate down comment 7
serafima
преди 2 години
Браво на императора. Класата си е класа. Троловете срещу него просто си прилайват - трябва да си получават своето, като слушат истинските пораждащи война, или пък толкова могат да мислят.Но смешното ми е, че Западът очевидно се нуждае от война и има интерес от това, за да демонстрира консунсус, какъвто НЯМА. Далеч не всички държави там споделят измисления от тях мейнстрийм(инг).
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 6 rate down comment 4
GiRo
преди 2 години
"Основна грешка на западът бяха именно санкциите срещу Русия, които очевидно нарушават международните правни норми. "Верно ли бе, Импо? Горкия Мордор, жив да го оплачеш. Той само нахлу в суверенна държава (на няколко пъти). Потроши няколко града, изби малко народ. Ех, забравих, не бил той, друг бил... А вероломния запад, санкции ще налага. Ама ха, откъдя накъдя. Ходи се прегледай или си намери жена да те вкара малко у пътя, че съвсем си зациклил в любовта си към Късия. Айде другите са професионални ***, но ти определено си доста тежък случай. Като те чете човек да се чуди, руснак ли си или българин ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 3 rate down comment 3
ing5rov
преди 2 години
ти май не разбираш , че територията не е целта на Русия ... те имат най много на света .
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 1 rate down comment 5
Oбичам България
преди 2 години
Реално русанаците няма как да бъдат победени - имат прекалено много техника, мобилизират *** и си плащат за наемници. Въпросът е с какво ще се задоволят като територия този път...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 2 rate down comment 8
ing5rov
преди 2 години
"Войната в Украйна създаде рядък момент на западен консенсус " ... а дали е така ...?!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 8 rate down comment 4
Стоян Петров
преди 2 години
Да обясниш как путин'ка ти прибра акциите. Всиянко останало е празни приказки.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 8 rate down comment 3
khao
преди 2 години
написаното от него важи САМО са Русия... а оправданията им за агресията е повече от смешна, видиш ли Украйна щяла да ги нападне, хахахаха! язък за младите момчета убити от Късия!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 8 rate down comment 4
fortiss
преди 2 години
Импе, голям руснак си съснсл- от управляващата върхушка. Написаното от теб важи с пълна сила и за политиките на Русия. Путин иска да управлява велика сила, но руската икономика нещо буксува. С тази промишленост не са за никъде. Огромна разлика с политика и възможности на Китай.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още