IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Не очаквайте лихвените повишения да донесат по-висока доходност на депозитите

Лихвите върху влоговете може да се увеличат само при ръст в кредитирането, смятат експерти

09:30 | 20.02.22 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Samuel Corum/Bloomberg </em></p>

Снимка: Samuel Corum/Bloomberg

Федералният резерв на САЩ е напът да повиши лихвите, но собствениците на влогове на бива да се надяват, че това ще е в тяхна полза, пише Орла МакКфрей от The Wall Street Journal.

Фед даде сигнал, че ще увеличи лихвените проценти през март. Очакванията са това да е първото от серия лихвени повишения през тази година, докато централната банка се опитва да пребори рекордната инфлация. Обикновено по-високите лихви означават, че депозитите ще носят по-голяма доходност на своите собствениците. Не и този път.

Банките нямат голяма причина да повишават лихвите по депозитите, защото просто нямат нужда от тези пари. Пандемичните стимули в САЩ доведоха до ръст в баланса на търговските банки, докато компаниите също трупат влогове. Общият размер на спестяванията в търговските банки в страната достигна 18,1 трилиона долара спрямо 13,3 трилиона долара в началото на 2020 г.

Очакванията са банките да използват тази възможност, за да вдъхнат живот на кредитирането.

Средният размер на лихвата върху депозитите в най-големите американски банки бе на ниво от около 0,06% в края на миналата година, според Bankrate.com. Много доходоносни депозити – които имаха лихва от 1,5% и повече, преди тя да намалее близо до нулата в началото на 2020 г. - сега имат лихви от около 0,5 на сто.

При публикуването на финансовите си отчети миналия месец ръководителите на големите банки в САЩ посочиха, че е малко вероятно тези лихви да се раздвижат в съответствие с увеличенията на лихвите на Фед.

„Като цяло лихвата [по депозитите] ще е по-ниска в следващия цикъл от лихвени повишения [на Фед]“, каза главният финансов директор в Ally Financial Inc. Джен ЛаКлер.

За да нараснат тези показатели, то трябва банките да раздадат повече кредити. Ниските лихви в комбинация със свитото търсене от страна на заемополучателите през по-голямата част от пандемията нарушиха начина на работа на депозитите и кредитите. Но това започва да се променя.

Банките посочват, че има е имало по-голямо търсене на кредити в последните три месеца на 2021 г. и повечето от финансовите институции очакват тази тенденция да продължи и през 2022 г.

„Няма да станем свидетели на покачването на депозитните лихви с каквато и да е било величина, докато банките нямат повече кредити спрямо сегашното им ниво“, каза ръководителят по търговско банкиране и депозити на дребно във фирмата за проучвания на финансови услуги Curinos Пийт Гилкрист.

Лихвените повишения може да мотивират някои потребители да преместят част от средствата си във финансови инструменти с по-голяма доходност, а това би могло да доведе до повишение на лихвите върху депозитите от някои банки.

Ситуацията с депозитите в САЩ не е много по-различна от тази в България. Немалко експерти смятат, че търговските банки са натрупали голяма ликвидност през последните години. В условията на пандемия, когато логичната реакция е да се спестява, депозитите на българските домакинства продължават да нарастват, макар и с по-бавен темп.

Съществената разлика с американския пазар обаче се крие в кредитирането – у нас то продължава да е изключително силно, най-вече в сегмента на ипотечните кредити, заради рекордно ниските лихви от няколко години насам. Така все повече българи теглят жилищни заеми или влагат заделеното в инвестиция в имот. В същото време макар депозитите да се трупат, те се съхраняват под формата на обикновени разплащателни сметки.

За сметка на това у нас спестовните сметки губят популярност като немалко финансови институции вече обявиха, че ще спрат да ги предлагат. Причината са именно ниските лихви върху депозитите, които са нулеви и на практика не носят доходност на собственика на влога.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 08:00 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още