IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Централните банки трябва да помислят хубаво, преди да натиснат здраво спирачката

Войната в Украйна предизвика нов негативен шок в предлагането в допълнение към съществуващия

08:34 | 22.04.22 г. 27
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Bloomberg</em></p>

Снимка: Bloomberg

Нападението на Владимир Путин срещу Украйна заглуши миналогодишния глобален инфлационен дебат по оста преходна-постоянна. Икономическите последици от войната ще бъдат огромни навсякъде и поведението на инфлацията ще отразява тези последици, но и ще покаже кой е бил прав преди това, пише Мартин Сендбу за Financial Times.

Спорът обаче все още е важен. Там където централните банки адресираха въпроса преди войната, ще има последици за това дали те трябва да мислят за справяне с ефектите днес, ако искат да бъдат последователни.

Припомнете си, че ускорената инфлация през 2021 г. възникна от свързани с Covid смущения в глобалните вериги за доставки, което доведе до относителен недостиг на производствени компоненти и суровини. Може да има разумни разногласия относно това дали да се затегне паричната политика на фона на негативния шок в предлагането, когато инфлация настъпва, тъй като производственият потенциал на икономиката е бил увреден. Една централна банка може да прецени, че този тип инфлация трябва да бъде игнорирана, ако шокът в предлагането включва временна корекция на относителните цени, след което нивото на цените се стабилизира от само себе си.

Миналата година обаче тази страна на спора загуби позиции в големите централни банки. Федералният резерв, Европейската централна банка (ЕЦБ) и Английската централна банка (АЦБ) направиха ясни ястребови завои. Приемайки тази позиция тогава, те се скриха в ъгъла.

Войната срещу Украйна донесе нов негативен шок в предлагането в допълнение към стария, добавяйки както към забавянето на растежа, така и към натиска за повишаване на цените. Ястребовите сигнали в отговор на първия шок логично бяха накарали централните банкери да наблегнат на затягането, когато вторият влоши нещата.

Монетарните власти навсякъде обещават, че техните решения ще бъдат „зависими от данните“, но от значение е как интерпретират входящите данни. Досега големите централни банки избягваха възможността да използват шока от инвазията на Путин, за да преразгледат възгледа си за икономиката.

Как трябва да направят това? Първо, като обяснят по-добре мисленето си за негативните шокове в предлагането. Наистина ли се ангажират да затягат повече и по-бързо, докато шоковете, които удрят домакинствата и бизнеса, се влошават?

Второ, централните банки трябва да изяснят как според тях функционира тяхната парична политика. Предполага се, че целта на намаляването на монетарните стимули е да се отслаби вятърът в платната на търсенето в икономиката, така че да се балансира със снижения капацитет на предлагането. Това вече беше трудно да се оправдае, като се има предвид, че номиналното харчене едва се беше върнало към тенденциите отпреди пандемията в САЩ и по-ниско в еврозоната и Обединеното кралство – това едва ли е „прекомерно“ търсене.

Последна актуализация: 23:46 | 11.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

27
rate up comment 2 rate down comment 1
corner
преди 2 години
Вирусът наяжда всичко , без да мисли за после - така както светът затри хляба на поколенията . Ние използваме същата технология , и сме я приложили . Затова и краят ни ще е същия . Вирусен разпад !.............. А семестриалният изпит не е достатъчен , ако не завършва с държавен , и тн. , докато не стигнеш до заключението , че съвсем не ги познаваш .
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
26
rate up comment 0 rate down comment 2
юрист
преди 2 години
''....Достатъчно е да знаеш , че вирусът се задържа в слабите организми - може лично да не го познаваш . .'' Хахахаха;0 Друга лакърдийка ще напишеш ли- защото предходното ми образование е висше медицинско и по микробиология имам отл.6.00 на семестриалният изпит;-0 Що се отнася до сметките- някои ще сте неплатежоспособни, а на други няма да ни пука, защото назад във времето сме си направили икономическият анализ и сме предприели правилното пазарно поведение от 3 години насам...А уж пишеш в икономически и финансов сайт, но ти лично не си си направил същия този ИКОНОМИЧЕСКИ анализ още преди 3 години;0 Дерзай, но да знаеш- командно-административната икономика НЯМА да се върне в България;0
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
25
rate up comment 1 rate down comment 2
юрист
преди 2 години
''...Руското министерство на отбраната обяви, че е готово за хуманитарно примирие в стоманодобивния завод "Азовстал" в Мариупол - последната крепост на украинските сили в стратегическия пристанищен град, ако войниците на Киев се предадат, съобщава БГНЕС....'' Хахахаха;0 Друга лакърдийка ще напишеш ли- защото предходното ми образование е висше медицинско и по микробиология имам отл.6.00 на семестриалният изпит;-0
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
24
rate up comment 3 rate down comment 2
corner
преди 2 години
Достатъчно е да знаеш , че вирусът се задържа в слабите организми - може лично да не го познаваш . Но като платим една дузина сметки по линия на всяка криза поотделно , няма да сме атрактивни клиенти нито на енергийния , нито на друг пазар , защото ще сме неплатежоспособни .
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
23
rate up comment 2 rate down comment 1
юрист
преди 2 години
Алооо- ти наясно ли си какво е ВИРУС, или казваш- все още не си завършил 9 клас на средното общообразователно училище в България и не си учил нищо за вирусите като вид микроорганизми;0 Продължавай така и си въобразявай, че щом мерките са отпуснати- е налице край на пандемията;0
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
22
rate up comment 1 rate down comment 2
юрист
преди 2 години
''...45 под влиянието на СССР бяхме станали една от най-силните икономики в Европа....'' Това беше комунистическа опорна точка за вътрешна употреба... Прочети повече за трите фалита на комунизма в България от учебниците, не от опорните комунистически точки. За съжаление, дори 1вите ни компютри бяха крадени- от цв, бориславова като млад двоен българскоамерикански агент... Както и да е- намери си УЧЕБНИЦИТЕ, в които са описани всички тези процеси, а не лъжливите твърдения на дядковците, които жалят за младостта си, преминала през соца и за които соца е цветя и рози, просто защото са били млади, работоспособни и здрави...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
21
rate up comment 3 rate down comment 1
melon
преди 2 години
Още нещо - след десетоноемврийския преврат пак останаха да управляват кадрите на БКП и ДС.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
20
rate up comment 2 rate down comment 2
melon
преди 2 години
дом мизерия- соцмизерия
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
19
rate up comment 2 rate down comment 2
melon
преди 2 години
Това са митове. Че и режим на тока имаше по едно време, както и вездесъща до мизерия.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
18
rate up comment 3 rate down comment 4
andy
преди 2 години
Само 2 факта - 1. 45 под влиянието на СССР бяхме станали една от най-силните икономики в Европа. Произвеждахме почти всичко. Хранехме себи си и половин СССР. Имахме викоко образовано население. 2. 32 години под всиянието на САЩ и ЕС сме най-бедната страна в този комунистически съюз. Населението ни деградира с бързи темпове. Образованието - трагедия. Мечтата на младите хора е да отидат да слугуват на чужденците но света. (Аз съм работил 9 години като инженер в чужбина и зная какво е.) Правителствата са напълно зависими от тези 2 структури и просто изпълняват тяхните нареждания. От 50% родно производство на храни през 2006, сега е паднало на 20%. Затворихме си 2/3 от Козлодуй. Плащаме 3 пъти по скъп ток на АМЕРИКАНСКИЯ ТЕЦ Марица Изток 2. Изнасят златото ни за 1.5% концесия. На терипотията на страната има 4 бази на САЩ, които за им дадени НАПЪЛНО БЕЗПЛАТНО. Унищожихме армията и нарязахме въоръжението си(танкове, ракети) за да станем членове(по-скоро това под членовете сме) на НАТО. Пратихме 2 милиарда лева за самолети, които никога няма да получим, а продажните дупетати се гласят да подарят още 3 милиарда за същото. Множество провалени проекти като Белени и газопроводи. А ти цивриш за някакъв газов хидрат. То не е само да го имаш, но е важно и дали е рантабилен добива му. На шистовия нефт границата на рентабилност е около 60$. Втечненият газ е 2-3 по-скъп от газообразния. Трябва и инфраструктура за доставка. То и слънцето и вятъра са безплатни, но оборудването за получаване на енергия от тях са безбожно скъпи и нерентабилни. От сега нататък се гответе за постоянни високи цени и недостиг на енергоресурси.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още