IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Инвеститорите вече залагат на качествени активи*

Не може да се говори за мечи пазар, а за корекция, през която преминават пазарите, коментира Цветослав Цачев от "ЕЛАНА Трейдинг"

21:15 | 04.02.22 г. 5
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Qilai Shen/Bloomberg</em></p>

Снимка: Qilai Shen/Bloomberg

* Цветослав Цачев, главен инвестиционен консултант, "ЕЛАНА Трейдинг"

Фондовите пазари по света преживяват корекция след предпразничните си рекорди от края на миналата година. Такива корекции се случват не само защото пазарите не вървят единствено в едната посока, но и по чисто финансови причини. Акциите са скъпи и оценката им е сравнима с нивата при предишни върхове на индексите. Федералният резерв предстои да стартира процеса на повишение на лихвите, а световната икономика страда от поредната вълна на пандемията.

Какво се случва на пазарите?

Технологичният сектор се представя най-слабо и е в основата на разпродажбите. NASDAQ Composite отчита над 11% спад от началото на годината. Подобно е намалението на индекса на компаниите с малка пазарна капитализация Russell 2000, а в глобален мащаб толкова губят само индексите в Русия, но по политически причини.

Единственият сектор на печалби е петролният благодарение на поскъпването на горивата. Има огромна разлика и с индексите в Европа, които са с три-четири пъти по-нисък спад от технологичния NASDAQ. Причината е една – инвеститорите отдават предпочитанията си към компаниите с дивиденти и нецикличен бизнес, докато затварят позиции в технологични акции.

Тенденцията не е нова, не е и изненадваща. Например PayPal е 47% надолу спрямо абсолютния си връх. И това е компания с 200 млрд. USD пазарна капитализация. Тя все още се търгува 39 пъти над годишната си печалба. Още един пример – Netflix е 43% спрямо върха си, но се търгува 27 пъти над прогнозираната печалба за 2022 г. Тези две компании имат и друга обща черта. Очаква се резултатите им да забавят темповете на растеж, което допълнително прави оценката им още по-висока и води до тези силни спадове на акциите.

Бягство към сигурни или към качествени активи?

Доларовият индекс е на нивата си, където беше в началото на годината. Златото е в абсолютно същата ситуация. Това не прилича на търсене на сигурни активи. Облигациите също падат, както може да се очаква преди старта на повишаването на лихвите.

Намалението на спреда между дългосрочните и краткосрочните книжа, което се вижда от март миналата година, по-скоро няма връзка с търсенето на сигурни активи, а е причина за паническите страхове от повишаване на лихвите. Според мен тенденцията показва намаляване на инфлацията към края на годината.

В същото време качествените активи са предпочитани от инвеститорите. Представянето на борсово търгувани фондове с растящи акции спрямо акции със стойност е -12% спрямо -2% от началото на годината. Инвеститорите обаче не продават единия тип акции, за да купят другите. Дори и секторната ротация е сравнително слаба. Това не е учудващо, тъй като тенденцията е за намаляване на експозициите в акции, а не преструктуриране на портфейлите.

Сравнение между двата тематични фонда за растеж и стойност показва изключителната динамика за последните две години. Бързото повишение на съотношението в полза на растящите акции стартира с възстановяването на индексите през март 2020 г. Дори фондът се представи с повече от 50% по-добре от акциите със стойност за много кратък период.

Тази тенденция няма аналог в модерната история на пазарите и се дължи на много фактори, някои от които са устойчиви, а други са в основата на опасен балон в цените на активите. И в момента наблюдаваме именно връщане към средните стойности и може да очакваме период на изоставане на растящите акции. Остава въпросът дали намалението на съотношението към 140 ще стане бързо, или ще бъде плавен и дългосрочен период. Отговор на този въпрос ще ни даде поведението на пазара през 2022 г.

Кога ще свърши корекцията?

Именно корекция, а не мечи пазар, защото още е рано да се отписва растежа на глобалната икономика и възстановяването след приключване на пандемията. Тази корекция стартира в началото на годината и изтри шест месеца печалби за индексите.

Големите инвеститори няма да бързат с покупките, така както направиха по време на предишни краткосрочни спадове на пазара. Динамиката на търговията през ноември и декември показа извънредна активност, а не спокойните движения на пазара характерни за предишните върхове. Това означава, че големите са били активни в продажбите и по време на тази фаза на дистрибуция са намалили позициите си и ще изчакат по-дълбок спад, за да се върнат на пазара.

Индивидуалните инвеститори са по-склонни да купуват в момента и точно те се активизираха при регистрираните 12-17% спад на индексите на дъното им в началото на седмицата.

Не бих определил тези покупки като прибързани от гледна точка на голямата картина на пазарите, защото добрите компании ще продължат да растат през годината. Макро ситуацията е пълна с предизвикателства, но сме далеч от рецесия. 20% корекция при големи компании като Meta Platforms (бившата Facebook) може да се окаже инвестиция с много добро съотношение риск/печалба през годината.

Вкраткосрочен план очаквам индексите да не формират V-образно дъно и ротацията към акции със стойност да продължи. Високата инфлация и изоставането на Федералния резерв ще останат източник на притеснения за инвеститорите и заедно с безумно високата оценка на компании без печалби ще са рецептата за големи загуби при тези позиции.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 23:19 | 11.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

5
rate up comment 1 rate down comment 0
Императорът
преди 2 години
А че защо да няма? - Има. Виж например Северсталь.... само от първият от четирите годишни дивидента сгодата ми е 4.66% и то СЛЕД данък. А това е по цени от 3 януари... а ако някой си ги е изловил на дъното на временният тежък спад на руската борса - дали нямаше да докара и до 20% сгода? И още такива има.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 0 rate down comment 0
julian12
преди 2 години
Импе, кои са тия компании с 13-20% дивидентна доходност?! Укроти се малко
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 2 rate down comment 0
Императорът
преди 2 години
Хахахах - "инвеститорчетата" сега се сещат да тръгнат натам, откъдето аз не съм си тръгвал изобщо от 25 години насам. :))) Ного навреме, браво. Само сулювци могат щастливо и "дългосрочно" да инвестират в балоняци, които НЕ плащат нито цент на акционерите, но само се надуват като жабоци с хипертония. Пейпал имала 200 МБ пазарна капитализация - това майтап ли е? Какво в тая компания струва и 20 МБ? Да, факт е и че други пазари тоже паднаха - но по други причини. Две от последните ми покупки (не очаквах политическото напрежение) се спихнаха с по 18-20%. Но аз съм готов да поема такъв риск, просто защото РЕАЛНАТА им дивидентна доходност ще е 13-20% на година. Когато акция, струваща 50 кинта ми плаща по 10 кинта дивидент - а самата компания има стабилен бизнес в реалната икономика и дълг 38% от годишната чиста печалба - не ме е страх и не ме интересува особено цената на акциите !!! И нула да стане, след 5 години ще си взема парите, ама няма как да стане нула. Пък който иска - да си купува Пейпалче или тесличка.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 3 rate down comment 1
evlogi
преди 2 години
Е , посмали малко де.Чак пък 50%.Разбира се,че не е мечи пазар, има си точна дефиниция за мечи пазар и тя е 20% надолу от върха, и то не за една компания,
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 6 rate down comment 3
studioaa
преди 2 години
Браво на вас, спад с 50% за 2 дни на Meta пак е корекция и не може да се говори за мечи пазар. А срива на 10 годишните немски ДЦК от -0.75% до +0.21% и той е корекция и мечи пазар пак няма. Дори и с 99% спад да имаме пак не може да се говори за мечи пазар това е... Вдигането цената тока и газа за бизнеса не е мечи пазар на еврото и то е корекция споко...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още