Европейският съюз (ЕС) поиска подкрепа от азиатските държави по въпросите за свободната търговия, иранската ядрена програма и борбата с климатичните промени по време на първия ден от регионалната среща на върха (Аsia-Europe Meeting, ASEM), на която присъстваха представители от Китай, Япония и Русия, предава Ройтерс.
Лидерите на ЕС, Швейцария и Норвегия приветстваха своите азиатски колеги, сред които беше и китайският премиер Ли Къцян, след срещата на европейско ниво, която беше доминирана от въпросите за излизането на Великобритания от блока.
Тази вечер форумът ASEM бе открит от председателя на Европейския съвет Доналд Туск. Европейският съюз се представлява и от председателя на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер. В центъра на обсъжданията е темата "Европа и Азия: глобални партньори за справяне с глобалните предизвикателства". Усилията на лидерите са насочени към засилване на диалога и сътрудничеството между двата континента в множество области, сред които: търговията и инвестициите, свързаността, устойчивото развитие, изменението на климата, предизвикателствата в областта на сигурността - борбата с тероризма, незаконната миграция и киберсигурността.
По време на събитието бяха обсъдени темите за състоянието на Световната търговска организация (СТО), която президентът на САЩ Доналд Тръмп заплаши да напусне, като представителите на различните страни изразиха „силна тревога“ във връзка с климатичните промени и глобалното затопляне.
Върховният представител на ЕС по въпросите на външните работи и сигурността Федерика Могерини заяви, след като беше попитана, че тази среща не е насочена срещу Доналд Тръмп, въпреки че според зам. министър-председателя на Малайзия Уан Азиза митата, наложени от администрацията на президента на САЩ, са основен фактор за организирането на събитието.
На утрешната работна сесия на ASEM българският министър-председател Бойко Борисов ще изнесе реч, с която ще представи усилията на България за европейската перспектива на Западните Балкани и свързаността в региона. По-късно Срещата на върха на ASEM ще бъде последвана от Среща на върха между ЕС и
Южна Корея и Среща на лидерите от ЕС и Association of Southeast Asian Nations (ASEAN).
ASEM е форум за диалог и сътрудничество между Азия и Европа, създаден през 1996 година в Банкок. Обединявайки 58 на сто от световното население и 60 процента от световната търговия, АСЕМ представлява важна платформа за диалог и сътрудничество между Европа и Азия по три стълба - политически, икономически, социално-културен.


Варна ще отбележи 49 години от потушаването на пожара на танкера „Ерма“
„Св. Прокопий Варненски“ отбелязва храмовия си празник
Олег Невзоров: Обичам Варна, не се чувствам виновен
Какво време ни очаква във вторник?
„Ден на бягането“ събра лекоатлети от различни възрасти във Варна
Трейдърите искат да знаят кой ще управлява финансите след оставката на Стармър
Португалия обмисля суверенен фонд с дялове в стратегически сектори
Citigroup открива офис в Литва заради растящото финансиране на отбраната
Льо Брьон от AMI Lans: Европа загуби много състезания
Скъпият бензин изведе инфлацията в Канада до най-високото ѝ ниво от 2023 г.
Toyota отива на съд за плагиатство
Бензиностанция предложи награда за залавяне на крадец на гориво
Защо Bugatti Tourbillon използва самолетни гуми
Новата стратегия на Porsche: По-малко продажби, повече печалби
Дилъри връщат пари, ако пробегът на електромобил е по-малък от обявения
Данъчното облагане не е достатъчно, за да привличаме инвеститори
Шаман от Гана щял да прокълне Хари Кейн
Шакира заби актьор?
преди 7 години ЕС заболя от дебилизация:" Глобиха с 4,3 млрд. евро Гугъл задето ни предоставя операционната система Андроид безплатно.В резултат вече ще си плащаме за нея допълнително.Блестяща работа на еврокомисията и на нашия еврокомисар по цифровизацията. Много сме доволни, че ще плащаме повече.Благодарният евроелекторат трябва да нацели всеки еврокомисар с по няколко безплатни андроида между очите.Белким им дойде малко акъл в главите. Не е от липса на акъл де, просто искаха да приберат едни пари. Пък какво искат хората на никой не му дреме."Петър Гецов, Фейсбук отговор Сигнализирай за неуместен коментар