IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Индексите в континенталната част на Китай и Хонконг губят позиции

Останалите азиатски пазари изпратиха положителна сесия

11:58 | 07.04.21 г.
<p>
	<em>Снимка: Bloomberg</em></p>

Снимка: Bloomberg

Азиатско-Тихоокеанските пазари се търгуваха предимно с повишения в сряда, но акциите в континенталната част на Китай и в Хонконг загубиха част от стойността си, съобщи CNBC.

Австралийският ASX 200 прибави 0,49%, като повечето сектори записаха ръстове. Основните банкови акции преодоляха първоначалните загуби  - акциите на ANZ поскъпнаха с 0,09%, National Australia Bank добави 0,19% към цената си, книжата на Westpac поскъпнаха с 0,36%, докато акциите на Commonwealth Bank записаха ръст от 0,58%.

В Япония Nikkei 225 заличи част от първоначалните ръстове, но все пак остана на зелена територия с повишение от 0,12% до 29 730,79 пункта. Индексът Topix се повиши с 0,38%.

Южнокорейският Kospi добави 0,17% към стойността си. Акциите на Samsung Electronics поевтиняха с 0,47%, след като производителят на чипове и смартфони публикува данни за приходите за първите три месеца на 2021 година.

Компанията обяви, че печалбата за първото тримесечие се е увеличила с 44% в сравнение с предходната година. Приходите от продажбите за тримесечието са били със 17% по-високи спрямо същия период преди година – на ниво от 65 трилиона вона (49 млрд. евро). Компанията не дава данни за нетната печалба  и резултати по отделните подразделения, за които ще докладва по-късно този месец.

Индексът Hang Seng в Хонконг се понижи с 0,65%, след като търговията на борсата беше възстановена след паузата за почивните дни от миналия петък.

Акциите, търгуващи се в континенталната част на Китай, също поевтиняха, като Shanghai composite спадна с 0,53%, а Shenzhen component изтри 1,14%.

Движенията на азиатските пазари последваха по-слабото представяне на американските индекси. „Американските акции не се представиха така силно, колкото европейските индекси. Новината, че половината европейско население ще може да се ваксинира до юни, беше тласък за пазарите в региона, коментираха анализатори от ANZ Research.

Индийските акции се повишиха в следобедната търговия, като Nifty 50 прибави 1,24%, а Sensex се повиши с 1,26%. Централната банка на Индия остави основния си лихвен процент непроменен на ниво от 4% , като обяви, че ще запази паричната политика без промяна „толкова дълго, колкото е необходимо“, за да поддържа растежа.

Индия преживява втора вълна от коронавирус, принуждавайки властите в някои щати да подновят социалните ограничения. Инвестиционната банка Goldman Sachs във вторник понижи прогнозата за растежа на страната през тримесечието април-юни.

„Въпреки че перспективите за възстановяване на Индия се подобриха с пускането на ваксините, неотдавнашният скок на случаите на заразени направи бъдещето още по-несигурно“, заяви гуверньорът на централната банка Шактиканта Дас.

В макроикономически план МВФ ревизира прогнозата си за световната икономика, като обяви, че очаква растеж от 6% през 2021 г., спрямо прогнозата от януари за ръст от 5,5%. Главният икономист Гита Гопинат каза, че въпреки продължаващата несигурност около пандемията, „изходът от тази здравна и икономическа криза е все по-близо".

Анализаторите от Commonwealth Bank of Australia заявиха в сряда, че не очакват срещата на Световната банка и МВФ да бъде основен двигател на финансовите пазари.

На валутния пазар индексът на щатския долар се търгуваше относително стабилно на ниво от 92,358 пункта спрямо кошницата от валути.  

Японската йена отслабна до 109,84 йени за долар спрямо по-ранното ниво около 109,56 йени за долар. Австралийският долар поевтиня с 0,43% до 0,7632 долара.

Цените на петрола се търгуваха с повишения по време азиатските часове за търговия на фона на силните икономически данни от САЩ и Китай.

В крайна сметка фючърсите върху американския лек суров петрол записаха спад в цената от 0,10% до 59,27 долара за барел, докато глобалният бенчмарк Брент остана почти без промяна на ниво от 62,73 долара.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 10:35 | 04.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Азия виж още

Коментари

Финанси виж още