IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Китай е увеличил производството на стомана през 2016 г.

Пекин не изпълнява ангажимента си за свиване на свръхкапацитета на стоманената индустрия

17:39 | 13.02.17 г.
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Снимка: Архив Ройтерс

Китай е увеличил капацитета си за производство на стомана през миналата година повече от два пъти над годишното производство във Великобритания въпреки ангажиментите да намали производството, съобщава онлайн изданието euractiv.com.

Повече от половината от стоманата в света се произвежда в Китай. Забавянето на икономиката обаче доведе до забавяне и на вътрешното търсене, което доведе до свръхкапацитет в индустрията.

От години към Пекин се сипят обвинения за дъмпинг на пазара на стомана, а ЕС и САЩ въведоха и специални антидъмпингови мита за китайската стомана. Затова и през миналата година властите в страната обещаха да се справят със свръхкапацитета чрез консолидация на индустрията и закриване на неефективните фабрики.

Част от излишния капацитет в сектора действително беше закрит. Ефектът от мерките обаче беше компенсиран от отворените нови фабрики, посочва се в доклад на консултантската компания Custeel и организацията Greenpeace за Източна Азия. 

В документа се посочва, че производственият капацитет на Китай в стоманения сектор се е увеличил с 36,5 млн.т през 2016 г. - над два пъти повече в сравнение с производствения капацитет на Великобритания.

Общо 80% от този нов капацитет се дължат на трите провинции, които граничат с Пекин, заради което, според Гринпийс, се увеличава и замърсяването в китайската столица от края на 2016 и началото на 2017 г.

Според доклада производството на стомана е вторият най-голям замърсител в страната.

Вместо да затварят заводи, местните администрации в Китай намират начин да заобиколят правилата, допълва се в документа.

Партньорите на Китай припомнят ангажиментите на Пекин, поети на срещата на Г20 в Ханджоу, за свиване на излишния капацитет в стоманения сектор. Тъй като Китай не спазва ангажимента си, някои държави вече реагираха.

Наскоро например американското търговско министерство наложи специални антидъмпингови мита на някои стоманени продукти от Китай в размер от 63% до 190%. През януари ЕС също наложи антидъмпингови мита от порядъка на 30,7% до 64,9%. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 23:13 | 10.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Азия виж още

Коментари

Финанси виж още