IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Проектът на Бюджет 2019 получи подкрепата на социалните партньори

Само една национално представителна организация не подкрепи в НСТС проекта на държавния бюджет за 2019 г.

15:25 | 26.10.18 г. 1
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em font-size:="" pt="" style="color: rgb(102, 102, 102); font-family: ">Снимка: Олег Попов, Investor Media Group</em></p>

Снимка: Олег Попов, Investor Media Group

Само една национално представителна организация не подкрепи в Националния съвет за тристранно сътрудничество (НСТС) проекта на държавния бюджет за 2019 г. Поектобюджетът на Държавното обществено осигуряване получи подкрепа от три организации, а четири не го подкрепиха. Бюджетът на Националната здравноосигурителна каса беше подкрепен от пет организации и отхвърлен от две. Това обобщи след заседанието на Тристранния съвет председателят и вицепремиер Валери Симеонов, предава БТА.

На заседанието бяха обсъдени проектобюджетите за 2019 година на държавата, на Държавното обществено осигуряване и на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК).

Работодателите не подкрепят увеличението на максималния осигурителен доход, което според тях е станало без консултации и оценка на въздействието, каза заместник -председателят на БСК Димитър Бранков. За ръста на минималната работна заплата няма разчети и предложеното увеличение не съответства на производителността на труда и разходите за труд, като се основава на ръста на разходите в бюджетната сфера, каза още той. Според бизнеса минималната заплата трябва да се определя въз основа на механизъм. 

АИКБ не подкрепя бюджетния дефицит, заложен в държавния бюджет. От организацията изразиха подкрепа към бюджета на НЗОК, като се надяват, че през бюджетния модел, чрез увеличаване на контрола в системата, да има подобряване на начина на лечение и качеството на здравните услуги.

Президентът на КНСБ Пламен Димитров припомни позицията на синдиката по бюджета, че това е най-добрият в управлението на Борисов. Той отбеляза, че заложените приходи от 4,6 млрд. лв. повече биха гарантирали изсветляване на икономиката. По отношение на разходите за персонал, които са с 830 милиона лева повече Димитров изтъкна, че това е най-голямото увеличение, но добави, че за постигане на 60 процента средноевропейски доходи при стандартна покупателна способност, до 2022 година увеличението на разходите трябва да е 12-14 на сто, което е и предпоставка в контекста на членството ни ЕRMII и еврозоната.

По бюджета на ДОО Пламен Димитров коментира, че заложеното увеличаване на приходите и намаляване на разходите стабилизира пенсионната система. По думите му, за да няма таван на пенсиите, трябва да е много по-висок максималният осигурителен доход.

Ваня Григорова от КТ "Подкрепа" изрази недоволство от намаляване на преразпределителната функция на държавния бюджет и изтъкна, че сегашните протести са и заради липса на средства, а те се набавят с увеличаването на дела на тази функция през държавата. Тя определи като "празни приказки" твърденията на ръководството на КPИБ, че хората с високи доходи заради увеличаването на максималния осигурителен доход ще отидат в Сърбия и Македония, като се позова на тенденцията те да заминават главно в Западна Европа.

Григорова посочи още, че с около 15 млн. лева намаляват парите за социално включване. И поиска да се въведе необлагаем минимум и прогресивно данъчно облагане и съобщи, че синдикатът е разработил два модела за тези мерки, които в края на месеца ще бъдат представени. За ДОО Григорова препоръча да има по-иновативни мерки за намаляване на сивата икономика и недекларираната заетост. По отношение на бюджета на НЗОК тя съобщи, че с преминаването на Фонда за лечение на деца в чужбина към касата бюджетът ще е 12 млн. лева при 20,5 милиона, харчени в предходна година. Тя допълни, че не се предвижда еднократна помощ, за да се издържат децата в чужбина при лечението им при прехвърлянето на фонда към касата.

Министърът на труда и социалната политика Бисер Петков и министърът на здравеопазването Кирил Ананиев представиха пред Националния съвет за тристранно сътрудничество проектите на бюджет за 2019 година на Държавното обществено осигуряване и на Здравната каса.

Министърът на здравеопазването Кирил Ананиев посочи, че общите разходи за здравеопазване в консолидираната фискална програма за 2019 година достигат 5,257 млрд. лева, което е 4,5% от БВП. Спрямо предходната година е налице ръст на разходите с около 547 млн. Лева.

В бюджета на НЗОК са предвидени допълнителни разходи в размер на около 490 млн. лева. С този ръст на разходите ще има устойчивост, стабилност и предвидимост в здравноосигурителната система, каза Ананиев.

В отговор на въпрос вицепремиерът Валери Симеонов каза, че няма да се оттегли от бъдещото председателстване на Националния съвет за интеграция на хората с увреждания. Този съвет в момента се ръководи от Бисер Петков, напомни Симеонов и допълни, че е присъствал на заседанията, когато е било необходимо. По думите му майките на деца с увреждания не са негови членове за разлика от национално представителните организации на хората с увреждания, с които година и половина не е имал проблеми.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 16:43 | 06.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

1
rate up comment 0 rate down comment 0
petyob
преди 5 години
То "голите" цифри може да се ги видим и с един бърз поглед .. не е нужно специална статия. Можеше да изкоментирате лекинко този седмичен спад на фона на СПАДА световните борси ... Не се стискайте толкова да не кажете нещо положително за БФБ, все пак не всички искаме да пада нашата борса ;)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още