IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

За 9 месеца емигрантите са пратили в България почти 1 млрд. евро

За цялата 2018 г. паричните преводи на сънародниците ни зад граница възлизат на 1,174 млрд. евро

15:33 | 24.12.19 г. 10
<p>
	<em>Снимка: Pixabay</em></p>

Снимка: Pixabay

До края на третото тримесечие на 2019 г. българите, работещи зад граница, са изпратили на близките си в родината 922,8 млн. евро. За сравнение, за същия период на 2018 г. сумата е била 908,6 млн. евро или със 15,9 млн. евро по-малко. Това показва справка на Investor.bg в данните за платежния баланс на Българска народна банка (БНБ).  

Само за септември на текущата година постъпленията са 102,1 млн. евро при 100,3 млн. евро за деветия месец на 2018 г. Към момента най-силният месец от началото на 2019 г. е май, когато гастарбайтерите са изпратили близо 120 млн. евро.

Очаквано, най-малко преводи от началото на годината е имало през януари – 88,3 млн. евро. Средно на ден през септември българите зад граница са пращали тук по около 3,4 млн. евро.

Това показват официалните данни, но едва ли има човек, който да не е наясно, че парите от емигрантите, които се вливат в българската икономика са далеч повече, ако не и двойно. Защото няма как да бъдат отчетени сумите, внесени в багажниците на леки автомобили, пратени по шофьори на автобуси или просто си пътуват в пътническите чанти на хилядите хора, които преминават границата. Освен това БНБ отчита само преводите над 2500 евро., по-малките суми изобщо не попадат в статистиката. Такава липсва и за преводите през Money Gram или Western Union, че дори и през някои куриерски фирми, които предлагат подобни услуги.

И докато преводите от гастербайтерите следват тенденцията на устойчив ръст, то с преките чуждестранни инвестиции ситуацията далеч не е толкова розова. През септември 2019 г. положителното салдото по текущата сметка на България възлиза на 714 млн. евро, докато преките чуждестранни инвестиции се понижават с 91,7 млн. евро. Добрата новина е, че при тях има сумарно увеличение от началото на годината с почти 700 млн. евро.

Само за септември салдото по статия Преки инвестиции в платежния баланс показва, че те са в размер на 101,2 млн. лв. - с 900 хил. евро по-малко отколкото са били официалните преводи от сънародниците ни зад граница.

Най-големите нетни преки инвестиции в нашата страна през деветте месеца на настоящата година идват от Холандия (323,4 млн. евро), следвана от Германия (260,1 млн. евро), Обединеното кралство (142,4 млн. евро) и Швейцария (104,0 млн. евро).

За цялата 2018 г. паричните преводи на сънародниците ни зад граница възлизат на 1,174 млрд. евро., което пак е повече от преките чужди инвестиции, дошли в страната. За първото тримесечие на тази година те са 294 млн. евро, а за второто – 330,6 млн. евро.

Въпреки че салдото е положително, е притеснително, че чуждите капиталовложения са предимно под формата на дългови инструменти, което означава, че са краткосрочни и нямат дългосрочна перспектива за развитие. Преводите от емигрантите пък отиват директно в потреблението, въпреки че през последната година много малки и семейни бизнеси започват своето начало именно с помощ от роднина зад граница. Все пак по-голямата част от този паричен поток отива за покриване на текущи разходи, здравеопазване, образование и погасяване на заеми.

От данните на БНБ е видно още, че най-много пари идват от Германия – почти 240 млн. евро за цялата 2018 г. На второ място са САЩ, откъдето са пристигнали 219 млн. евро. Третата държава, от която се правят най-много преводи е Испания (141 млн. евро. През миналата година сънародниците ни във Великобритания са изпратили на близките си 102 млн. евро.

На тримесечна база е любопитно, че за периода юли-септември от Германия са дошли 60,8 млн. евро, докато предишното тримесечие парите са повече – 67,5 млн. лв. Като цяло данните от таблицата показват, че второто тримесечие на годината е по-силно, спрямо останалите и тогава сумите на преводите са по-големи.

бнб бнб

Нека обаче не си мислим, че описаните по-горе данни са типични само за България. Отливът на инвестиции е световна тенденция, а парите от емигранти са солиден страничен доход не само за българските домакинства. Според доклад на доклад на Световната банка и консултантската компания KNOMAD за 2018 г. преводите от гастербайтерите държат най-голям дял в сектора на глобалните парични трансфери между физически лица. Въпросния сектор възлиза на повече от 700 млрд. долара годишно. От документа става ясно още, че най-много парични преводи в световен мащаб идват от САЩ, като за миналата година сумата е 68 млрд. долара.

С най-сериозен ръст спрямо 2017 г. пък е Южна Азия (12,3%), където са получени близо 131 млрд. долара. От тях около 95 млрд. долара са отишли в Индия и Бангладеш.

При страните в Европа и Централна Азия най-много емигрантски пари идват от Полша, Русия, Испания и САЩ.
Данни на Евростат за миналата година показват, че най-големи парични преводи се правят от Франция и Германия, откъдето излизат 10,5 и 5,1 млрд. евро. Преводите от Великобритания и Италия са в размер на 4,6 и 4,5 млрд. евро.

Близо 1,3 млрд. евро са били преведени от Белгия. Общо жителите на ЕС са изпратили 35,6 млрд. евро към други държави извън общността през 2018 г.

Така или иначе данните за преводите са показателни за това какво е реалното състояние на икономиката и то не само българската – движат се успоредно с икономическия растеж. В годините непосредствено след последната икономическа криза те намаляваха заради рецесията и респективно – увеличаваха се и постепенно достигнаха предкризините си нива в последните 9-10 години. За съжаление не можем да кажем същото за чуждестранните инвестиции, от които се нуждае малък пазар, като българския.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 14:57 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

9
rate up comment 5 rate down comment 0
marto1992
преди 4 години
Тоя тип статии са грешни по толкова показатели...Първо - колко реално пари са внесени на ръка никой не може да кажеВторо - колко стоки са изпратени от чужбина в България пак никой не може да кажеТрето - 2,5 милиона пенсионери с 350лв средна пенсия "инвестират" над 5 милиарда евро в икономикатаЧетвърто - при 1200лв средна заплата се получават 1450лв средни разходи за работодателя по 2,5 милиона наемни работници прави над 20 милиарда евро "инвестирани" в икономикатаи така нататъкКато няма риба и ракът е риба!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 20 rate down comment 0
data
преди 4 години
А хората работещи в ЕС емигранти ли са или просто работят малко по далеко от вкъщи ?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 22 rate down comment 16
lewis
преди 4 години
Нямам желание да чета тоз бълвоч, само да припомня, че инвеститор не е този, който харчи за потребление в чужди вериги или в прекупвачи. Какво точно произвеждаме ние, щото не се сещам? Ако аз получавам 300 евро месечно и ги харча за храна в Западна верига, която зарежда стока от Запада, кво точно аз ИНВЕСТИРАМ?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 23 rate down comment 8
kane
преди 4 години
ами това са родолюбците - да избягаш, да живееш и да работиш на по-добро място за теб и децата ти и въпреки това да кроиш планове да се върнеш и поради тази причина да връщаш част от парите си там къдете не се е получавало/ и никога няма да се получи може би/!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 32 rate down comment 7
Sans importance
преди 4 години
Ако работехме в България каква точно щеше да бъде ползата? И най-важното: за кого?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 33 rate down comment 19
lyusien
преди 4 години
каквото и да ви говорят политиците в България българите които работят и живеят зад граница са най големите инвеститори в България И политиците трябва да им благодарят всяка година Защото близо 3 милиарда лв се вливат всяка година в икономиката Което е близо половината от икономическия ръст Тези хора работят по 12 часа на ден 6 дни в седмицата за да потдържат роднините си близки и приятели които се вливт в потреблението За съжаление нито един мин председател от началото на прехода не отиде при тях където и да е -Чикаго Берлин Париж Лондон Барселона Атина Да им се поклони и да каже "Благодаря ви Вие сте най големите инвеститори в България Каквото и да си говорим " Жалко Много жалко
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 25 rate down comment 13
fon
преди 4 години
Мислех, че от Русия главно идват парите, пък то нищо.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 30 rate down comment 3
honaniga
преди 4 години
Нещо сте се пообъркали.Не сравнявайте български имигрант с гастербайтер.За домашно проверете как се нарича програмата за временна работа на турци в Германия.С използването на този термин някои другарки и другари, които като минат Драгоман са никой се опитват да унижат хората, които с честен труд си изкарват хляба и не са калинки и не лижат задни и предни части.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 18 rate down comment 5
melon
преди 4 години
Е сега - за чуждестранни инвестиции... нали фолксваген ще инвестира! Вярно на 200 км южно, ама все пак
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още