IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Графика на деня: Най-големите икономики през 2030 г.

Може би най-голямата изненада в списъка е Египет – страната, която според Standard Chartered ще се разраства най-бързо икономически следващото десетилетие

13:10 | 14.01.19 г. 8
<p>
	Индийка и синът ѝ продават фойерверки в Делхи. <em>Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Индийка и синът ѝ продават фойерверки в Делхи. Снимка: Архив Ройтерс

Днешните развиващи се пазари са утрешните двигатели на света. Или поне това сочи скорошна прогноза на Standard Chartered – мултинационалната банка, базирана в Лондон.

Според банката развиващите се икономики като Индонезия, Турция, Бразилия и Египет се издигат нагоре по стълбицата и до 2030 г. седем от десетте най-големи икономики в света по брутен вътрешен продукт (БВП) ще бъдат разположени на развиващите се пазари, съобщава VisualCapitalist.

2017 г. спрямо 2020 г.

За да създаде допълнителен контекст, VisualCapitalist сравнява тези прогнози с последните данни на Международния валутен фонд (МВФ) за БВП за 2017 г. Освен това добавя потенциалната процентна промяна за всяка страна.

Ето как се изменят и цифрите:

Може би най-голямата изненада в списъка е Египет – страната, която според Standard Chartered ще се разраства най-бързо икономически в посочения период.

Ако сравним данните на банката с тези за 2017 г. на МВФ, разликата между двете цифри са зашеметяващите 583%. Това прави тази прогноза доста амбициозна, особено като се има предвид, че организации като МВФ смятат, че икономиката на Египет ще расте средно с 8% годишно през следващите пет години.

Възходът на развиващите се пазари

Ако оставим Египет настрана, вероятно е възходът на развиващите се пазари да остане тема на бъдещи прогнози и на други банки и международни организации.

До 2030 г. Индия ще бъде втората по големина икономика в света по БВП, сочат няколко различни модела. А дотогава тя ще бъдат е държавата с най-голямо население (очаква се да размине Китай през 2026 г.)

Предвид факта, че разделенията между развиващите се и развитите икономики сякаш се затварят по-бързо от преди, това би трябвало да се разглежда като изглежда възможност за всички инвеститори в дългосрочен план.

Други графики вижте тук

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 03:56 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

8
rate up comment 2 rate down comment 1
red6
преди 5 години
Египет реално ще има 1/3 от населението на US, без неговия ценз. За други ресурси да не говорим, че то общо взето 70% от Египет е една тежка пустиня без нищо.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 1 rate down comment 0
BobbyM
преди 5 години
Да допуснем че графиката е вярна - това означава че след едно десетилетие икономиката на Египет ще е половината от тази на САЩ и два пъти колкото тази на Германия в момента! Очевидно противоречие защото тази държава няма нужните ресурси и технология за достигне такова бвп в такъв срок => допускането ни е грвшно ;)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 3 rate down comment 0
petar4eto
преди 5 години
В тази статия няма нищо вярно! Данните за БВП от 2017 са пълна глупост. Моля не пишете такива глупости.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 5 rate down comment 0
red6
преди 5 години
Какво е това безумие да сравнявате икономики по РРР ?! Това е измерител по-скоро за благоденствие на населението, докато си е в границите на държавата...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 15 rate down comment 1
MyPr0gres
преди 5 години
Кой *** е правил тази статия? БВП на Индия не е 9,5 трилиона, нито на Китай е 23,2 трлилиона USD към 2017 - може да го проверите в гуугъл. Хайде малко хората които пишат статии да се образоват малко... Това е БВП но така наречения (PPP - Purchasing Power Parity)... Като искате да го сравнявате така може да дадете пояснение, че доста хора не знаят или не се замислят.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 9 rate down comment 0
Whitestar
преди 5 години
Може би е добре, освен предполагаемият размер на нарастналия БВП, да се посочат и предполагаемите фактори, за всяка една страна. Например демографски, социален, навлизане на нови технологии и т.н. Така не става ясно.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 12 rate down comment 9
ABBA
преди 5 години
Недалновидна статия!У назе българите под вещото ръководство на Партията ГРОБ чезнат 7 българина и се увеличаваме с 4 индиеца... на час!И нонеже ще имаме много индици тъдява, де ни в класациите?!Ъъ?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 21 rate down comment 6
khao
преди 5 години
След 10 години Египет ще е по голяма икономика от Германия и Япония по отделно ... :D:D и как ще стане тая магия ?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още