IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Ще пукне ли коронавирусът цирея на популизма?

Серия от напълно правдоподобни събития може да отбележи завръщането на либерализма по света

18:30 | 01.07.20 г. 32
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Тръмп и Болсонаро са си лика прилика. <em>Снимка: Bloomberg</em></p>

Тръмп и Болсонаро са си лика прилика. Снимка: Bloomberg

Популистите мразят да бъдат непопулярни. Ето защо те се оказаха толкова некадърни в справянето с Covid-19, криза, която не носи нищо друго освен мрачни новини - смърт, икономическа разруха и ограничени свободи, пише Гидиън Ракмън за Financial Times.

Американският президент Доналд Тръмп и бразилският лидер Жаир Болсонаро са двамата най-изявени популистки лидери в западния свят. Катастрофалните резултати от техния подход към коронавирус вече стават очевидни. Миналата седмица Бразилия стана втората държава в света, след САЩ, регистрирала повече от 50 000 смъртни случая на Covid-19. 

Отличителната характеристика на подхода Тръмп-Болсонаро към пандемията е фаталната неспособност да се осъзнае реалността. Тръмп на практика игнорира вируса през януари, февруари и половината март. В различни моменти той внушаваше, че вирусът ще изчезне по магически начин и че инжекциите с дезинфектант могат да бъдат добро лекарство. Тъй като броят на заразените и смъртните случаи продължават да нарастват, най-новата идея на Тръмп е Америка да спре да извършва тестове за коронавирус с надеждата, че реалността ще изчезне, ако просто се игнорира.

Болсонаро беше още по-крещящо безотговорен - принизявайки Covid-19 до обикновена настинка, приветствайки протестите срещу карантината и отстранявайки двама здравни министри.

И двамата мъже сега плащат значителна политическа цена за некомпетентността си. Тръмп изостава съществено в социологическите проучвания преди президентските избори през ноември. Болсонаро също изпитва спад в рейтинга си, на фона на слухове за импийчмънт и разследвания за корупция в неговия вътрешен кръг.

Във Великобритания Борис Джонсън се отнесе с по-голямо уважение към научния консенсус. Но в началото на кризата премиерът се поддаде на един от най-големите недостатъци на популисткия подход: опасното нежелание да се реагира на лоши новини. Докато други европейски държави обявиха карантина, той заяви, че „живеем в земя на свободата“ и забави предприемането на действия. Отчасти в резултат на това Обединеното кралство има най-големия брой смъртни случаи от Covid-19 в Европа. Само за два месеца Джонсън премина от рекордна популярност към отрицателен рейтинг.

За разлика от него Ангела Меркел - която е ненавиждана от Тръмп и много други популистки лидери - прекара добре кризата. Германия има едно от най-ниските нива на смъртност на глава от населението. Когато Джонсън възрази в парламента миналата седмица, че няма нито един пример за страна с ефективно приложение за проследяване на контактите на заразените, сър Киър Стармър, лидерът на опозицията, отговори с една дума: Германия.

Последна актуализация: 15:43 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

32
rate up comment 2 rate down comment 3
khao
преди 3 години
даже примера ти е скандален...на второ четене твърдата ръка е да хвърляш тийнейджъри на война на майма си заради личните интереси на някой *** като тръмп... не мерси!и войната е почнала между виетнам и франция, само за протокола... кво общо има сащ и обикновения американец в отношенията на франция и нейните колонии, че да умираш за тях... ае не!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
31
rate up comment 3 rate down comment 3
khao
преди 3 години
примера ти е доста неадекватен... професионалната армия винги е била по ефективна от наборната... още Рим го е разбрал това...второ, не всеки става за войник... а човек бил нанвойма, не е като човек дето не е бил. След Виетнам и Сащ разбират тази истина, която отново е открита хиляди години... на случайно е било забранено армията да минава Рубикон.следователно, извода ти няма нищо общо с фактите отгоре... Садам що не би американосите, след като държеше своите с "твърда ръка"?щом дойде меката ръка.... всичко дисциплинирани дезертираха, що?щото искат свобда.... а не "твърда ръка"
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
30
rate up comment 1 rate down comment 3
deaf
преди 3 години
"Егоизъм не е да правиш каквото си искаш,а да искаш от другите да правят какво ти искаш." - Оскар УайлдНе обичам празните приказки,затова давам пример. През 60-те години САЩ започват война срещу (комунистите) във Виетнам и обявяват мобилизация. Всеки американски мъж е можело да бъде повикан в армията и пратен във Виетнам да воюва. Стигало се е до там,че някои американци са бягали в Швеция например,и са искали и получавали политическо убежище,за да избегнат военната служба във Виетнам. Днес обаче служенето в американската армия е доброволно,а този който воюва в Афганистан например,и не издържа психически и физически,може лесно да бъде освободен и върнат в родината без да бъде наказан. Следователно през 60-те години и по-късно в САЩ е действала "твърда ръка",днес - е демокрация и свобода.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
29
rate up comment 3 rate down comment 0
khao
преди 3 години
проблема ви е че бъркате свободата с правенето на квото си искаш...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
28
rate up comment 3 rate down comment 1
khao
преди 3 години
не, не е вярно.... стига сте измисляли небивалици! историята го доказва че не е вярно... за който е чел де!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
27
rate up comment 2 rate down comment 4
deaf
преди 3 години
Вярно е. При демокрацията неизбежно обществото се разпада на съставните си части. Просто всеки иска да е свободен и да прави какво си ще. Затова се налага за известно време да управлява някой с "твърда ръка" за да върне реда и дисциплината...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
26
rate up comment 3 rate down comment 1
khao
преди 3 години
след всеки 20 години демокрация, трябва да следват 20 години диктатура---не си добре....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
25
rate up comment 1 rate down comment 2
V.At.
преди 3 години
Това, което засега виждам, е по-скоро преход към популизъм и на "системните" партии. Ако една партия каже 60/40, втората 80/20, а третата направо 100/0. После тези пари ще се съберат от останалите данъкоплатци или ще ги изплащат децата ни. Всички обещават безплатна баница, по едно море за всеки за "държавна" сметка и т.н. Очевидно властта става все по-сладка и по-сладка. И защо да наричаме Тръмп популист, когато сега точно противниците му са готови да опростят престъпленията, да раздават пари на "подтиснатите" и едва ли не да заплатят труда на пра-пра-пра-дядото роб с лихвите.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
24
rate up comment 3 rate down comment 1
deaf
преди 3 години
Борис Джонсън е анти-либерал и съюзник на Тръмп. Не знам защо го слагаш в лагера на (псевдо)либералите?!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
23
rate up comment 3 rate down comment 5
michaelis24
преди 3 години
Ще пукне ли коронавирусът цирея на популизма?Серия от напълно правдоподобни събития може да отбележи завръщането на либерализма по света---------------------------------------------миии то разбираемо че тука сте бавноразвиващи, но изфабрикувания космически грип от Либерастния Олигархат беше ускорителя на края на Либерализма у тая му форма дет нема нишо общо с дефиницията ..... От Олигархия (Власт за малцина) преминаваме към Популизъм (Народовластие) а дали ше е такова ше видиме слеащите пеесе години щот един строй трае толкоз +-50тка ....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още