IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Прокуратурата се оплака от натиск от премиера по делото "Булгаргаз"

На този етап по казуса е установено, че газовата компания е продавала единствено излишъци на газовия пазар

16:22 | 08.02.22 г.
<p>
	<em>Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Investor Media Group</em></p>

Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Investor Media Group

Индиректно, чрез медийни изявления, премиерът Кирил Петков и министърът на вътрешните работи Бойко Рашков оказват натиск върху прокуратурата по делото "Булгаргаз", оплакаха се от институцията на брифинг. Оттам призоваха двамата да прочетат Закона за МВР и да не коментират за повдигане на обвинения преди края на разследването по казуса.

Заради големия медиен интерес по случая един от наблюдаващите прокурори - Мариан Александров, даде информация пред медиите за установените досега факти. Делото е образувано по подозрения за две длъжностни престъпления - от страна на лица от Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР), които не са извършили своите служебни задължения, и от страна на длъжностни лица от "Булгаргаз" заради сключени неизгодни сделки.

В прокуратурата все още не са получени изискани от ДАНС документи, иззети при обиски в "Булгаргаз" и други търговски дружества, коментира още Александров пред журналисти. По тази причина прокурорите са повикали на разпит свидетели по тези дела и изискват от служители на МВР да доставят документи, които са относими по делото.

Вчера (7 февруари) в Софийска градска прокуратура беше извикан бившият директор на "Булгаргаз" Николай Павлов. След разпита, продължил пет часа, той коментира, че е дал детайлна информация за функционирането на газовия пазар у нас, сделки и методика на ценообразуването.

"От материали към този момент можем да направим извода, че предметът на престъпление по чл. 220 от Наказателния кодекс, т.нар. "неизгодна сделка", касае продажбите на излишъци от газ на двете лицензирани борси", каза наблюдаващият прокурор по делото днес. От събраните данни е видно, че "Булгаргаз" е използвал основно едната от двете лицензирани газови борси у нас - Газов хъб "Балкан".

Александров обясни, че служители на "Булгаргаз" имат автономност при решението коя от двете платформи да изберат, а сделките са сключени абсолютно анонимно - едва след като бъде сключена, двете страни разбират кой кой е. "Касае се само и единствено за продажбата на излишъци от газа", категоричен беше той и допълни, че цената не може да е под себестойността на газа за "Булгаргаз".

През януари и февруари, както и през цялата 2021 година, са извършени огромен брой сделки - повече от 1700, като повечето от тях са реализирани на държавната борса - "Газов хъб "Балкан".

"Булгаргаз" има право да продава излишъците, а генерираната печалба отива в републиканския бюджет.

Прокуратурата е установила от събраните факти, че газовото дружество е продавало единствено излишъци на пазара.

"Това са фактите, които към момента сме установили", каза още Александров и отказа да коментира дали при това положение всъщност неизгодна сделка няма, защото разследването е още на много ранен етап.

Работа против обществения интерес и продажби на газовите борси бяха сред основанията за освобождаването на стария борд на "Булгаргаз".

В енергийната комисия към Народното събрание паралелно течеше изслушване по сделките, сключени от "Булгаргаз" в последните дни на свободния пазар, което обаче беше закрито за медии заради конфиденциалната информация, която трябваше да бъде обсъдена. Депутатите от ГЕРБ възразиха срещу засекретяването на изслушването, за което в парламента са повикани служители на енергийното министерство, новият директор на "Булгаргаз", отиващият си председател на КЕВР Иван Иванов, представители на ДАНС и други.

Делян Добрев (ГЕРБ-СДС) коментира, че голяма част от информацията по темата вече е изнесена, при това от членове на управляващото мнозинство, липсват само имената на фирмите, които са купили газ от "Булгаргаз".

Преди дни бившият енергиен министър Румен Овчаров коментира, че новото ръководство на "Булгаргаз" извършва същите сделки, заради които беше освободено старото. Енергийният министър Александър Николов обясни на извънредна пресконференция в неделя (6 февруари) в 8:30 часа сутринта, че са продадени единствено излишъци, реализирани заради по-високите от очакваното температури.

Румен Овчаров беше част от преговорния екип на БСП при съставянето на управляващата коалиция, припомни депутатът от ГЕРБ Жечо Станков по време на споровете дали да се закрие заседанието на енергийната комисия. В крайна сметка депутатите скоростно изслушаха поканените по темата лица и приключиха заседанието без изявления пред медиите.

Преди ден КЕВР също започна разследване на тези сделки по европейския регламент REMIT, който се отнася до прозрачността на енергийните пазари.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 17:05 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още