Британският премиер Борис Джонсън предложи на гражданите малко оптимизъм днес, като заяви на ежедневния си брифинг, че страната може да се пребори с коронавируса, ако бъдат взети правилните мерки, предава CNBC.
До момента Великобритания има най-малко 2707 случая на коронавирус, сочат данни на университета „Джонс Хопкинс“. Най-малко 137 души в страната са починали от заболяването.
„Можем да се преборим с коронавируса през идните 12 седмици, но само ако предприемем стъпките, които очертаваме“, заяви Джонсън пред репортери. По-късно той добави, че не може да каже дали случаите на заболяването в страната ще започнат да намаляват до края на юни.
Британският премиер допълни, че ограничителните мерки в Лондон може би трябва да се разширят, тъй като има информация, че вирусът се разпространява много повече в столицата. Той допълни, че съветът на правителството към гражданите да си останат по домовете не се спазва от всички.
Джонсън обаче беше категоричен, че не се предвижда спиране на градския транспорт в Лондон. Той каза това на фона на спекулациите, че градът може да бъде поставен под карантина с възможни ограничения на влизанията и излизанията на около 9-те милиона жители.
За разлика от Италия, Испания и Германия британското правителство не е наложило конкретни мерки за предотвратяване на разпространението на вируса.
До момента то е отправило само силни препоръки към гражданите, като ги посъветва да работят у дома, ако е възможно и да спрат всичките си социални контакти. Все още обаче не е наложено затваряне на барове, ресторанти, фитнес зали, киносалони, музеи и църкви.
Въпреки това животът в Лондон се променя – хората по улиците са значително по-малко, много хора работят от вкъщи и минимизират социалните си контакти.
Вчера беше съобщено, че училищата във Великобритания ще затворят врати в петък, което поставя под съмнение изпитите на учениците в края на годината. За децата на ключови служители ще бъдат осигурени грижи, така че те да продължат да работят.


Почти 19 години работа за собствен дом: Къде в Европа жилищата са най-недостъпни?
Кои са най-опасните храни на крак през лятото
Стоянович: Храним се по начина, по който мислим - с отпадъци
Рекордните жеги в Европа водят до ръст на животозастрашаващите спешни случаи
Калфин: Бюджетът не носи изненади, плащаме цената на години безотговорно управление
Информация от анализатор е била пропусната при удара на САЩ по училище в Иран
Световното първенство и глобализацията печелят от играчите от диаспората
Екстремните жеги се превръщат в по-голяма заплаха за храните от войната
Си Дзинпин притиска Япония с ограничаване на износа на важни суровини
Европа избегна криза с авиационно гориво преди летния туристически сезон
Fiat 500 Coupe Zagato: Уникатът, който изпревари времето си
Toyota превръща „стария“ RAV4 в офроудър
Citroën превърна C3 Aircross в подводница на колела
Изненада: Ford оглави класация за качество
Китайските производители отнеха големия коз на японците
1430 за загинали, над 50 000 са в неизвестност след земетресенията във Венецуела
Димитър Манолов: Това е бюджет на инерцията
Николай Василев към властта: Некадърност, страх и мързел! Изхвърлете този бюджет
7 знака, че живеете в „тих развод“
Нощни акции срещу шума в София, ще проверяват обекти след 23:00 часа