Френският министър по европейските въпроси Клеман Бон призова Германия да спре "Северен поток 2", съобщава CNN. По-рано днес той коментира пред радио France Inter, че ЕС трябва да наложи още санкции срещу Русия по повод делото срещу опозиционния лидер Алексей Навални.
"Трябва да отидем по-нататък, вариантът за "Северен поток 2" се обмисля, но решението е на Германия", коментира той и допълва, че във Франция винаги са имали "големи съмнения" за този проект.
След отравянето на опозиоционния лидер Навални, който се лекуваше пет месеца в Германия, много анализатори очакваха, че Берлин ще спре спорния газопровод. Това обаче не се случи и германският канцлер Ангела Меркел не се отказва от подкрепата си за проекта.
Тя вече коментира, че ще преговаря с новия американски президент относно руските енергийни проекти в Европа, включително и за "Северен поток 2". Байдън пък официално повтори позицията си за проекта, наричайки го "лоша сделка за Европа".
Няма съмнения, че ЕС има механизми да влияе на Русия, коментира Стивън Блокмънс, директор на Центъра за европейски политически изследвания. Според него проблемът е политическата воля - много европейски държави имат големи бизнес интереси с Русия и приемат руски инвестиции, допълва той, цитиран от CNN.
Междувременно днес в Москва се гледа делото на Навални. Руската прокуратура ще подкрепи искането на Федералната служба за изпълнение на наказанията условната присъда по делото за измама на опозиционния лидер да бъде заменена с ефективна.
В края на януари Русия поднови строителството на "Северен поток 2" в датски води въпреки заплахите за санкции от страна на САЩ.


Един загинал, а друг с опасност за живота след тежък инцидент с делтапланер в Несебър
Персеидите достигат пика си: Небесно шоу с до 100 падащи звезди на час тази нощ
Гълъб Донев: Минималната заплата трябва да бъде 50 на 100 от средния размер на основната заплата
Спешно търсят кръв за жената, подпалена от съпруга си в село Медовец
Асен Василев: Румен Радев си позволи нещо изключително грозно днес!
Европа повежда ралито: По-евтин пазар с по-добри отчети
Новините в развитие
САЩ готвят нови правила за криптоиндустрията, докато Законът за яснота буксува
Колумбия спря почти изцяло износа на кафе след смъртоносното земетресение
Украинските удари принудиха Русия да внесе бензин от Индия
Продажбите на коли на ток растат, но Tesla e сама срещу китайците
Mazda 767B за близо 2 милиона долара пламна на „Лагуна Сека“
Вече се случва: петролен гигант смени бензиностанция със зарядни за ЕV
Mercedes-AMG готви чудовищен SUV с над 1100 конски сили
Производител на трактори постави рекорд за скорост
И Гюров нападна Радев: Истинският лидер не търси кого да обвини
ГЕРБ: Радев не е политически коментатор, а министър-председател
След екшъна на “Тракия”: Инфлуенсърът Стоян Колев отива на съд (ВИДЕО)
Астролог с прогноза за света: Нови лидери и промени в икономиката след затъмнението