Състоянието на енергийната мрежа в Европейския съюз (ЕС) е стабилно и при нормални условия тя ще функционира без рискове. При лошо време и ниски температури обаче в някои държави в общността има заплаха за енергийните доставки. Това пише в доклад на Entso-E, организацията на мрежовите оператори в Съюза. Документът е посветен на рисковете за системата.
Възможни са проблеми с недостатъчни мощности, които да покрият увеличено потребление при влошаване на метеорологичната обстановка. Рискът е минимален в страни като Полша, Белгия, Франция, Италия и Великобритания, показват данните.
В анализите си за готовността за зимния сезон от Entso-E са взели предвид случилото в началото на тази година. Тогава ниските температури показаха съществени проблеми, особено по отношение на солидарността, широко прокламирана в Брюксел.
Entso-E припомня конкретно казуса в България, когато студената вълна за кратко блокира „студения резерв“. В този момент страната ни потърси аварийна помощ от Румъния, но тя ни беше отказана. Проблеми имаше и в други европейски държави – по отношение на доставките в Италия и други други държави. Те също влизат в анализа на организацията.
По отношение на резервите от оператора посочват като добър знак възстановяването на водните ресурси. Проблемни остават Италия и Испания, където ресурсът на водните централи е почти на минимум.
Организацията посочва, че България е използвала минимално водните ресурси през лятото, за да ги съхрани за зимния сезон. Електроенергийният системен оператор (ЕСО) е проверил внимателно централите, осигуряващи „студен резерв“, посочва още Entso-E и допълва, че всички съоръжения у нас са готови за новия зимен сезон.


Слави Трифонов загуби делото за клевета, което заведе срещу Кирил Петков
DARA излиза на сцената на "Евровизия" тази вечер във Виена
Евростат: Българките са най-плодовити в ЕС
Кои три зодии ще имат невероятно лято?
Ето къде няма да има ток днес във Варна
Петролът стабилен при срещата между Тръмп и Си и напрежението с Иран
София става столица на науките за дълголетие през октомври
Си Дзинпин изтъкна Тайван като основен въпрос на срещата с Тръмп
Българите вече имат значително богатство, но не го използват за повече доходност
AI бумът вече оскъпява смартфони, чипове и центрове за данни
Китайци искат да правят електромобили с Maserati
Трик с пластилин почиства боята перфектно
Volkswagen отново отложи електрическия Golf
Новият коз на Mazda: Самозареждащи се хибриди
BYD променя подхода си към Европа
Доц. Пишмишева: Хантавирусите не са нов COVID-19, не са непознати за медицината
Двама загинаха при катастрофи през последното денонощие
Фалшиви счетоводители измамили възрастни хора за 1,6 млн. евро в Гърция
Рюте предлага всички от НАТО да отделят по 0.25% от БВП за Украйна
България сред отличниците в ЕС по икономически растеж
преди 8 години Отлага се за идното лято. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Ама, нали писахте, че има Глобално Затопляне?! Пак ли излъгахте??? отговор Сигнализирай за неуместен коментар