IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Минимални права за заетите чрез платформи като Uber или Deliveroo одобри ЕП

Самостоятелно заетите лица ще бъдат изключени от новите правила

17:42 | 16.04.19 г.
Автор - снимка
Създател
<p>
	<em>Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Снимка: Архив Ройтерс

Набор от минимални права за работниците с договор за работа на повикване, на базата на ваучери или чрез платформи катo Uber или Deliveroo одобриха във вторник евродепутатите.

Законопроектът, чийто текст е вече съгласуван със Съвета, предоставя набор от минимални права за лицата, които работят на непостоянна или краткосрочна работа. Включени са работниците с договор за работа на повикване, с непостоянна работа, със заплащане чрез ваучери, през платформи, както и платените стажанти и чираци, ако работят минимум три часа седмично и 12 часа на четири седмици средно, съобщи Европейският парламент. 

Самостоятелно заетите лица ще бъдат изключени от новите правила.

Всички работници трябва да бъдат информирани от първия ден като общ принцип и не по-късно от седем дни, когато това е оправдано, за основните аспекти на техния трудов договор като: описание на задълженията, начална дата, продължителност, възнаграждение, стандартен работен ден или референтни часове за тези с непредвидими работни графици.

Конкретният набор от права, който се отнася за новите форми на заетост, включва:

Работниците с договори за работа на повикване или с подобни форми на заетост следва да се възползват от минимално ниво на предсказуемост, като например предварително определени референтни часове и референтни дни. Също така те трябва да могат да отказват без последствия задание извън предварително определени часове или да бъдат компенсирани, ако заданието не е било отменено навреме.

Държавите членки следва да приемат мерки за предотвратяване на злоупотреби, като например ограничения за употребата и продължителността на договора.

Работодателят не трябва да забранява, наказва или възпрепятства работниците да заемат работа в други фирми и компании, ако тази работа е извън работния график, установен с този работодател.

Изпитателните срокове не могат да бъдат по-дълги от шест месеца или трябва да бъдат пропорционални на очакваната продължителност на договора в случай на срочна заетост.

Подновеният договор за същата функция няма да води до нов изпитателен срок.

И накрая, работодателят ще трябва да осигури задължително обучение, което ще бъде безплатно и ще се счита за работно време. Когато е възможно, такова обучение трябва да завършва в рамките на работното време.

“Отсега нататък нито един работодател няма да може да злоупотребява с гъвкавостта на пазара на труда”, заяви докладчикът Енрике Калвет Чамбон (АЛДЕ, Испания)

Окончателният текст на директивата беше приет с 466 гласа „за“, 145 гласа „против“ и 37 гласа „въздържал се“. Държавите членки разполагат с три години, за да въведат разпоредбите ѝ в своите национални законодателства.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 08:07 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Европа виж още

Коментари

Финанси виж още