IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Безработицата в България падна под 7% през октомври

Агенцията по заетостта отчита спад от 0,3 процентни пункта на месечна база и ръст от 1,3 пункта на годишна

13:57 | 16.11.20 г.
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em font-size:="" pt="" style="color: rgb(102, 102, 102); font-family: ">Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Investor Media Group</em></p>

Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Investor Media Group

Държавната подкрепа за запазване на работните места в България вероятно успява да задържи равнището на безработицата в страната. Въпреки пиковите стойности на заразените с коронавирус в България през октомври и новите ограничителни мерки заради пандемията, очакванията за втора вълна на безработица към края на годината, когато напълно приключи сезонната заетост, засега не се оправдават.

През октомври равнището на регистрирана безработица в страната падна под 7% до ниво от 6,9%. Агенцията по заетостта отчита спад от 0,3 процентни пункта в сравнение с предходния месец септември и ръст с 1,3 пункта спрямо година по-рано, като той продължава леко да се забавя.

Заради Covid кризата равнището на регистрираната от Агенцията безработица в страната през май скочи до 9%, през юни леко се понижи до 8,3 на сто, а през юли - до 7,9%.

Увеличението на показателя е съществено в сравнение с тенденцията от началото на годината - през януари беше 6,3%, през февруари - 6,2%. А през летните месеци на миналата година се задържа на ниво от около 5%.

Безработицата у нас тръгна рязко нагоре през май след въвеждането на извънредно положение, последвано от извънредна епидемична обстановка. Рестриктивните мерки затвориха редица сектори, много от които не успяха да се възползват от държавните стимули. Към момента обаче правителството се въздържа от пълна блокада на страната и затваряне на цели сектори и предприятия. 

В края на октомври регистрираните безработни в бюрата по труда са 227 909, което е с 8 149 лица по-малко от септември. На годишна база увеличението е с 45 380 лица, показват данните на Агенцията по заетостта.

За ползване на посредничеството и услугите на бюрата по труда през месеца са се регистрирали нови 33 410 безработни лица. Освен тях, други 808 души от групите на търсещите работа заети, учащи и пенсионери, също са се регистрирали в Агенцията по заетостта.

През октомври броят на започналите работа безработни лица достига 23 045, като в сравнение със същия месец на миналата година се отчита ръст с 31,2%. През изминалия месец 420 търсещи работа от групата на пенсионерите, учащите и заетите също са намерили своето ново работно място чрез бюрата по труда. От започналите работа 82,4% са устроени в реалната икономика, като от тях най-много са наети в сектора на преработващата промишленост – 24,5% от всички започнали работа, следвани от търговия – с 15,0%, хотелиерство и ресторантьорство – 9,5%, държавно управление – 5,9%, строителство – 5,3%, и др.

Работа на субсидирани работни места през октомври са започнали 4 067 безработни лица от рисковите групи – 2 340 по програми и мерки за заетост и 1 727 – по схеми на Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси”. Схемата „Заетост за теб” по Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси”, която стартира през месец юли като антикризисна мярка, е осигурила заетост на 5 436 лица, като само през октомври са сключени трудови договори с 1 097 безработни.

Антикризисните мерки за краткосрочна подкрепа на заетостта отговор на пандемията, популярни като втори дизайн на 60/40, и 80/20 по Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси”, осигуряват запазването на заетостта на 143 000 заети лица.

В присъствените форми на обучения за възрастни, финансирани от държавния бюджет и Европейския социален фонд, през месеца, при спазване на всички противоепидемични мерки, са включени нови 629 безработни лица.

Заявените работни места на първичния пазар на труда през октомври са 19 823, които са с 40,2% повече от тези, заявени през октомври 2019 г. Най-голям дял свободни работни места в реалната икономика са заявени в преработващата промишленост (27.4%), следват търговията, ремонта на автомобили и мотоциклети (8.3%), административните и спомагателните дейности (6.5%), хотелиерството и ресторантьорството (5.4%) и образованието (4.5%). 

Държавното управление, общинските администрации и предприятия също активно участват на пазара на труда като работодатели и заявяват работни места за детегледачи, домашни помощници, експерти с висше образование, лични или социални аситенти и работници –

предимно по осигуряване на социални услуги и грижа за хората. Заявените от тях места са 34,9% от общия брой обявени в бюрата по труда свободни работни места.

Най-търсените професии през месецa са: свързани с обслужване на клиенти; оператори на стационарни машини и съоръжения; производството на храни, облекло, дървени изделия и сродни; работници в добивната и преработващата промишленост, строителство и транспорт; стопански и административни специалисти; металурзи, машиностроители и сродни на тях и занаятчии; монтажници; администраивен персонал, водещ счетоводни и стокови документи; продавачи; в сферата на персоналните услуги; работници по събиране на отпадъци и сродни на тях; водачи на МПС и подвижни съоръжения; полагащи грижи за хората; осигуряващи защита и сигурност; помощници при приготвяне на храни; преподаватели.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 17:33 | 10.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още