Общественият фонд в страната не е в полза на нови избори и дори на правителствени промени. В същото време обаче обществото все още се колебае по въпроса за оставката на правителството. Това показват резултатите от редовното независимо проучване на „Галъп интернешънъл болкан“.
41,3% от участвалите в анкетата на "Галъп" споделят, че по-скоро не са съгласни да има нови предсрочни избори, а 26,5% са на обратното мнение. По отношение на оставка на правителството анкетираните не са толкова категорични, но дори и там изглежда, че нежеланието за оставка все още надделява, макар и с малко – 39,8% срещу 36,7%.
Социолозите констатират, че и по двата въпроса личат сериозни дялове на колебание сред българите. Въпреки това обаче личи, че настройка за радикални политически промени от страна на обществото в първата половина на този месец няма. Как ще се отрази втората половина – тепърва ще проличи, коментират от агенцията.
62,8% от анкетираните смятат, че Северна Македония не е направила достатъчно България да премахне ветото за членство в Европейския съюз. Под една десета смятат, че западната ни съседна страна е направила достатъчно по темата. Данните затвърждават наблюденията, че позицията на българското общество по темата остава твърда и непроменена. Това са традиционните нива по тези въпроси.
Мнозинството от потенциалните гласоподаватели на всички парламентарно представени партии смята, че РСМ не е направила достатъчно. При по-малките електорати натрупването не е достатъчно за финални изводи и данните имат по-скоро ориентировъчна функция, но подобни данни се появяват и в други месечни вълни на изследване по този индикатор и показват твърда структура, коментират от агенцията. Сред по-младите личи по-слаба осведоменост по темата, но и там мнозинствата са очевидни. При по-възрастните мненията са изключително твърди.
Ниска е осведомеността по другата основна тема – антикорупционната политика. Например, по идеята за разделяне на ресорната комисия на два нови органа не е малък делът на тези, които не могат да отговорят категорично на въпроса – 40,7%. Идеята се подкрепя от 24,3% от анкетираните пълнолетни българи, но 35% са на противоположното мнение.
По голямата външнополитическа тема – войната – структурна промяна в мненията у нас няма. Наскоро „Галъп интернешънъл болкан“ публикува данни от проучване, според което 58,8% от анкетираните твърдят, че не одобряват действията на Владимир Путин в Украйна. 23,3% обаче не крият, че одобряват тези действия.
Изследването е проведено от 2 до 10 юни сред 806 пълнолетни българи по метода „лице в лице“ с таблети. Проучването обхваща само частично политическите сътресения от последните седмици, но е показателно за устойчивите фонови настроения в обществото ни.


Рубио: България беше сред полезните за САЩ съюзници в НАТО по време на войната с Иран
Срещата с Тръмп даде на Си Дзинпин нещо, за което отдавна копнееше
Министър Ивкова: Онкологичният скрининг, като метод за вторична профилактика, е сред приоритетите ми
Ще поскъпнат ли самолетните билети в Европа заради кризата в Иран?
ЕС активно ще следи разпространението на хантавируса
Квантови сензори в Космоса ще са следващата революция в прогнозата за времето
В. Панев: Инфлацията може да се овладее с намаляване на паричното предлагане
Корейският фондов пазар е в плен на спекулативна мания
Лагард: Намираме се в повратен момент за реформирането на ЕС
Завръщането на Тръмп води до отлив на $3 млрд. китайски инвестиции във ВЕИ
Renault иска 10 години без нови правила за достъпните коли
Honda показа два нови хибридни модела
Мотоциклет с V8 двигател от Ferrari беше продаден за 500 000 долара
Китай изгражда най-големия зимен полигон за електромобили
Обслужване на AMG One с пробег 185 км излезе колкото нов SUV
Нов украински прехващач може да подсили отбраната на Европа
DARA и "Бангаранга" са на финал на Евровизия
Денисиньо е новият шампион на Hell’s Kitchen, грабна 50 000 евро
Еврото, цените и властта: Накъде върви държавната намеса?
преди 3 години Мнението на редовите българи няма никакво значение. Води се борба за кокала и ще надделее този, който си купи достатъчно депутати за каузата. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години 23% увредени.... това е лоша новина, ако е вярна разбира се... отговор Сигнализирай за неуместен коментар