IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Имотните пазари в Югоизточна Азия не могат да се възстановят от коронавируса

Купувачите на жилища в Китай, Хонконг и Сингапур са в режим на изчакване

12:43 | 25.04.20 г.
<p>
	<em>Снимка: Qilai Shen/Bloomberg</em></p>

Снимка: Qilai Shen/Bloomberg

Преди въвеждането на по-строги мерки за социално дистанциране в Хонконг в края на март Нанси и съпругът й ходили на оглед на десет апартамента за месеца. В опит да се изолират колкото се може повече от заплахата от коронавируса Нанси, която не разкрива фамилията си, казва, че огледите били едни от малкото им излизания.

„Избягваме да се събираме с приятели, посещаваме родителите си от време на време, но не се виждаме с хора от по-широкия ни семеен кръг“, споделя тя пред Financial Times.

Готовността на купувачи на жилища като Нанси да продължат да ходят на огледи на пръв поглед изглежда, че помага на пазара в Хонконг да понесе някои от последиците от вируса за разлика Великобритания и САЩ, където наложената от властите блокада на практика замрази имотните пазари.

През март са регистрирани 3870 продажби на имоти в Хонконг, сочат данни на правителството. Те са само с 9% под средномесечното равнище през трите месеца до декември преди кризата.

Но COVID-19 може да засилва дългосрочни проблеми с жилищния пазар в Хонконг. Продажбите на имоти намаляваха след гражданските протести на територията на града-държава от средата на миналата година. Спрямо март 2019 г., когато са регистрирани 5231 продажби на имоти, данните за миналия месец отбелязват спад с 26 на сто.

Възможно е продажбите да намалеят още, тъй като правителството в Хонконг въведе по-строги мерки за социално дистанциране на 28 март, като затвори кина, фитнес центрове и други обществени места и забрани събирането на повече от четирима души в ресторанти.

В седмиците след първия потвърден случай на коронавирус в Хонконг на 23 януари територията наложи ограничения за пътуванията, обхватно тестване и правила за карантина. Първоначално резултатите бяха положителни, но броят на заразените бързо се ускори от средата на март, като премина прага от 1000 случая на 11 април. Много местни жители отправят критики към действията на правителството за справяне с кризата, като те се прибавят към оплакванията им от агресивните мерки срещу продемократичните демонстрации миналата година.

В допитване от края на март на вестник South China Morning Post 70 на сто от анкетираните заявяват, че овладяването на разпространението на вируса се дължи повече на реакцията на обществото, а не толкова на регулациите на правителството. Над половината от участниците не смятат, че администрацията трябва да бъде поздравена за резултатите.

„Имаме доверие на здравната система и на хората в Хонконг, но не и на правителството. Преживяхме ТОРС и знаем значението на хигиената, както и на стоенето вкъщи и носенето на маска (когато сме навън)”, казва Нанси.

Както вирусът, така и общественото недоволство преди него се отразиха особено негативно на пазара на луксозни имоти. Средните цени на жилищата в луксозните квартали на Хонконг са намалели с 3% през трите месеца до март след спада с 3,7% през предходните шест месеца, сочат данни на консултантската компания Savills

Саймън Смит, ръководител на изследванията в Азиатско-тихоокеанския регион в Savills, казва, че продавачите все още не са склонни да намаляват цените, за да си гарантират продажба. „Има усещане, че ако можеш да почакаш няколко месеца, трябва да го направиш“, отбелязва той.

Но купувачите, които очакват цените да намалеят още, също не бързат. Нанси смята, че цените ще спаднат достатъчно, така че тристаен апартамент в квартал Тай Коо, сходен с жилището, в което двойката живее сега под наем, да влезе в бюджета им от 10 млн. хонконгски долара (1,3 млн. щатски долара). “В началото на миналото лято те бяха около 14 млн. хонконгски долара, сега са намалели до 12 млн. долара. Очакваме, че заради пандемията от COVID-19 имотът ще може да влезе в бюджета ни до края на тази година“, казва тя.

Дори когато правителството овладее коронавируса, имотният пазар може да не се върне към нивото отпреди една година заради големия брой млади жители, които искат да напуснат територията заради агресивните мерки на полицията за смазване на демонстрациите.

Последна актуализация: 07:22 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още