IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Надеждите за ваксина и икономическите данни подкрепиха Wall Street

Ниската доходност по държавните облигации повишава привлекателността на акциите, а икономиката се възстановява от предизвикания от коронавируса спад

23:19 | 16.10.20 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Bloomberg &nbsp;</em></p>

Снимка: Bloomberg  

Американските борси приключиха сесиите си на по-високи нива в петък, след като данните за продажбите на дребно надминаха очакванията, което гарантира в крайна сметка скромен седмичен ръст за индексите след променлива седмица.

Инвеститорите се сблъскват с темата за силата на икономическото възстановяване, разпространението на коронавируса и състоянието на преговорите във Вашингтон за допълнителни фискални стимули. Акциите започнаха седмицата силно в понеделник, преди да се потопят, отчитайки тридневен спад.

И трите основни бенчмарка приключиха седмицата на положителна територия.

S&P 500 се повиши с по-малко от 0,1% за сесията, докато Dow Jones Industrial Average напредна с 0,4% или 112 пункта. Технологичният Nasdaq Composite нарасна силно през деня, но завърши със спад от 0,4%.

Инвеститорите посочват причини извън ежедневните новини, за да се чувстват оптимистично за бъдещето на американските акции. Ниската доходност по държавните облигации повишава привлекателността на акциите, а икономиката се възстановява от предизвикания от коронавируса спад, въпреки че има признаци, че възстановяването се забавя.

Продажбите на дребно са нараснали с 1,9% през септември, като с лекота надминаха очакванията на Dow Jones за скок с 0,7%. След изключването на автомобилите продажбите са нараснали с 1,5%, което също е по-силен резултат от очакваните 0,4%.

„Икономиката показва силни области, но те трябва да бъдат разширени. За тези, които запазват работните си места, икономиката се възстановява. Въпросът е, ако подадените за първи път заявления за помощи при безработица продължат да растат, ще продължим ли да наблюдаваме изненадващ ръст на продажбите на дребно“, коментира Куинси Кросби, главен пазарен стратег в компанията Prudential Financial. 

Потребителските настроения в САЩ се подобряват в началото на октомври до седеммесечен връх на фона на по-позитивната икономическа перспектива, въпреки че доверието остава доста под нивата отпреди пандемията. Индексът на потребителските настроения на Университета в Мичиган за октомври, който предоставя моментен поглед на условията, се повишава до 81,2 пункта спрямо отчетените през септември 80,4 пункта. Това е над средната оценка на анализаторите, анкетирани от Bloomberg, които очакваха стойност от 80,5 пункта.

Пазарът получи тласък и след като Pfizer съобщи, че ще кандидатства за извънредна употреба на коронавирусната си ваксина, веднага след като тя достигне определени прагове на безопасност, което трябва да се случи в края на ноември. Междувременно европейският авиационен регулатор съобщи, че самолетът на Boeing 737 Max е безопасен и може отново да лети. Книжата на компанията поскъпнаха с 1,89%. 

„Икономиката се държи много добре, като се има предвид всичко, което се случи“, казва пред Wall Street Journal Нийл Хенеси, главен инвестиционен директор на Hennessy Funds. „В действителност се случват много неща, които са добри и просто ще се подобрят, когато започнем да отваряме тази икономика". 

Дневните новини  изпращат предупредителни сигнали за това колко бързо може да се разгърне това отваряне. Повече от половин дузина щати отчетоха рекорден брой нови случаи на коронавирус, като за първи път от над два месеца еднодневният брой в САЩ надхвърли 60 000. Среднозападните щати, включително Охайо, Уисконсин и Мичиган, бяха особено силно засегнати.

„Има някои доста значителни опасения, че ще видим нарастване на заразените в САЩ“, казва Роналд Темпъл, ръководител на отдела за американски акции в Lazard Asset Management. „Притеснявам се, че между сегашния и края на годината може да възникне насрещен вятър”.

В Европа британското правителство разкри планове да наложи по-строги ограничения заради коронавируса в Лондон, а френското правителството обяви извънредно положение за общественото здраве по-рано тази седмица на фона на ръста на случаите. Германия също обяви нови правила за ограничаване на скоростта на вируса.

Внимание привлякоха и акциите на Navistar. Дъщерното дружество на Volkswagen за търговски превозни средства Traton е изправено пред поглъщането на американския производител на камиони Navistar в сделка за милиарди долари. Traton заяви, че се е договорил в петък с ръководството и основните акционери на Navistar за покупна цена от 44,50 долара за акция.В сряда Traton предложи 43 долара като “окончална оферта” и даде на американците ултиматум до петък вечерта да я приемат. Но след това и двете страни се споразумяха за сделката.  Traton трябва да плати около 3,7 милиарда щатски долара (3,2 милиарда евро) за акциите в американската група, които базираната в Мюнхен компания все още не притежава. 

Акциите на Navistar, които се сринаха в сряда след ултиматума, поскъпнаха с 22,5% до 43,4 долара в хода на търговията. В края на сесията ръстът бе от 22,87% до 43,52 долара. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 06:45 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от САЩ виж още

Коментари

Финанси виж още