IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Трябва ли да чупим машините, които ни отнемат работните места?

Лудитите не са били прави за много неща, но вероятно заслужават повече от периферна роля в историята, пише професорът по икономика Робърт Скиделски

18:05 | 18.04.14 г. 36
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
Трябва ли да чупим машините, които ни отнемат работните места?

В началото на Индустриалната революция текстилните работници в Средна и Северна Англия, основно тъкачи, вдигат спонтанен бунт, чупейки машини и изгаряйки фабрики, като твърдят, че новите машини отнемат техните работни места и заплати, пише за сайта project-syndicate Робърт Скиделски, професор по политическа икономия в Университета Уоруик, член на Британската академия за история и икономика и депутат в Камарата на Лордовете.

Въстаниците (Лудити) получават своето наименование и вдъхновение от Нед Лъд, по общо мнение чирак тъкач, който счупил две плетачни машини през 1779 г. в изблик на ярост. Робърт Калвърт написа балада за него през 1985 г.: „Те казваха, че Нед Лъд е идиот, който само разрушава“, започва песента. И после: „Той се обърна към колегите си и каза: Смърт на машините / Те унищожават нашето бъдеще и потъпкват мечтите ни.“

Бунтът на Лудитите достига своя пик през 1811-12 г. Обезпокоеното правителство изпраща повече войници в разбунтувалите се области, отколкото е разполагал тогава Уелингтън във войната с Наполеон.

Повече от сто Лудити са обесени или изпратени в Австралия. Взетите мерки възстановяват мира. Машините печелят: Лудитите получават периферна роля в историята на индустриалната революция.

Историците ни казват, че Лудитите са били жертва на тогавашната конюнктура на растящи цени и спадащи заплати, които са ги заплашили с глад в общество с минимално социално осигуряване. Лудитите обаче обиняват самите машини за своето нещастие.

Новите плетачни машини и механизирани тъкачни станове могат да превърнат преждата в плат много по-бързо отколкото повечето занаятчии успяват в своите работилници. Притиснати от фиксираните разходи (наемът и поддръжката на техните инструменти) и намаляващите цени на продуктите им, десетки хиляди семейства са били докарани до просешка тояга.

Тяхното положение предизвикало известна симпатия (Лорд Байрън държи блестяща реч в тяхна защита в парламента). Техните аргументи обаче не били състоятелни. Не е могло да се отхвърля прогресът – бъдещето е принадлежало на машините, а не на старите занаяти. Стремежът да се регулира търговията, казва Адам Смит, е като опита да се направлява вятърът.

Томас Пейн говори за радикализма на средната класа, като казва, че „Всяка машина, която съкращава труда, е благословия за голямото семейство, към което принадлежим“. Разбира се, би могло да има временна безработица в секторите, където технологиите навлизат, но в дългосрочен план, машинната продукция, чрез увеличаване на реалното богатство на общността, ще позволи пълна заетост при по-високи заплати.

Това е първоначалната гледна точка на Дейвид Рикардо, най-влиятелният икономист на 19 век. В третото издание на „Принципи на политическата икономия“ (1817) той обаче включва глава за машините, в която променя тона. Той вече е „убеден, че заместването на човешкия труд с машини е често много болезнено за работниците“ и че „същите фактори, които могат да увеличат нетните приходи в икономиката, могат в същото време да направят населението излишно“. В резултат на това „мнението на работниците, че машините са често пагубни за тях, не се дължи на предразсъдък или грешка, а е в унисон с принципите на политическата икономия“.

Последна актуализация: 23:36 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

4
rate up comment 9 rate down comment 9
LuckyYou
преди 10 години
Всичко това е ок, но тук не се смята една нова теза, която рано или късно ще се осъществи - машините ще станат толкова по-евтини в заместването на обикновения работник, че той ще стане напълно излишен. Това не е невъзможно - то е неизбежно! И тъй като пазарната икономика цели точно това - максимална печалба, то нещата си идват на мястото. Безработицата в дългосрочен план няма да намалява - тя ще расте! Защо? Защото все повече и повече хора излизат от пазара на труда, просто защото са ненужни - недостатъчно образовани, за да работят работа, която не могат да работят машините. И това ще продължи като тенденция, няма да спре. Единственото спасение, е егоистично да погледнете на себе си и да започнете да се състезавате с другия, ако искате да оцелеете! По-богати, по-образовани, собственици на компании, твърде големи, за да фалират (компании, които са конкурентно способни и ще могат да си позволят да си купят машини). Нагаждайте се, добре дошли в Капитализма!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 5 rate down comment 5
Novakat
преди 10 години
Като прочетох статията и се сетих за един мохабет който ми го казха преди много години: "Не може всички хора да са милионери, кой ще мете?", тогава зададох въпроса, ами когато машините/роботите почнат да метат ... какво правим тогава ??? За съжаление ми отговориха, с неприемливо на този етап решение > здраво намаляване на населението :( :( :(
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 6 rate down comment 6
nikolay.i.nikolov.5
преди 10 години
Хаха, ми то в България няма инженери, учени, тъй че да сме спокойни, такова нещо като прогрес/развитие няма -> ще има работни места за братята, сиреч ромите да метат улиците (само в България го има това), да сме спокойни. :D
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 11 rate down comment 11
abdul
преди 10 години
Не само машините, де що има инженер, учен, прогресивен човек - всичко трябва да се избеси ! Как може прогрес, промяна - това са соросоидски работи, против човека са ! ... Идеология и ред, тУй то !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още