IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Дългът и икономиката - по света и у нас

Съотношението на общия дълг към произведеното в българската икономика се равнява на 165,72% - много по-ниско от това на редица други държави

08:09 | 06.03.15 г. 68
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
Дългът и икономиката - по света и у нас

През 2014 г. общият дълг на икономиката на България, т.е. на правителството, търговските банки, фирмите (нефинансови и финансови) и домакинствата – заема дял от 165,72% от брутния вътрешен продукт (БВП). Това показват изчисленията на Investor.bg на база данните за брутния външен дълг на страната и паричната статистика, публикувани от Българска народна банка (БНБ), и на данните за вътрешния държавен дълг, изготвяни от Министерството на финансите (МФ).

Изчисленията са провокирани от публикуван в сайта ZeroHedge анализ за дълговете в световен мащаб, базиран на данни от доклад на McKinsey Global Institute, озаглавен Debt and (not much) deleveraging. Изследването е от февруари 2015 г. и обхваща 22 развити и 25 развиващи се икономики, като не включва България.

В този ред на мисли логичен е въпросът - къде сме ние спрямо останалите страни не само в света, но и в частност – на Балканския полуостров. 

Според използваната от McKinsey Global Institute методология „дългът“ на дадена страна са всъщност инструментите на кредитния пазар, т.е. отпуснатите кредити и емитираните облигации. Съответно общият дълг на дадена държава се получава от сбора на задълженията по всички видове кредити на домакинствата, фирмите (финансови и нефинансови) и правителствата, както и емитираните облигации от страна на корпорациите, централната власт, местните управи и държавните и общински предприятия.

Разбира се, правят се и няколко допускания. Например, в задълженията на домакинствата не се включват всички техни финансови и физически активи. Към дълговете на фирмите не се добавят задълженията за пенсии към персонала. От задълженията на финансовите предприятия (банки, застрахователи, пенсионни фондове и други) са извадени краткосрочното междубанково финансиране и направените депозити при централната банка. От правителствените дългове пък са извадени отпуснатите кредити от едно министерство на друго, например, където има такива случаи.

Използването на методологията на McKinsey Global Institute, съобразявайки се с всички допускания, би било трудоемко. Ето защо най-близка, макар и не толкова точна, представа за общия дълг към БВП дава сборът на брутния външен дълг, задълженията по кредити на домакинства и фирми, информация за които предоставя паричната статистика на БНБ, и на вътрешния държавен дълг според данните на МФ.

Тъй като брутният външен дълг включва само задълженията на резиденти към нерезиденти, т.е. не дава яснота какви, например, са задълженията на българските граждани и фирми към местните банки и правителството, използваме директно данните от паричната статистика. Вътрешният държавен дълг формира задъпженията на правителството към резидентите.

В края на 2014 г. общата сума на отпуснатите кредити за населението, нефинансовите и финансовите предприятия възлиза на 50,387 млрд. лв. Брутният външен дълг пък възлиза на 39,558 млрд. евро – в евро, защото БНБ отчита показателя в единната европейска валута. Тогава левовата равностойност на задълженията е 77,396 млрд. лв. Вътрешният държавен дълг пък възлиза на 8,252 млрд. лв.

Така резултатът от сбора на кредитите за резидентите, брутния външен дълг и на вътрешния държавен дълг е 136 млрд. лв.

Използвайки прогнозната оценка на БНБ за размера на БВП през 2014 г., която е за близо 82,073 млрд. лв., съотношението на общия дълг към произведеното в икономиката се равнява на 165,72%. Само делът на брутния външен дълг пък възлиза на 94,3%, показват данните на централната банка.

Отделно, гледайки само държавния дълг на България към БВП, който към края на януари 2015 г. спадна до 25,2%, след като изпрати 2014 г. при 27,1%, страната ни се нарежда сред отличниците в Европа по този показател.

Сред страните от Балканския полуостров страната ни е на първа позиция от положителна гледна точка. Сърбия има дълг към БВП в размер на 63,9 на сто към края на 2014 г. При Румъния делът е 38,4 на сто, а при Македония – 28,21 на сто. Останалите две страни, с които България граничи – Гърция и Турция, имат дългове като процент от БВП от съответно 175 на сто и 33 на сто.

Но поглеждайки грубите изчисления за общия дълг в българската икономика, позицията на страната ни в класациите се променя.

Таблицата от доклада на McKinsey Global Institute, публикувана по-долу, показва „най-големия проблем на съвременния свят“, както го оприличава ZeroHedge в своята статия, а именно, че най-малко девет държави имат съотношение на дълга спрямо БВП от над 300%, както и че огромен брой страни – 39 на сто, имат дълг към БВП от над 100%.

Ако някой продължава да си задава въпроса защо световните централни банки бързат толкова много да генерират инфлация от нищото, пренебрегвайки потенциалната глобална опасност от хиперинфлация и сривове на борсите, отговорът е прост и се вижда отлично на таблицата, допълва ZeroHedge.

Казано накратко, основната причина за този балон е Федералният резерв на САЩ. Централната банкова институция в Щатите надува този дългов балон в опит да стимулира растежа. САЩ се ползват и с привилегията въпреки огромните си задължения да имат топ рейтинги от всички големи кредитни агенции, което допълнително стимулира правителството отвъд Океана да не бърза с изчистването на дълговете си.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.

Последна актуализация: 07:33 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

28
rate up comment 12 rate down comment 6
michaelis
преди 9 години
кое е театро ?? Мда верно е театро защото САЩ твърдят, че са 18 трилионна икономика, което не е вярно - те са напечатали 18 трилиона, но имат ли толкова търговия оборот, износ на стоки ?!?! Имат ама щепсел имат. Реалната икономика на САЩа е около 6 трилиона както беше преди 2008 те имаха дълг 5 трилиона и за 5 години лудница от криза от дъното им се развила икономикката 3 пъти ?!? Ти луд ли си кво са продали толко за тея пари - ми нищо, само са ги напечатили и кое е театрото тука ?!?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
27
rate up comment 4 rate down comment 3
data
преди 9 години
Както се казваше в един любим филм :Театро е туй !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
26
rate up comment 8 rate down comment 4
michaelis
преди 9 години
нали съм навънка ве как мислиш, че плащам ? Ти пак мислиш само в една посока. МВФ и World Bank имат една камара долари до тук хууу. Тея двете новите банки започват да оперират в други валути и им нараства капитала в рупии юани рубли реали и т.н. И ако трансакциите не са в долари еее тогава ?? Как ше измериш имането, което имат "смешни били" еми не знам дали са смешни и със смешни капитали, но раотата след 20г. ше пее съвсем друго
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
25
rate up comment 5 rate down comment 3
data
преди 9 години
не ми отговори - плащал ли си някога на контрагент в чужбина ? п.п.Международни банки със смешен капитал ли ми даваш за пример ? То и ние си имаме такава черноморка банка и кво ? На кой му пука за тях ?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
24
rate up comment 7 rate down comment 5
michaelis
преди 9 години
я кажи що глобалните играчи си напрайхе две нови световни банки щом толкова ги удовлетворява айде сподели твоето мнение ?? BRICs Bank и AIIB Bank
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
23
rate up comment 8 rate down comment 4
michaelis
преди 9 години
Ами то вече беше предложено от BRICs и Мексико да им се увеличат квотите в МВФ тъй като икономиките им са се разраснали и то доста. Ноооо разбираш ли Конгреса на САЩ ги бави вече 5 години и ги мота и не дава и те хората бяха принудени да си напраат нова BIRCS банка и една нова AIIB и САЩа бяха забранили на Ю.Корея и на Австралия да ходят там .... а те рано или късно ше отидат и САЩа ше го изпампури ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
22
rate up comment 7 rate down comment 9
data
преди 9 години
сегашната ( или по скоро до преди 2008 ) система удовлетворява повечето глобални играчи и реално доведе до повишаването на средното благосъстояния в света . Изграждането на подобна система от институции не е нито лесна нито евтина та да стане това дето го иска михалиса . Дали хамериканците ще успеят отново да сглобят системата предстой да разберем но по скоро Да ще успеят - просто имат опита , знанията и подходящите хора
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
21
rate up comment 8 rate down comment 2
michaelis
преди 9 години
не никога аз живея в пещера и в момента ги дялам тука буквите на камъка .... и парите ги нося на ръка в кесия на чорбаджията
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
20
rate up comment 9 rate down comment 0
SSIW
преди 9 години
Да, в момента се търси нов баланс между интереси, възможности и обективни (системни) реалности. Ако щатите са в състояние да предложат модел, който удовлетворява в достатъчна степен интересите на останалите играчи , които са в състояние да консолидират капацитет за конкуренция с тях и този модел е приложим от гледна точка на системните ограничения, значи е намерено равновесно състояние на системата.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
19
rate up comment 7 rate down comment 5
michaelis
преди 9 години
а другите са *** и не виждат разбираш ли, само американците виждат.... Американците това, което виждат в момента тряя ти кажа, че лошо им става и те го знаят мноооо добре и дано са се подготвили иначе отиат да спят в един прекрасен момент. Китай се е вързал за долара не американците тях. Ако Китай го пусне юана свободно да плава .... отиде юана ше стане много силен и им отече износа, а сега износа им се *** щото долара е силен и май ше го отвържат от там поне такива са слуховете и тогааа не знам и те не знаят и за тва не са го отвързали още, че ако стане силен юана край с износа ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още