IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Brain Drain - Източна Европа губи, Западна печели

Българските и румънските имигранти в Германия имат положителен нетен принос за местната икономика, констатира немски институт

17:23 | 30.12.13 г. 15
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Леонисия Докузова &ndash; медицинска сестра в болница в София и една от потенциалните емигрантки. <em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Леонисия Докузова – медицинска сестра в болница в София и една от потенциалните емигрантки. Снимка: Ройтерс

Една лъскава и готова за нанасяне къща до болницата - на пръв поглед правителствата на Румъния и Унгария предлагат на новите лекари в Сфънту Георге доста голям комфорт. Причина за щедростта на обитавания също от много унгарци румънски град – опитът да се спре изтичането на мозъци от страна на лекарите към Западна Европа.

Изтичането на най-големите умове в чужбина засяга Източна Европа в продължение на години. А Румъния и България може да бъдат още по-засегнати от 1-и януари 2014 г. Тогава в Германия, Австрия и шест други европейски страни идва краят на последните ограничения за работа за българи и румънци, които по-богатите държави в ЕС наложиха заради страх от паническо бягство преди приемането на Букурещ и София през 2007 г., пише в свой анализ Süddeutsche Zeitung.

От 1-и януари всеки румънски или български гражданин може да се установи навсякъде в ЕС, да работи, но също така и да има претенции върху системите за социална сигурност и пенсии. Чираци и студенти, преподаватели и специалисти, но и сезонни работници могат още от началото на 2012 г. да идват в Германия. Малко преди Коледа Институтът за пазара на труда и изследванията на заетостта (IAB), който е подчинена структура на Федералната агенция по заетостта, обобщи информацията си за намиращите се в Германия 360 000 българи и румънци. Изводът: Германия се е възползвала от имиграцията на българи и румънци - и то значително.

Наистина около една четвърт от живеещите в Берлин, Дуисбург или Дортмунд българи и румънци са безработни, много от тях получават и държавни помощи. Но това не е правило. Като цяло според IAB към средата на годината само 7,4 на сто от живеещите в Германия българи и румънци са без работа - така че равнището на безработица на тези имигранти е дори малко по-ниско от средното за Германия.

Имигриралите румънци и българи са предимно млади, малко над половината разполагат с професионално образование или са завършили университет. Те получават два пъти по-рядко детски надбавки спрямо други чужденци във Федералната република. Те рядко получават обезщетение за безработица или пенсия, но плащат доста в пенсионните и социалните фондове. Така под черта продължава да има „положителен нетен принос на мигрантите, живеещи в Германия“, пишат анализаторите на IAB.

Този принос ще се повиши, когато през 2014 г. още 100 000 – 180 000 румънци и българи ще дойдат в Германия. Също така благодарение на поляците, румънците и българите през 2012 г. „за първи път през последните 15 години в Германия има достатъчно имигранти, за да се компенсира застаряването на германците“, се казва и в анализ на Консултативния съвет по въпросите на интеграцията и миграцията.

Другата страна на монетата: В България от края на комунизма досега населението е намаляло с девет на сто до 7,4 милиона души, главно поради емиграцията. Румъния загуби близо четири милиона жители. Емигрантите си тръгват, защото стандартът на живот е много по-нисък, отколкото в Западна Европа или САЩ, и защото правителствата са корумпирани и икономиката не работи. Нищо от това не се е променило.

За разлика от Западна Европа, лекарите в Румъния са малко уважавани. Оборудването в болниците често е старо, лекарската заплата е по-ниска от 1000 евро на месец. А и доста често младите лекари трябва да "си откупят" доста скъпо своето работно място, както установява Елена Станку от Балканската мрежа на разследващите репортажи (BIRN). Едно лекарско място в малък румънски град струва около 15 000 евро под формата на подкуп. В по-голям град "се дължат" около 30 000 евро - разходи, които след това трябва да бъдат възстановени от пациентите. 

Последна актуализация: 04:05 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

4
rate up comment 0 rate down comment 5
kalendar
преди 10 години
я извади статистика да видим кога са напускали най-много хора и кога са се връщали:) при кое управление какво се случва, недей само надува балони:) или пък покажи как са се раждали децата-по кое време какво е ставало:)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 6 rate down comment 11
LuckyYou
преди 10 години
Чакай малко! Е че аз не подкрепям ГЕРБ?!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 32 rate down comment 4
bgMan
преди 10 години
Ако наистина ти става много тъжно както го твърдиш не би трябвало да продължаваш ревностно да поддържаш най-корумпираните политически *** в българската политика, заради които в България все по-малко остават интелигентните, работливите и читавите.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 28 rate down comment 1
LuckyYou
преди 10 години
Много тъжно ми става като го чета това, но си е факт :((((
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още