IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Борисов: Държавата е толерирала петролния и газовия бизнес

Ваньо Танов е сигурен, че играчите на пазара за горива се споразумяват за цените

09:15 | 21.08.15 г. 47
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
Борисов: Държавата е толерирала петролния и газовия бизнес

Държавата е подходила толерантно към петролния и газовия бизнес, заяви пред Нова телевизия премиерът Бойко Борисов в коментар за нарушенията, открити при проверки на бензиностанции. Същевременно премиерът допълни, че има и информация за нередности в газовия сектор, особено по отношение на пълненето на газовите бутилки.

От два месеца ДАНС наблюдава бензиностанциите и „държавата е много за бой” заради неглижирането на проблема, каза Борисов. Според него никой не е контролирал бензиностанциите, включително и „големите” и модерните петролни колонки.



„Същите тези негодници с подобна инсталация застават пред кабинката, манипулира се софтуерът пред колонката, продава 20 тона, а при нас ги засича например 10 тона”, посочи Бойко Борисов. 

За всяко открито нарушение се води прокурорска проверка, увери министър-председателят. „Куп мерки са ми предложили вече. Ще го направим ударно и ще ги вкараме в ред. Говорим и за ведомствените – това са над 1200-1300 бензиностанции, които нямат нито нивомери, нито се водят някъде, уж стопанска техника зарежда”, каза още премиерът Борисов.

„Има един анонс, че готвим бомба с горивото за отопление. За каква бомба? Става въпрос за тези, които бягат пред вятъра за оцветеното гориво, защото знаят, че това го подготвяме, ако продължим да управляваме. Много врагове вече си създадохме. Това оцветено гориво какво е всъщност? То е една официална дадена от държавата толерантност за едни хора да се явяват посредници”, заяви още Борисов.

Премиерът подчерта, че държавата може да се пробва да се договаря доректно с производителите, за да получава гориво на цени много под тези на бензиностанциите.

"Защо ни е този посредник? Как посредникът за детската градина ще се договори за по-евтино гориво? На базата на какво? Най-вероятно ще е контрабандно, а държавата така или иначе го плаща”, посочи Борисов.

Няколко типа нарушения по бензиностанции са открити при последните проверки, допълни директорът на Агенция „Митници” Ваньо Танов, който също участваше в дискусията. По думите му на пазара у нас се продава горива с лошо качество,  потребителите се лъжат с по-малки количества, които зареждат, а и има измама към държавата – с по-малки постъпления от акциз и ДДС.

Според Танов има картел на пазара за горива. Той направи сметка, че цената на бензините, излизащи от рафинерията, е 0,92 лева и цената с акциз и ДДС е към 1,80 лева, а по бензиностанциите цената е около 2,20 лева с разлика от по няколко стотинки. 

Според него не е трудно да има разбирателство, защото големите вериги са се разбрали, а малките са се съгласили с условията.  

Танов добави още, че проверката за работата на "Лукойл Нефтохим" продължава. 

Според него приходите от акцизи в бюджета растат с 400 – 450 млн. лева, което е означавало, че тези средства са били отклонявани досега.

Припомняме, че малко по-късно днес Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) ще представи първите данни от проверката на пазара, но изводите дали играчите на пазара са се споразумели ще станат ясни след време. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 11:19 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

34
rate up comment 14 rate down comment 0
VicKing
преди 8 години
Преди в сайта на лукойл имаше таблица с производствени цени, акциз и ддс. Сега ги няма. Що ли?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
33
rate up comment 11 rate down comment 0
nix
преди 8 години
А измежду другото нефта в този момент вече почти удари 39,99 - 40.04 долара за барел - НОВО ДЪНО, за октомври - Crude Oil - Electronic (NYMEX) Oct 2015 (http://***.marketwatch.com/investing/future/crude%20oil%20-%20electronic). Аиде сега да видим ние ще зареждаме ли на цени под 1,80 за литър октомри.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
32
rate up comment 7 rate down comment 4
nix
преди 8 години
Мави, на въпроса "И защо такива мега компании нямат собствени акцизни складове?", следва ясно да се посочи, че в БГ Лукойл има лостовете където трябва... ТОЕСТ, като има тези лостове, то няма как друг да се промуши в бизнеса без да може да го контролира макар и косвено... Това са бившите ком партниори, които продължават да ни дерат - я коато не смъкват цената колкото трябва (50 ст. на литър е зверски марж), я като я смъкват за 1-2 седмици, въпреки, че нефта беше на 42-48 наколко месеца (така направиха при дъното на цените в началото на годината). ТОЕСТ, обществото спи, вместо да иде и да им блокира бензиностанциите, както направи преди 2-3 години - НЯМА нещо от което повече да ги боли...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
31
rate up comment 10 rate down comment 7
Mavi Goz
преди 8 години
"Защото ОМВ употребява чужди складове..."Ми да употребява свои! Да не е забранено да си направиш акцизен склад?И какво общо имат складовете с цената на бензина и дизела? Да не би собственикът на некъв склад да определя цената на горивото на компания като Шел или ОМВ?И защо такива мега компании нямат собствени акцизни складове? Щото са по-умни, или щото са по-*** от Лукойл и Нафтекс?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
30
rate up comment 8 rate down comment 1
1984
преди 8 години
"Защо не е така?"----------------------Ами подозирам,че всичкото търговец и производител е върл фен на грийнпийс и с по-високи цени се опитва да намали замърсяването в БГПодозирам ги още и в патриотизъм-стремят се да подобрят търговския баланс на страната-нефта е внос.Възможно е да харесват и Пепи Москов-здравословно е да се движим-пеш,на колело или на кобила.Не допускам,че е държавна политика на "държавата-това съм аз...и моите приятели"
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
29
rate up comment 10 rate down comment 1
Pronto
преди 8 години
Ако някой може да подбие цените, това няма да е голяма верига, а някой край границата на принципа една цистерна - една бензиностанция. Но именно за него са регулациите, е пак картелът е великодушен - преди ги гръмваха .....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
28
rate up comment 6 rate down comment 4
Pronto
преди 8 години
Защото ОМВ употребява чужди складове - на Нафтекс основно. А Ромпетрол, дето имат един склад в Русе, си е казахстанска компания. Все едно да чакам Газпром да подбие цените на Лукойл.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
27
rate up comment 5 rate down comment 3
Pronto
преди 8 години
През Януари не се изгуби нищо от ДДСто. Даже бюджетът взе да минава на излишъци. Не сме толкова богати, че да спестим парите от по-ниските цени. Държавата пази монопола или олигопола, ако щеш. Затова ще вдигат и акциза на LPG. Цялата дандания ще избие в още лицензи и да се удари бизнеса на Дончев с бутилките газ за дома , собственик на в-к Сега, от който Борисов не пропуска да се оплачи. А и моментът е избран перфектно! От края на Август, се намалява износът за Америка от европейските рафинерии и бензинът почва да се пласира на континента, което винаги оказва влияние и на нашия пазар; не е се пак съвсем без конкуренция. Ще видиш как цените ще паднат бързо бързо с 10-15 стотинки поне и Борисов ще отбележи голяма победа за изборите!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
26
rate up comment 12 rate down comment 0
Mavi Goz
преди 8 години
Ако сравним производствените цени в Румъния и България, би следвало Ромпетрол и ОМВ да продават поне с 12-15 стотинки по-евтино бензина и близо 20 стотинки по-евтино дизела!!! Защо не е така?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
25
rate up comment 9 rate down comment 2
bgMan
преди 8 години
Съвсем очевидно е, че правителството не дава на картела в горивата да свали цените. Егаси и държавата! Мафия до мафия.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още