IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Българите теглят повече и по-големи заеми

Хората вече не отлагат големите разходи, като се търсят все повече кредити за почивки, образование и лечение, посочват от TBI Bank

14:05 | 25.07.16 г. 13
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Pixabay</em></p>

Снимка: Pixabay

През последните три години търсенето на потребителски кредити се увеличава като обем и среден размер на изтеглените заеми. Оформя се тенденция да се търсят повече кредити за почивки, образование и лечение.

Това заяви главният изпълнителен директор и председател на Управителния съвет на TBI Bank Цветан Петринин, представяйки пазарен анализ на клиентското поведение през последните години и очаквания за неговата промяна в бъдеще. 

„При ръст от 3% на БВП през първото тримесечие на годината и очаквания за повишаване на потреблението на домакинствата, сме оптимисти и за увеличаване на кредитирането. Хората вече не отлагат големите разходи, а напротив – купуват жилища, ремонтират, подменят обзавеждане и т.н.“, обясни Петринин.

Според него сред факторите, които стоят зад тази тенденция, е не само ръстът на БВП, но и повишението на потреблението, увеличението на реално разполагаемия доход на населението, както и ръстът в потребителските разходи.

Тенденцията се потвърждава и от резултатите за обемите на потребителски кредити на TBI Bank, които за три години са се увеличили с 63% до близо 158,3 млн. лв. към първата половина на годината. В същото време средният размер на потребителски кредит от банката нараства с 21% през последните три години и за първото полугодие достига 1576,19 лв. При финансирането на стоки на изплащане спрямо 2013 г. повишението е с 6% до 785,83 лв. 

Най-активни в търсенето на подкрепа от банката за различни свои потребности са хората между 35 и 50 години.

Проучването показва още, че през тази и през миналата година най-купуваните стоки на изплащане са били телевизорите и мобилните телефони, докато през 2013 г. на най-голям интерес са се радвали телевизорите и преносимите компютри.

Ръст макар и с минималните 2% на тригодишна база се отчита и при средния размер на депозитите, който към 30 юни тази година достига 19,3 хил. лв. , показват данните на TBI Bank.

Близо 70% от депозантите са хора с висше образование, а около 20% от клиентите, които успяват да заделят средства са със средно образование. Запазва се и тенденцията възрастната прослойка от населението да държи най-много депозити.

Петринин посочи и друг характерен белег за клиентското поведение – срокът на депозитите става все по-голям, с което България започва да прилича на европейските банкови клиенти.

Като предизвикателства пред сектора от банката посочиха факторите време и място. Според експертите успехът на банките в следващите пет години ще се крепи на увеличаване на скоростта на обслужване, оптимизация на процесите чрез технологични и иновативни решения и намаляване значително на използването на хартия.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 09:24 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

3
rate up comment 43 rate down comment 0
vzhekoff
преди 7 години
При средна заплата 850 лв. теглиш кредит 1500 лв. Трябва да си абсолютен *** да се натовариш с едни 12% и повече лихви, вместо да си седнеш на гъ3а и да спестиш тези пари по същия начин, по който след това ще ги изплащаш. Предполагам, че повечето от тези *** кредити са за нов смартфон и телевизор, което само по себе си вече е диагноза....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 7 rate down comment 2
ratten
преди 7 години
бъркаш, бъркаш. и за почивките се налага да плащаме от джоба си (((
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 32 rate down comment 2
khao
преди 7 години
кредити за почивки, образование и лечение--- как бе, нали сме осигурени по здравната каса ... кви кредити за лечение ? а образованието е безплатно ... или се бъркам ? :):):)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още