IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Спестяванията в банките спаднаха с над 1 млрд. лв. през юни

През миналия месец домакинствата са изтеглили нетно 478 млн. лв., а фирмите и финансовите предприятия - 565 млн. лв.

13:21 | 23.07.14 г. 38
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
Спестяванията в банките спаднаха с над 1 млрд. лв. през юни

Паниката в банковия сектор, която беляза месец юни и достигна връхната си точка във втората му половина, доведе до сериозен отлив на спестявания от системата. През юни домакинствата са изтеглили общо 478 млн. лв. от сметките си, а предприятията (нефинансови и финансови) – общо 565 млн. лв.

През първата половина на годината населението спести 878 млн. лв., показват изчисленията на Investor.bg на база данните на Българска народна банка (БНБ). През май депозитите на домакинствата се увеличиха със 138 млн лв.

На 18 юни от централната банка съобщиха, че срещу подуправителя на БНБ Цветан Гунев, който ръководи управление „Банков надзор", се води досъдебно производство по обвинения за извършени престъпления по служба. Новините събудиха безпокойството на икономическо активното население.

Два дни по-късно – на 20 юни, централната банка постави Корпоративна търговска банка (КТБ) под специален надзор, а на 22 юни - и дъщерната й банка Креди Агрикол България. До поставянето на двете търговски банки под специален надзор се стигна, след като в предходните няколко дни редица клиенти на КТБ изтеглиха спестяванията си, а финансовата институция изпита недостиг на ликвидност. Официална информация за сумата на изтеглените средства обаче няма.

Впоследствие се оказа, че проблемите на четвъртата по големина банка в страната може да са по-сериозни. БНБ предупреди, че ще отнеме лиценза на институцията и не вдигна 3-месечния специален надзор на 21 юли, каквито бяха първоначалните индикации. Така по разплащателни, оборотни и спестовни сметки остават блокирани парични средства на домакинства, предприятия, общини и други клиенти на банката.

Съдбата на кредитора още не е решена, както и не е ясно дали ще бъдат гарантирани всички депозити (освен гарантираните до 100 хил. евро). Финансова подкрепа могат да окажат акционерите на КТБ. Готовност изразиха от Държавния резервен фонд на Султаната Оман. Финансовият министър Петър Чобанов пък увери, че, ако настоящите собственици не осигурят средства, държавата ще се намеси.

На 27 юни заради редица публични изказвания и слухове подобна съдба сполетя и третата по големина банка в България – Първа инвестиционна банка (ПИБ). Тогава само за ден банката изплати на клиенти общо над 800 млн. лв. На 28 и 29 юни банката затвори врати. Трезорът обаче осигури необходимата ликвидност и на 30 юни започна да обслужва нормално своите клиенти. С редица отстъпки и оферти ПИБ се опита да привлече отново клиентите, които изтеглиха своите средства, или които възнамеряваха да направят това.

В крайна сметка в резултат на банковата паника през юни спестяванията на фирмите и домакинствата намаляха с общо 1,043 млрд. лв. до 56,983 млрд. лв.

Депозитите само на домакинствата олекнаха с 478 млн. лв. до 38,584 млрд. лв. при 39,062 млрд. лв. през май. Все пак в сравнение с юни миналата година сумата им е с 8,5% по-голяма.

Нефинансовите предприятия са изтеглили 334 млн. лв. за месец. През юни средствата им в банки са вече 15,04 млрд. лв. - с 2,17% по-малко спрямо май. На годишна база БНБ отчита ръст от 7,5%.

Финансовите предприятия свиха спестяванията си през юни с 231 млн. лв. до 3,359 млрд. лв. Спрямо година по-рано техните средства са се свили с 5,9%.

Възможно е през юли спестяванията в банковата система да спаднат още. Въпреки че обстановката в сектора до известна степен се нормализира, предстоят няколко месеца на политическа несигурност, която може да се отрази на склонността към спестяване и на икономическата активност на предприятията и домакинствата.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 13:28 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

16
rate up comment 15 rate down comment 3
potten
преди 9 години
Откъде пари бе младежо?То ако всички вземат да си приберат парите, нали се сещаш, че дори и за половината няма да има пари? Така работи банковата система, има едни пари, дават се на заем без да държиш много сметка че си взел парите на депозит за година, а заема си го дал за 20г. .... За това има държава да те спасява, защото правиш разминавания във времето.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 15 rate down comment 16
popo323
преди 9 години
Това дето някой ви лъже колко са ниски кредитите навън е просто трик за простолюдието . И там , както и тук има уловката по ниска лихва за първата година , откъде мислите се научиха нашите банкери да я прилагат . Между другото това е една от основните причини за кризата през 2008 год , след първата година следват по високите лихви и започва невъзможността да се изплащат кредитите . А аз имам братовчедка която учи медицина в САЩ , студентският и кредит е с лихва 6.85% годишно , а това са едни от най ниските възможни лихви там . Нали не очаквате някой да ви даде 100К за 25 год , а пък вие да върнете 50К. Който смята ,че това е възможно , просто да си вземе пари назаем от роднини и приятели , какво се занимава с банки и други . Банките не са благотворителни организации , те са там да печелят и работят с чужд капитал . Пък ако някой е луд нека си дава парите там за 2% лихва /КТБ/ , в крайна сметка не съм длъжен да работя , да спестявам, да инвестирам и от цялата работа да губя.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 12 rate down comment 5
michaelis
преди 9 години
нямах предвих по ипотечен кредит а лихви на валутите, сега лихвата е висока на ипотечните кредити при рекордно ниски лихвени нива на евро и долар и т.н. казвам ако лихвите на еврото бяха 3% тогава ипотечния кредит на нашите банки тряяя да е 20% за ипотечен кредит ... .)))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 30 rate down comment 6
studioaa
преди 9 години
За българина имота е по-скъп даже от здравето и живота, уверявам те. При 3% лихва по ипотечен кредит у нас щеше да се надуе най-големия балон в света, не че при 7 % пак не се наду. Такава имотна истерия не съм срещал у никой чужденец като у българите. У нас всеки един баща натъпква главата на наследниците си, че жилището е най-голямата ценност в живота. Заради това сме и на този хал...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 17 rate down comment 1
michaelis
преди 9 години
че то тя е осеяна бе младеж ... :)) а може и още и още ....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 9 rate down comment 6
michaelis
преди 9 години
чек да пуснем един линк простио народ да види кво е лихва на жилищен кредит https://***.easybank.at/easy/Produkte/Kredit/44934/easy-wohnkredit.htmlhttp://***.check24.de/kredit/
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 24 rate down comment 7
studioaa
преди 9 години
Ако лихвите бяха 3% всички балъци щеше да луднат да "инвестират" в коптори в престижен столичен квартал, които даже нямат канализация и цената на кв. м. в Драгалевци щеше да мине тази West London по абсолютна стойност ( а тя смешните 15 хил. евро на квадрат, у нас беше към 3 хил. евро на кв. м през 2008 на места). Цялата ни страна щеше да е осеяна с паметници на алчността и глупостта.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 7 rate down comment 8
Internet
преди 9 години
Значи хората вече си ги харчат - благодарете на Орешарски
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 10 rate down comment 7
Internet
преди 9 години
Значи хората вече си ги харчат - благодарете на Орешарски
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 20 rate down comment 10
michaelis
преди 9 години
на тея с минусите или немат 8 клас да сметнат 8% жилищен кредит на 100К за 25г. или са тея от инвестора да подстрекават или банкерчетата и брокерите ... :))))ако ви се струва евтино и не мое си го сметнете на 100К вращате 250К ... честито
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още