IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Хампарцумян: Тенденцията с ниските лихви по депозитите ще се задържи

Лицензът на КТБ можеше да бъде отнет и само заради отпускането на толкова кредити на свързани лица, смята банкерът

08:54 | 30.03.15 г. 21
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
Хампарцумян: Тенденцията с ниските лихви по депозитите ще се задържи

Засега тенденцията в банковия сектор е към ниски лихви по депозитите. Този коментар направи в ефира на „Нова телевизия” председателят на Асоциацията на банките в България Левон Хампарцумян и допълни, че в момента лихвите са на 11-годишно дъно.

Същевременно той припомни, че централните банки по света в момента се борят с дефлационни процеси, което поддържа ниски лихвите. Когато процесът се обърне, банките ще направят всичко възможно да ограничават инфлацията и тогава лихвите ще се повишават, прогнозира банкерът.

Хампарцумян обаче допълни, че е лоша практика хората да разчитат на доходи от депозитите си в банката и това ограничава предприемаческата активност.

Банкерът коментира и предложението на БСП – Лява България за ограничаване на дейността на частните съдебни изпълнители. Според част от предложенията, отправени от депутата Мая Манолова, съдебните изпълнители няма да могат да налагат такси, които са по-високи от дълга, както и ще бъдат преустановени случаите, в които длъжниците дори няма да разбират, че срещу тях се води принудително изпълнение на задълженията.

За Хампарцумян тези промени ще затруднят вземанията на банките, ще доведат до допълнителни разходи и забавяне на оборота на парите. "Това ще бъде платено от добросъвестните клиенти на банките и вероятно ще стане чрез повишаване на лихвите по кредитите", смята той.

"Има драстично нарушение на правилото за кредити към свързани лица в случая с КТБ", каза още банкерът. Според законодателството банките могат да отпускат средства на свързани с тях лица в размер на до 25% от капитала си, който е 100 млн. лева в случая с КТБ. 

"Ако една банка зависи прекалено много от един или няколко клиенти, това вече е неустойчив модел. Затова е забранено по регулации да се градят бизнесимперии, включващи банки и фирми. Или ако това се направи, има ясни правила как това се оповестява, колко процента от капитала, и как се третират кредитите към свързаните лица. Г-н Василев е нарушил тези добри банкови практики многократно", поясни Хампарцумян, като добави, че само това е било основание за отнемане на лиценза.

Той беше категоричен, че бизнес моделът на КТБ е сбъркан. "Една нормално управлявана банка при проблем с даден клиент ще може сама да се справи или да потърси съдействие от БНБ и прокуратурата", каза той. "Трябва да се изследват внимателно причинно-следствените връзки на такива бизнесмодели, личностните отношения са нещо вторично", каза още Хампарцумян.

„Цялата система като че ли се възхищаваше на тарикатлъка”, добави той, запитан защо е било допуснато това. Според него банковият надзор на БНБ много формално е гледал на задълженията си в случая с тази банка. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 00:29 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

1
rate up comment 32 rate down comment 2
misanthrope
преди 9 години
Левоне, на улав ли се праиш?Как да поиска помощ от БНБ и прокуратурата, като точно те го ошамариха?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още