IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

ЕС може да обяви "Южен поток" за незаконен

Предложението е записано в проект на документ, ограничаващ влиянието на руски фирми в енергийния сектор на общността

10:48 | 01.10.14 г. 31
ЕС може да обяви "Южен поток" за незаконен

Европейският съюз може официално да обяви проекта за газопровод „Южен поток“ за незаконен, става ясно от предложение за мерки, чиято цел е да ограничат влиянието на руски компании като „Газпром“ например в европейския енергиен сектор.

Проектодокументът ще бъде разгледан на среща на лидерите на ЕС, която ще се проведе през октомври, пише Ройтерс.

Темата на разговорите ще бъде дали да бъдат наложени нови санкции на Москва, отбелязва още агенцията.

Предложението е да бъде приет закон за защита на енергийната система на ЕС от руското влияние. В подготвеното предложение е записано още, че мерките, които се предлагат, са продиктувани от нуждата от „ефективно и последователно прилагане на записаното в Третия енергиен пакет“.

Ройтерс припомня, че България вече е прекратила дейността си по проекта след натиск от страна на Брюксел. Страната обаче е една от най-застрашените от нова газова криза, породена от разрива в отношенията между Москва и Киев, отбелязва агенцията.

Припомняме, че от началото на 2014 година се водят преговори с Русия на ниво ЕС относно съвместимостта на „Южен поток“ с европейското законодателство. Проектът нарушава Третия либерализационен пакет в три точки, които се отнасят до собствеността на мрежата, липсата на достъп на трети страни до газопровода и определянето на транзитните такси.

В подобно положение беше и „Северен поток“, но за него Москва поиска изключение от правилата и го получи от Европейската комисия. По отношение на „Южен поток“ обаче руската позиция е, че той е международен проект и няма нужда да се съобразява с европейското законодателство.

В преговорите, които замряха след анексирането на Крим, Москва нееднократно коментира, че по отношение на „Южен поток“ ЕК работи срещу интересите на цялата общност, защото газопроводът подобрява, а не намалява енергийната сигурност на Европа, заобикаляйки Украйна.

В отговор ЕС започна да търси начини да намали зависимостта си от руския природен газ. С доставките от „Газпром“ се задоволяват около 1/3 от нуждите от газ на Европа. Около половината от тези количества се транзитират през газопреносната мрежа на Украйна.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 16:39 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Европа виж още

Коментари

11
rate up comment 12 rate down comment 18
STRAHO
преди 9 години
Решението mapto, би било да преместим България на по подходящо място на геогравската карта! Причината е че газа идва от Азия. В районите богати на тази суровина Русия има думата. Ако бяхме на мястото на Мексико нямаше да имаме този проблем. Ако не там то поне да имахме излаз , връзка със световния океан ама ...нямаме. Изгубили сме беломорието. Аз мога тук да се ОБЗАЛОЖА че след тези действия газа за нас ще поскъпне значително. Причината ще е че американските посредници ще трябва да печелят. При това това им желание по никакъв начин няма да засегне Германия например /и Западна Европа/. Така силните ще са доволни а робите ще сме такива като нашата държава.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 8 rate down comment 8
Pyramid
преди 9 години
Евро-гейска ще да е. И на Гюнтер не му е нужно да раздува санкции - само обявяват ЮП за незаконен...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 16 rate down comment 17
STRAHO
преди 9 години
"Дано поне в България този път изчистят гадовете докрай и Москва да си остане с "троянските коне" закупени в Австрия, Италия и Германия."Еми да . Затова и БГ населението ще бяга там да робува! :)))) Защото едва ли Германия ще се откаже от "Северен поток" в името на ограничаване на руското влияние и за да помогне на Полша. ха ха ха Европейска солидарност!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 17 rate down comment 5
mapto
преди 9 години
STRAHO, как точно България печели, ако продължи да доставя газ само от Газпром, пък било то по още една тръба? Основният фактор при ценообразуването не е в Украйна или на друго място. Газпром е руска държавна фирма и очевидно цените им са много по-високи за България, отколкото за други пазари.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 16 rate down comment 12
STRAHO
преди 9 години
Само у нас тези термини са популярни /фили и фоби/! Практичните хора разсъждават практични...и затова са богати! ;)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 13 rate down comment 11
dakl
преди 9 години
Казано е каквото сам си направиш, никой друг не е в състояние да ти го направи! Интересно на какво разчитат последователите на Саакашвили?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 13 rate down comment 22
STRAHO
преди 9 години
От подобно решение има две групи печеливши. САЩ и Западна Европа. Губещи ще са главно Източна Европа и в по малка степен Италия и Гърция. При подобно развитие Западняците биха затвърдили властта си /споделена разбира се със САЩ/ над изтока на Европа. Ние от Изтока се бетонираме като придатък на Запада. Доставчик на ресурси. :) Да ни е честито!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 25 rate down comment 12
bgMan
преди 9 години
Националното предателство заедно с русофилството започва да става много губещо начинание. Така и трябва да бъде.Дано поне в България този път изчистят гадовете докрай и Москва да си остане с "троянските коне" закупени в Австрия, Италия и Германия.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 9 rate down comment 5
STRAHO
преди 9 години
Очакваше се. Логика. :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 14 rate down comment 14
STRAHO
преди 9 години
STRAHO коментира | 30 септември 2014, 21.33ч.Новак: Украйна се съгласи да предплаща доставките на газНякой да не си прави илюзии относно новите собственици на украинската газо- преносна система? Ако не са вече, то скоро ще станат фактор при определянето на цените на всички които зависят от тази "тръба" ! Там в този кюп сме и ние. Никакъв "Южен поток няма да има, ако няма възможност техни компании да участват във формирането на цените! :) Да ни е честита новата зависимост на "независима и демократична" България! :)))) Отделно в украйнския случай докараха тази не малка държава в тотална зависимост от МВФ а знаем кой дърпа конците там! Това също не е маловажен резултат. И за всичко ще плаща "украйнския" народ. Така че от тук нататък никой не може да вини руснаците ако опитват с всякакви прийоми да възстановят нанесените им ВРЕДИ. Разбира се че ще си търсят ако не веднага то във времето компенсации от Европа а европейците ще пищят на умряло че цените се завишавали и не били справедливи! А от завишението американците също ще кярят. Те са навсякъде! Света работи за благоденствието им! :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още