IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

FT: ЕС продава душата си, за да сключи сделка с Турция за мигрантите

Интересно дали ЕС ще се откаже от обещанията си към Турция, ако Анкара не изпълни своите, пита изданието

11:05 | 21.03.16 г. 55
<p>
	Ахмет Давутоглу (в средата) с Жан-Клод Юнкер (вляво) и Доналд Туск (вдясно). <em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Ахмет Давутоглу (в средата) с Жан-Клод Юнкер (вляво) и Доналд Туск (вдясно). Снимка: Ройтерс

В петък Европейският съюз (ЕС) загуби ключово свое достижение. Сделката с Турция е най-безчестното нещо, на което сме ставали свидетели в съвременната европейска политика, пише Волфганг Мюнхау в коментар за Financial Times.

В деня, когато лидерите от ЕС подписаха сделката, турският президент Реджеп Тайип Ердоган разкри истинските си виждания: "Демокрация, свобода, върховенство на закона? За нас тези думи вече нямат никаква стойност".

В този момент Европейският съвет трябваше да сложи край на разговора с турския премиер Ахмет Давутоглу и да го прати у дома. Вместо това лидерите сключиха сделка с него, предоставяйки пари и много други придобивки в замяна на помощ в бежанската криза. И това със страна, чието ръководство току-що бе отписало демокрацията. В този ден ЕС не само продаде душата си, а договори и лоша сделка, коментира Мюнхау.

Не мога да преценя дали споразумението отговаря на Женевската конвенция или други елементи от международното право. Приемам, че Европейският съвет може да гарантира, че то би издържало в съда. Дори да е законно обаче, имам съмнение, че е осъществимо.

Интересно дали ЕС ще се откаже от обещанията си към Турция, ако Анкара не изпълни своите, пита авторът на статията.

Дори да бъде изцяло изпълнена, сделката не облекчава особено положението. Очакваният брой бежанци, опитващи да се доберат до ЕС, многократно надхвърля договорените с Турция 72 хил. души.

Затварянето на балканския маршрут даде кратък отдих на северноевропейците, но има множество алтернативни пътища, които бежанците може да използват. Затварянето на граници не намалява потока от бежанци, а просто го отклонява. Това е класически пример за прехвърляне на даден проблем другиму, подчертава авторът.

Едностранните решения за затваряне на граници в крайна сметка ще доведат до това Шенгенската зона да се превърне в малък клуб от северноевропейски страни - вероятно модел за бъдеща еврозона - и това ще е първата стъпка от раздробяването на ЕС.

Сделката с Турция ще даде отражение и върху дебатите за референдума за излизане на Великобритания от ЕС. Дали лагерът, подкрепящ т. нар. Brexit, няма да възрази срещу безвизовото пътуване на 75 млн. турци?

Всеки човек, загрижен за демокрацията и човешките права, ще съжалява за сделката. Същото би изпитвал всеки, който се опасява от германско господство в ЕС, откакто сделката бе инициирана от Ангела Меркел.

Германският канцлер се нуждаеше неистово от нея, за да се измъкне от затруднението, в която сама се постави. Именно нейното едностранно решение да отвори границите на Германия превърна бежанската криза от лесно решима в неуправляема, подчертава статията.

Когато ЕС губи моралните си достойнства, не трябва да се изненадваме, че хората започват да се питат какъв е смисълът от съюза и необходим ли е той, допълва авторът.

(БТА)

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 04:08 | 10.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Европа виж още

Коментари

12
rate up comment 45 rate down comment 24
ing5rov
преди 8 години
Абе ти откъде падаш ?! Тия три милиарда са само началото на дълъг рекет...я *** на чист въздух малко !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 44 rate down comment 23
bgMan
преди 8 години
Точно факта че им е в пъти по лесно да дават едни милиарди на един ислямски фанатик, лъжец и лицемер вместо ЕС да се занимава с бежанците показва върховната п.р.о-с.т.о-т.и.я и интелектуална и.м.п.о-т-е-н.т-н.о.с-т на либералните политици, управляващи ЕС.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 43 rate down comment 12
data
преди 8 години
абе вас да не ви е напекло слънцето ? Сделката с Турция кой я сключи ? Политиците или силовите ведомства ? Навсякъде по света политиците сключват сделките - силоваците изпълняват . А относно сделката - на ЕС е с пъти по евтино да даде тия 3 млрд на Турция отколкото да се занимава с бежанците .
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 43 rate down comment 24
ing5rov
преди 8 години
А я си спомни миналата година аз докато псувах политиката на Меркел , ти каква позиция заемаше...а също и Инвестора ала Росен Плевнелиев...заедно можем...на морето дупка !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 42 rate down comment 22
bgMan
преди 8 години
Хаха, не само душата си продава ЕС, но и всичко останало.Либерализмът не мисли за подобен тип проблеми, затова като се стоварят отгоре му е напълно неадекватен и неподготвен.Подобен тип проблеми трябва да се оставят да се решават от силовите ведомства, не от политиците.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 51 rate down comment 12
data
преди 8 години
и ква е разлика с предишните глупости ? това че тази съвпада с твоите разбирания ? Просто поредната глупава статия . Да страните за да запазят целостта си строят огради , пращат въоръжени хора да пазят границите , бият , убиват , сключват сделки с не много приятни хора , корумпират и т.н. . Това е реалността и тя не е от сега
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 42 rate down comment 26
ing5rov
преди 8 години
Ми досега се преписваха само "богоугодни " материали а фактите бяха замитани под килима...ти какво искаш , все пак има някакъв прогрес в Инвестора.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 50 rate down comment 11
data
преди 8 години
п.п. Десислава не е написала нищо - просто е преписала FT и коректно си е написала източника
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 48 rate down comment 13
data
преди 8 години
глупава статия - колко сделки спазващи човешките права морал и т.н. се сключени по време на война ? По време на война всеки гледа да си минимализира жертвите - за права , свободи и т.н. всички запояват да говорят след края на войната . Да, не е много лицеприятно но това е майка положението
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 39 rate down comment 23
Mike Florida
преди 8 години
Добра статия, казваща истината, ТАКАВА, КАКВАТО Е!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още