IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

FT: ЕС продава душата си, за да сключи сделка с Турция за мигрантите

Интересно дали ЕС ще се откаже от обещанията си към Турция, ако Анкара не изпълни своите, пита изданието

11:05 | 21.03.16 г. 55
<p>
	Ахмет Давутоглу (в средата) с Жан-Клод Юнкер (вляво) и Доналд Туск (вдясно). <em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Ахмет Давутоглу (в средата) с Жан-Клод Юнкер (вляво) и Доналд Туск (вдясно). Снимка: Ройтерс

В петък Европейският съюз (ЕС) загуби ключово свое достижение. Сделката с Турция е най-безчестното нещо, на което сме ставали свидетели в съвременната европейска политика, пише Волфганг Мюнхау в коментар за Financial Times.

В деня, когато лидерите от ЕС подписаха сделката, турският президент Реджеп Тайип Ердоган разкри истинските си виждания: "Демокрация, свобода, върховенство на закона? За нас тези думи вече нямат никаква стойност".

В този момент Европейският съвет трябваше да сложи край на разговора с турския премиер Ахмет Давутоглу и да го прати у дома. Вместо това лидерите сключиха сделка с него, предоставяйки пари и много други придобивки в замяна на помощ в бежанската криза. И това със страна, чието ръководство току-що бе отписало демокрацията. В този ден ЕС не само продаде душата си, а договори и лоша сделка, коментира Мюнхау.

Не мога да преценя дали споразумението отговаря на Женевската конвенция или други елементи от международното право. Приемам, че Европейският съвет може да гарантира, че то би издържало в съда. Дори да е законно обаче, имам съмнение, че е осъществимо.

Интересно дали ЕС ще се откаже от обещанията си към Турция, ако Анкара не изпълни своите, пита авторът на статията.

Дори да бъде изцяло изпълнена, сделката не облекчава особено положението. Очакваният брой бежанци, опитващи да се доберат до ЕС, многократно надхвърля договорените с Турция 72 хил. души.

Затварянето на балканския маршрут даде кратък отдих на северноевропейците, но има множество алтернативни пътища, които бежанците може да използват. Затварянето на граници не намалява потока от бежанци, а просто го отклонява. Това е класически пример за прехвърляне на даден проблем другиму, подчертава авторът.

Едностранните решения за затваряне на граници в крайна сметка ще доведат до това Шенгенската зона да се превърне в малък клуб от северноевропейски страни - вероятно модел за бъдеща еврозона - и това ще е първата стъпка от раздробяването на ЕС.

Сделката с Турция ще даде отражение и върху дебатите за референдума за излизане на Великобритания от ЕС. Дали лагерът, подкрепящ т. нар. Brexit, няма да възрази срещу безвизовото пътуване на 75 млн. турци?

Всеки човек, загрижен за демокрацията и човешките права, ще съжалява за сделката. Същото би изпитвал всеки, който се опасява от германско господство в ЕС, откакто сделката бе инициирана от Ангела Меркел.

Германският канцлер се нуждаеше неистово от нея, за да се измъкне от затруднението, в която сама се постави. Именно нейното едностранно решение да отвори границите на Германия превърна бежанската криза от лесно решима в неуправляема, подчертава статията.

Когато ЕС губи моралните си достойнства, не трябва да се изненадваме, че хората започват да се питат какъв е смисълът от съюза и необходим ли е той, допълва авторът.

(БТА)

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 04:08 | 10.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Европа виж още

Коментари

32
rate up comment 36 rate down comment 20
studioaa
преди 8 години
*** search в google показва, че разходите за социални помощи в Германия са 27% от държавния бюджет, а сега числото вероятно ще към 30% за 2016. Освен това 45.4% от немския БВП се формира от държавни разходи, за сравнение числото за нас е едва 35%. Това на мен ми прилича на България по времето на Тодор Живков...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
31
rate up comment 44 rate down comment 15
data
преди 8 години
п.п. И да , сделката е добра за България !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
30
rate up comment 44 rate down comment 13
data
преди 8 години
:) знаеш ли колко са социалните помощи за емигрантите от бюджета на Германия ? 0.02 % :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
29
rate up comment 44 rate down comment 22
studioaa
преди 8 години
По принцип щеше да си прав ако бежанците работеха, но това изобщо не отговаря на истината. В съседна Дания само 85% от бежанците не са успели да си намерят работа след 5 години живот в страната. Според официалната статистика на Великобритания The Office for National Statistics 50% от мъжете изповядващи ислям и 70% от жените са били безработни за поне 4 последователни години спрямо 2011. Освен това 75% от разходите за социални помощи отиват в ръцете на мюсюлмани, нищо, че последните са 6% от населението. Това ли са твоите черноработници наивнико?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
28
rate up comment 44 rate down comment 12
data
преди 8 години
Да ЕС плати на Турция да бъде буферна страна . В края на краищата в живота няма нищо безплатно . Да може и на разни защитници на човешките права това да не им харесва - но това е риал политик , така каквато ни я е завещал Арман Жан дю Плеси дьо Ришельо .
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
27
rate up comment 47 rate down comment 14
data
преди 8 години
вие наистина не стъпвате по земята . Та в кратце - Меркел още в началото на кризата издигна лозунга - "Това което е добре за Германия и добре за ЕС " и сега за пръв път имаме пропукване на тази политика . Да , Германия има нужда от бежанци , има нужда от ченоработници за малко пари ( източна европа вече не може да я захранва ) , да Германия има пари и може да си позволи това . Но останалата част от Европа няма достатъчно пари и не може да си го позволи . И затова дойде колизията . п.п. Това не е хуманизъм нито нещо друго , просто прагматична гледна точка . И да Германия макар и бавно се съобрази с искането на останалата Европа .
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
26
rate up comment 42 rate down comment 23
studioaa
преди 8 години
Скоро ЕС ще изчезне и тази сделка само доказва, че сме на ръка разстояние от този момент.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
25
rate up comment 43 rate down comment 23
ing5rov
преди 8 години
Браво...откри колелото ! Сега ако откриеш и кой има интерес от обезлюдяването на тия земи , ше пия едно за твое здраве !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
24
rate up comment 46 rate down comment 23
michaelis12
преди 8 години
след 20г. тея ше са мнозинство ше почнат да си праат Халифати в Европата да ни налагат да ходим с одеала като тях ше искат да си праат държава ше строят джамии къде отиваме само ми кажи ?!? Само стрелба - никви комитети женевски конвенции и други измишльотини, писна ми на гайдата ....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
23
rate up comment 35 rate down comment 11
supertrader
преди 8 години
Да ги връщат да се бият за земите си. Като ги приемат и един вид отстранят от там от където изват и там злото тържествува, кой ще е мотивиран да се бие със злодеите тогава и те естественно побеждават и повече се нахъсват. Това е големия проблем.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още