IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Британска петиция събра над половин милион подписа за нов референдум

Подписалите призовават за прилагането на правило, според което, ако гласувалите за или против са под 60%, а участието - под 75%, трябва да има нов референдум

11:13 | 25.06.16 г. 15
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

За по-малко от 24 часа британските привърженици на евроинтеграцията събраха над 530 хил. подписа под онлайн петиция, която призовава депутатите да разгледат възможността за провеждането на нов референдум за членството на Обединеното кралство в Евросъюза, пише в. Telegraph.

"Ние, долуподписаните, призоваваме правителството да приложи правило, съгласно което ако гласувалите за или против (членството в ЕС) са по-малко от 60%, а участието на избирателите - под 75%, то трябва да бъде проведен нов референдум", пише в текста на петицията.

Заради масовия наплив на интернет потребители работата на сайта на британския парламент, където е регистрирана петицията, беше временно преустановена.

Сред подписалите петицията до депутатите преобладават жители на Лондон, където по-голямата част от хората подкрепят членството на страната в ЕС.

По закон за разглеждане на петиция в парламента са необходими 100 хил. подписа. Така че депутатите може да разгледат искането следващата седмица.

Успоредно има и втора петиция, която призовава лондонския кмет Садик Хан да обяви независимост на столицата, която да се присъедини към ЕС. Документът вече привлече над 100 хил. подписа.

На референдума в четвъртък във Великобритания победиха противниците на евроинтеграцията. 51,9% от британците гласуваха за излизане на страната от ЕС, а против бяха 48,1%.

Референдумът има препоръчителен характер. Това означава, че на теория резултатите може да бъдат внесени за разглеждане от парламента, който може както да се съгласи с тях, така и да приеме противоположно мнение. Възможно е и да обяви нов референдум. Британският премиер Дейвид Камерън обаче вече обеща да изпълни волята на народа.
 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 21:36 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Европа виж още

Коментари

5
rate up comment 4 rate down comment 5
DutyFree
преди 7 години
Легитимен ли АМИ СЛЕД КРИМ ИМА ЛИ ЛЕГИТИМЕН РЕФЕРЕНДУМ????ОСОБЕНО СЛЕД 52% на 48%, това КОЕ МУ Е ЛЕГИТИМНОТО ?????? ВИЖ АКО БЯХА 70% НА 30%, Е СЪВСЕМ ДРУГО. ЗАЩО СТЕ ТОЛКОВА ЗАКЪРНЕЛИ В МОЗЪЦИТЕ СИ ЧЕ НЕ ВИЖДАТЕ, ЧЕ ТАКИВА ПРОЦЕНТИ СА НЕ ОПРЕДЕЛЯЩИ ЗА НИЩО... ТОВА ПАК НЯКАКВА ВСЕОБЩА НЕКАДЪРНОСТ ЛИ Е >>????? СЪЩО КАТО В НА ПУТЛАНДИЯ .. !!! ??? хахах
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 7 rate down comment 4
Mesoiadess
преди 7 години
Щом един легитимен избор се оспори , какво пречи после да се искат контрареферендуми до безкрай . Това е лудост .
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 6 rate down comment 2
Mesoiadess
преди 7 години
Референдума е проведен при определени параметри за лигитимност и това трябва да се зачита .
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 4 rate down comment 2
Mesoiadess
преди 7 години
Ако имаше такова правило референдума щеше да се счете за невалиден още в началото .
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 1 rate down comment 9
Атанасио
преди 7 години
още вчера писах за това правило и правилата трябва да се спазват защото демокрацията не е свободия а правила еднакви за всички и ''вратичките'' в закона са отделна тема тоест това което по земните закони ,според юрид.наука е законно пред Бог е несправедливо(грях) ,и съм обяснил за офшорките защо са косвени убийци - https://***.facebook.com/atanas.shalapatov/posts/1745776689033891А за организирана престъпна група(банковата мафия) е отделна тема и съм обяснил започвайки с една статия на проф. Исраел Ауман (Нобелов лауреат по икономика за 2005г.) - https://***.facebook.com/atanas.shalapatov/posts/1763375897273970
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още