IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Путин: Руската централна банка няма да използва резерви в подкрепа на рублата

Русия ще се върне към икономически растеж до две години, уверява руският президент

12:36 | 18.12.14 г. 218
Автор - снимка
Създател
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

Руският президент Владимир Путин обвини „външни фактори" за продължаващите икономически проблеми на страната си, но се опита същевременно да успокои сънародниците си, че ще преодолее сегашните си затруднения и ще се върне към икономически растеж най-късно до 2017 г.

Същевременно той заяви, че централната банка не трябва да „прахосва“ резерви на пазара, за да защити рублата, и предупреди, че руснаците трябва да са готови за една бъдеща рецесия.

„При най-лошия външноикономически сценарий тази ситуация може да продължи две години", заяви днес по време на годишната си пресконференция в Москва Путин. „Ако положението стане много лошо, ние ще трябва да променим плановете си и да орежем някои неща".

Президентът заяви, че рублата е била засегната от "външни фактори" като спадащите цени на петрола, който е основният източник на приходи за Русия. 

Обръщението на Путин идва след потъването на валутата през тази седмица, което възкреси спомените от финансовата криза, унищожила спестяванията на руснаците през 1998 г. - годината, преди той да дойде на власт. Рублата загуби над 40 на сто от стойността си от юни насам, след като цените на петрола се доближиха до петгодишно дъно, а санкциите във връзка с конфликта в Украйна удариха допълнително руската икономика.

„(След две години) растежът е неизбежен, тъй като икономическата ситуация ще се промени и растежът на глобалната икономика ще се нуждае от допълнителни ресурси“, заяви президентът пред повече от 1000 репортери, които присъстват на годишната пресконференция на руския лидер.

Путин заяви още, че Русия разполага с достатъчни резерви и ресурси, които ще позволят "нормализирането на икономиката". С това изречение завърши встъплението на президента, след което дойде ред на въпросите от страна на медиите.

Руският президент заяви, че е възможно икономиката на страната да се нормализира дори и през първите две тримесечия на 2015 г. По думите му обаче това зависи от „прекалено много непредсказуеми фактори". Руският президент имал пълно доверие на политиката на правителството и на централната банка, а икономиката и населението на Русия ще „трябва да се приспособят към дейност при ниски цени на енергоносителите“.

Президентът заяви, че централната банка и правителството вземат адекватни решения за подкрепа на рублата, добавяйки, че може би има пропуски по време на вземането на решенията и качеството на мерките.

Основният лихвен процент няма да бъде държан на ниво от 17% за дълъг период, но според Путин това е било „нужна мярка за стабилизиране на валутния пазар".

„Русия не е заплашена от бюрократизация на процеса на вземане на решения, а основният проблем е конюнктурата на икономиката. Важно да се създадат благоприятни условия за бизнес, но това е трудно в условията на много малко средства от продажба на петрол“, каза още Путин. По думите му е важно и развитието на високите технологии, тъй като в тях се крият "много и бързи пари".

Изявлението на Путин се случва в края на най-бурната седмица на една трудна за икономиката на Русия година, през която станахме свидетели на срив на фондовите пазари и на валутата. Президентът използва речта, за да се опита да убеди сънародниците си, че е на прав път.

Икономическите проблеми на страната са многобройни – руската валута загуби почти половината от стойността си спрямо щатския долар през тази година, освен това са налице драстични спадове на цената на петрола, а в допълнение страната е измъчвана от висока инфлация и санкции срещу редица фирми и физически лица от страна на западните държави.

Преди седмица и министър-председателят на Русия Дмитрий Медведев призова в телевизионно интервю сънародниците си да „не се паникьосват“ и да държат спестяванията си в рубли, независимо че руската валута се срина през последните седмици. Медведев призна в годишното си телевизионно изявление, че слабата рубла вреди на Русия, а санкциите са коствали на страната десетки милиарди долари. Руската валута загуби около 40% от стойността си спрямо долара през тази година и достигна нови дъна през последните седмици, което доведе до скок на инфлацията и спад на БВП.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 22:14 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

127
rate up comment 0 rate down comment 0
юрист
преди 9 години
124- Не съм на 20 години:) А за компетенциите на съпругът ми можеш само да си мечтаеш...За да се постигне три висши образования в различни сфери- ядрена физика, бизнес администрация и национална сигурност, все ще да има доста повече интелект от теб- не мислиш ли? :D
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
126
rate up comment 2 rate down comment 1
SSIW
преди 9 години
И тука на 100% се присъединявам към мнението изказано от Мави, че прехода към модел на обществено-икономическа организация от нов тип се обуславя от вътрешно системни причини и основания, т.е. имаме класически конфликт на форма с вътрешно естество/системно състояние.А конкретните прояви от икономическо естество на системната криза (защото има такива и от антропологично естество, но те са предмет на отделен разговор) са ежедневно предъвквани и излезли съвсем на преден план.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
125
rate up comment 2 rate down comment 0
SSIW
преди 9 години
Капитализма като модел на организация на стопански живот, заедно със съпътстващите го обществено-политическа организация и институти, също не се е появил с щракване на пръсти. Някаква стабилна форма и контури системата е получила, след има-няма един век кървави борби и тектонични трансформации. Та това, което наблюдавахме по нашите географски ширини , като версия на такъв нов модел на обществено устройство (соц.периода), е транзитен етап в процеса на търсене на устойчива форма на организация около концептуално нови принципи ..... точно както е било и в случая с предшестващите, исторически познатите ни, обществени системи. Това е същността на обществено-икономическия процес : развива се, движен от динамиката на вътрешни фактори, ако системата проявяваше склонност към статичност, вероятно още щяхме да сме в родово-общинния строй.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
124
rate up comment 3 rate down comment 0
data
преди 9 години
Те това е голямата заблуда я , че социализЪма е успешен у Китай ! Китай колеги е изключително нагледен пример за мноооого плавен преход към капитализъм ! Абсолютно всяка година ( без пропуск ) Китай либерализира икономиката - но изключително плавно и контролируемо !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
123
rate up comment 5 rate down comment 2
kalendar
преди 9 години
И сега се зачетох из смешките по-долу...съпруга ти изпълнителен директор??? Или имате разлика от 20 год. или е някой парашутист. Кое от двете? Има ли въобще съпруг?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
122
rate up comment 5 rate down comment 2
kalendar
преди 9 години
така като те гледам една дума против хамериканците не съм видял. В каква точно патриотична традиция си възпитана, каза? И докато те бяха "възпитавали" да те бяха и образовали какви са аргументите за предложението за 16та република. Особено идеологическата обосновка. Ама то не става само с ядене(и дрънкане по форумите).
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
121
rate up comment 6 rate down comment 1
kalendar
преди 9 години
ми...не. Или в същност да-социализма не е оцелял в България. И ако пак дойде вероятно пак няма да оцелее. Иначе-Китай? Виетнам? А ако под социализъм сложим и социал демокрацията-Германия? Швеция?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
120
rate up comment 3 rate down comment 2
data
преди 9 години
Ауууу, голямо писане сте дръпнали :) . Пичове, добър или лош капитализма е оцеляващ, социализъма не. Просто исторически факт :)п.п. "Социализъма е едно недоносче, ето това е социализъма " Т.Ж. :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
119
rate up comment 2 rate down comment 4
юрист
преди 9 години
Освен това- възпитана съм в патриотична традиция, която НЕ ДОПУСКА България да става нечия 16 република, или 51 щат или нечия провинция. Както става ясно, мотивът за това да станем 16тата република на ссср е чисто финансов и в това е голямата ирония за доста комунисти. В нея няма никаква идеологема за "братушките""великият братски народ", "православен братски народ", 'братя -освободители", а оголен, озъбен и намръщен гол финансов интерес:D
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
118
rate up comment 1 rate down comment 4
юрист
преди 9 години
Значи - да чакаме капитализмът да фалира, за да дойде социализмът, без да знаем за тайните фалити на социализма? Който не познава историята си, е обречен да я повтаря! Аз НЕ ЖЕЛАЯ да се повтаря социалистическата история на България сега, в 21 век. Що се отнася до "красотата" на социализма - то се вижда- една илюзия и красива заблуда..;.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още