IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Путин: Руската централна банка няма да използва резерви в подкрепа на рублата

Русия ще се върне към икономически растеж до две години, уверява руският президент

12:36 | 18.12.14 г. 218
Автор - снимка
Създател
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

Руският президент Владимир Путин обвини „външни фактори" за продължаващите икономически проблеми на страната си, но се опита същевременно да успокои сънародниците си, че ще преодолее сегашните си затруднения и ще се върне към икономически растеж най-късно до 2017 г.

Същевременно той заяви, че централната банка не трябва да „прахосва“ резерви на пазара, за да защити рублата, и предупреди, че руснаците трябва да са готови за една бъдеща рецесия.

„При най-лошия външноикономически сценарий тази ситуация може да продължи две години", заяви днес по време на годишната си пресконференция в Москва Путин. „Ако положението стане много лошо, ние ще трябва да променим плановете си и да орежем някои неща".

Президентът заяви, че рублата е била засегната от "външни фактори" като спадащите цени на петрола, който е основният източник на приходи за Русия. 

Обръщението на Путин идва след потъването на валутата през тази седмица, което възкреси спомените от финансовата криза, унищожила спестяванията на руснаците през 1998 г. - годината, преди той да дойде на власт. Рублата загуби над 40 на сто от стойността си от юни насам, след като цените на петрола се доближиха до петгодишно дъно, а санкциите във връзка с конфликта в Украйна удариха допълнително руската икономика.

„(След две години) растежът е неизбежен, тъй като икономическата ситуация ще се промени и растежът на глобалната икономика ще се нуждае от допълнителни ресурси“, заяви президентът пред повече от 1000 репортери, които присъстват на годишната пресконференция на руския лидер.

Путин заяви още, че Русия разполага с достатъчни резерви и ресурси, които ще позволят "нормализирането на икономиката". С това изречение завърши встъплението на президента, след което дойде ред на въпросите от страна на медиите.

Руският президент заяви, че е възможно икономиката на страната да се нормализира дори и през първите две тримесечия на 2015 г. По думите му обаче това зависи от „прекалено много непредсказуеми фактори". Руският президент имал пълно доверие на политиката на правителството и на централната банка, а икономиката и населението на Русия ще „трябва да се приспособят към дейност при ниски цени на енергоносителите“.

Президентът заяви, че централната банка и правителството вземат адекватни решения за подкрепа на рублата, добавяйки, че може би има пропуски по време на вземането на решенията и качеството на мерките.

Основният лихвен процент няма да бъде държан на ниво от 17% за дълъг период, но според Путин това е било „нужна мярка за стабилизиране на валутния пазар".

„Русия не е заплашена от бюрократизация на процеса на вземане на решения, а основният проблем е конюнктурата на икономиката. Важно да се създадат благоприятни условия за бизнес, но това е трудно в условията на много малко средства от продажба на петрол“, каза още Путин. По думите му е важно и развитието на високите технологии, тъй като в тях се крият "много и бързи пари".

Изявлението на Путин се случва в края на най-бурната седмица на една трудна за икономиката на Русия година, през която станахме свидетели на срив на фондовите пазари и на валутата. Президентът използва речта, за да се опита да убеди сънародниците си, че е на прав път.

Икономическите проблеми на страната са многобройни – руската валута загуби почти половината от стойността си спрямо щатския долар през тази година, освен това са налице драстични спадове на цената на петрола, а в допълнение страната е измъчвана от висока инфлация и санкции срещу редица фирми и физически лица от страна на западните държави.

Преди седмица и министър-председателят на Русия Дмитрий Медведев призова в телевизионно интервю сънародниците си да „не се паникьосват“ и да държат спестяванията си в рубли, независимо че руската валута се срина през последните седмици. Медведев призна в годишното си телевизионно изявление, че слабата рубла вреди на Русия, а санкциите са коствали на страната десетки милиарди долари. Руската валута загуби около 40% от стойността си спрямо долара през тази година и достигна нови дъна през последните седмици, което доведе до скок на инфлацията и спад на БВП.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 22:14 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

147
rate up comment 1 rate down comment 1
юрист
преди 9 години
"...Какво те интересува? .." Честно казано, изобщо не ме интересува, но когато някой твърди, че е правоспособен юрист, а не показва микрон правни знания, би следвало човек да се съмнява в твърденията му и да извърши проверка за достоверността на твърдението му:D
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
146
rate up comment 0 rate down comment 1
kalendar
преди 9 години
И не-не бъркам.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
145
rate up comment 0 rate down comment 2
Mavi Goz
преди 9 години
Хааааахаха... и ти ли му се лепна на мухоловката на тоя ***? Те от снощи с "Драйфльо" имат норматив по един коминтар на минута, да не допуснат празно място из сайтовете, щото новините от Русия не са добри... хахах!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
144
rate up comment 0 rate down comment 1
kalendar
преди 9 години
Както казах-пълен дечко:)(3) (Нова - ДВ, бр. 69 от 2005 г., в сила от 23.08.2005 г.) В програмите на съответните учебни дисциплини се включва преподаване и на правото на Европейския съюз.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
143
rate up comment 0 rate down comment 0
юрист
преди 9 години
Ta...- какво право беше завършил?:D Да не бъркаш следването 5 години в юф със следдипломна квалификация "право"?:D
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
142
rate up comment 1 rate down comment 1
kalendar
преди 9 години
какво да кажа аз, дечи:) знам, че даскала ти ти е казал, че добрата защита е нападението, ама до тук не съм ти видял юридическите способности в нито една област. Какво те интересува? Да ме изпитваш по ОТП? Искаш ли да направим така-аз задавам въпрос, ти отговаряш и ти задаваш въпрос веднага след това:) Макар, че аз съм ти задал поне пет, на които отговор така и не получих. ПС: Постарай се повече с тия въпроси. Системи на правото се учи втората лекция. Буквално. Поне Ташев така го преподаваше, мир на праха му.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
141
rate up comment 0 rate down comment 1
юрист
преди 9 години
Разбира се, англичанче:) Право на ес се учи от 1991-1992ра година във ВСИЧКИ български юф:) Това е още едно доказателство, че не си завършил юф в България - иначе щеше да си учил "Право на ес" и от кога се изучава като предмет в България, защото този предмет е част от задължителният хорариум за придобиване на висше юридическо образование в България:http://lex.bg/bg/laws/ldoc/-550486527 чл.7 т.19 :D
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
140
rate up comment 0 rate down comment 1
юрист
преди 9 години
Абе ти първо си кажи- правото, което си го завършил, дали е в държава, която е по пандектната система или си го завършил в държавата, която няма единна писана конституция- Ю.К.:D България е част от романогерманската правна система, а не от британската система.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
139
rate up comment 2 rate down comment 1
kalendar
преди 9 години
какви 15 години стаж, бе дечко:) преди 15 год ли учихте право на ЕС:) Или искаш да ми кажеш, че примерно 1998ма сте учили договора от Маастрихт.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
138
rate up comment 0 rate down comment 1
юрист
преди 9 години
"...- комъм лоу ли?.." т.е."...- комън лоу ли?"
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още