IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Кюрдите - новите бежанци към Европа?

Под натиска на ЕС в бежанската криза Анкара се бори с гражданския конфликт в собствената си страна и хилядите вътрешно разселени хора

15:42 | 21.03.16 г. 30
<p>
	Празна чайна в югоизточния град Сур, поставен под вечерен час.&nbsp;<em>Снимка: архив Ройтерс</em></p>

Празна чайна в югоизточния град Сур, поставен под вечерен час. Снимка: архив Ройтерс

Стотици хиляди семейства напускат Югоизточна Турция през последните месеци. Причината? Продължаващите боеве между турските сили за сигурност и бойците на забранената Кюрдска работническа партия (PKK), разказва POLITICO.

Нарастващото насилие предизвиква малко внимание от страна на Европа, която е съсредоточена върху спирането на бежанските потоци от конфликтите в съседните на Турция страни – Сирия и Ирак. Но тихата гражданска война в Турция превръща някои краища на страната в своеобразни версии на Сирия. Анкара се бори с вълната от разселени в рамките на собствените си граници. Докладчикът за Турция в ЕС твърди, че около 400 хил. души в страната са избягали заради сблъсъците, продължаващи от август.

Откакто двугодишното спиране на огъня бе нарушено през юли, конфликтът постепенно ескалира от ответна агресия до пълна градска война. Първоначално бойците на РКК атакуваха силите за сигурност с импровизирани взривни устройства, а Анкара отвърна на удара, бомбардирайки лагери на групата в планините Кандил в Северен Ирак.

В края на лятото младежкото подразделение на РКК започна обявяването на автономия на няколко турски града, копаейки окопи и залагайки експлозиви в опит да установи зони със самоуправление. Силите за сигурност отговориха със сурови репресии, налагайки вечерни часове в размирните райони.

Местните жители поемат основното бреме на сраженията. Поне 250 цивилни са били убити в Югоизточна Турция от август насам, сочи доклад на International Crisis Group. В Джизре, град в югоизточната част на страната, където се случват едни от най-жестоките сражения и унищожения, местните политици казват, че 100 хил. от общо 120 000-те жители са избягали. Политиците в Европа обаче пренебрегват опитите част от вниманието им да се насочи към региона и се фокусират единствено върху бежанците.

Представители на ЕС се въздържат от критики срещу военната кампания на Анкара срещу РКК, докато се опитват да си гарантират сътрудничество с Турция в бежанската криза. Както Турция, така и ЕС възприемат РКК за терористична организация, макар че много от съюзниците на Турция – включително някои страни от ЕС и САЩ, подкрепят сирийските въоръжени отряди YPG на РКК, които са на предна линия в борбата срещу ИДИЛ.

В петък европейските лидери подписаха сделка с Турция, с която се надяват да намалят наплива от търсещи бежанци в ЕС и да успокоят кризата, която поставя на тест единството на блока.

Анкара е наясно колко голям е страхът на Европа от бежанците, прииждащи към континента. Министър-председателят Реджеп Тайип Ердоган знае също, че Егейският маршрут е само един начин да достигнат до ЕС.

Критиците на Ердоган непрекъснато обвиняват ЕС, че нарочно пренебрегва войната в Югозиточна Турция и нарушаването на гражданските права заради зависимостта си от подкрепата на Анкара в бежанския проблем. Редакторът Чан Дюндар, изправен пред доживотен затвор по обвинения в шпионаж, обвинява ЕС, че е „готов да се откаже от дългосрочните си принципи заради краткосрочни печалби“.

Журналисти, академици, активисти и адвокати, които критикуват военните операции на югоизток, са обвинявани в разпространение на „терористична пропаганда“. Миналата седмица трима академици бяха задържани, след като призоваха за край на военните операции в Югоизточна Турция.

Международни групи, защитаващи правата на човека, остро критикуват антитерористичната кампания на Анкара. Според Amnesty International арестите в 18 югоизточни града, засегнали стотици хиляди предимно кюрдски граждани, прилича на „колективно наказание“. Вечерните часове продължават със седмици, понякога достигайки до 4 месеца.

Около 355 хил. души са били разселени от декември насам, заяви здравният министър на Турция през февруари. Докладчикът по Турция в ЕС Кати Пири казва, че броят им достига 400 хил. души. Макар че някои разселени семейства биват приютени от роднини, други ползват спестяванията си или взимат заеми, за да наемат апартаменти в по-спокойни райони.

От ноември насам държавата предлага месечни помощи от 1000 турски лири (310 евро) на разселените, казва гуверньорът на Диарбекир за последния месечен доклад на International Crisis Group.

Много семейства обаче не знаят за държавните финансови помощи и се обръщат към местните власти, където отделът за помощ на сирийски и иракски бежанци сега осигурява и продукти от първа необходимост за вътрешно разселените в Турция кюрди. Данните сочат, че петте областни администрации на Диарбекир са похарчили 4 млн. турски лири (1,24 млн. евро) за вътрешно разселени хора от декември насам.

За много кюрди историята просто се повтаря. Пикът на размириците на РКК и последвалите държавни репресии през 90-те години довеждат до масово разселване в Югоизточна Турция, когато между 2 и 3 млн. цивилни напускат домовете си. Някои си тръгват доброволно, други обаче го правят, защото правителствените сили са разрушили домовете им.

„Хора губят домовете си, хора биват убивани. Всички европейски страни знаят, че това се случва, но тъй като Турция играе с бежанската си карта, не казват нищо“, казва Сибел Йигиталп, член на местния парламент в Диарбекир от кюрдската Демократична партия на народите.

„Каква помощ може да даде една страна на бежанците, ако убива собствените си граждани, ако създава бежанци в самата държава? Ако кюрдският конфликт се превърне във война, не мислят ли, че турците и кюрдите може в крайна сметка също да тръгнат за Европа?“, казва Йигиталп.

Някои вече се опитват. Миналия месец турската брегова охрана е открила 12 турски кюрди сред група сирийци и афганистанци, опитващи се да отплават за Гърция. Турските медии съобщиха, че те са казали на властите, че „бягат от терора“ на югоизток.

Докато боевете в региона набират сили, броят на разселените в Турция също расте бързо. Когато правителството обяви нови арести в град Шърнак в началото на март, хиляди бягат. От общо 63 хил. жители 50 хил. са напуснали домовете си, сочи материал на държавната информационна агенция Анадолу.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 14:26 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

20
rate up comment 21 rate down comment 14
data
преди 8 години
п.п. няма как да коментираш моите източници при положение че твоите просто липсват - тост са голи лозунги !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
19
rate up comment 23 rate down comment 21
data
преди 8 години
Ква Европа- Турция те гони ? Говорим за България-Турция . Отдавна не внасяме само платове . Де тщо има турски инвестиции материалите пристигат от там като внос , също така голяма част от новите коли в Бг също пристигат като внос от Турция . Турция е най-големият пазар в региона и от наш интерес е да сме в добри отношения с нея - кое не разбра ?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
18
rate up comment 16 rate down comment 28
Mike Florida
преди 8 години
Леле, какъв "непоклатим" източник на информация, за имигрантските пари само! :)))Разбира се, че не внасяме само зарзават! Внасяме много платове и изделия от химическата промишленост.Готова продукция от леката промишленост. Но всичко това може да бъде компенсирано, защото има достатъчно добри алтернативи и като цена и като качество!Ето един ПЕРФЕКТЕН анализ на ситуацията Европа-Турция!https://***.24chasa.bg/Article/5377293
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
17
rate up comment 22 rate down comment 17
data
преди 8 години
Това с легендите имаш ли доказателства или само си тролиш ? Щот статистиката е на Taim - http://labs.time.com/story/where-immigrants-send-the-most-money-home/А относно това с компенсирането на вноса - наистина не си наясно . От Турция не внасяме само зарзават много отдавна .
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
16
rate up comment 20 rate down comment 30
Mike Florida
преди 8 години
Баланса с Турция е положителен, но за структурата на българската икономика, износът ни може да бъде компенсиран в значителна степен, а това, което внясяме от там, можем да си го произведем без проблем! 800 милиона имигрантски пари са легенди. Реално са много по-малко!Така или иначе, това не промяна факта, че там по "стандартите" на ЕС, се случва нещо "неправомерно", а потока от бежанци от самата Турция ни заплашва пряко!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 25 rate down comment 17
data
преди 8 години
Свършиха ли опорките ? Имаш ли коментар по същество или пак почна с пропагандата ? Да трепе , да кюрдите искат независимост - който надделее . Къв е интереса на Бг или това не те занимава като тема ? п.п. Няма безкръвна революция , ако кюрдите могат ще си извоюват свободата , ако не могат ще се гърчат . Толкоз по темата
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 19 rate down comment 26
michaelis12
преди 8 години
Абе Data тоя там трепе хората бе ?!?! Какво да му ръкопляскам ли абе ти падладела ли си ми каи ?!?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 18 rate down comment 11
data
преди 8 години
http://***.nsi.bg/bg/content/7503/%D0%BF%D0%BE-%D0%BE%D1%81%D0%BD%D0%BE%D0%B2%D0%BD%D0%B8-%D1%82%D1%8A%D1%80%D0%B3%D0%BE%D0%B2%D1%81%D0%BA%D0%B8-%D0%BF%D0%B0%D1%80%D1%82%D0%BD%D1%8C%D0%BE%D1%80%D0%B8https://money.bg/finance/12-te-strani-ot-koito-emigrantite-izprashtat-nay-mnogo-pari-v-balgariya.html
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 16 rate down comment 25
michaelis12
преди 8 години
еми кажи му на Data кво ми казваш на мене, нема да внасяме турски плодове и зеленчуци, а ше си иаме наши. На мене не ми трябват евтини турски продукции и като бонус кюрдски *** към тях ....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 20 rate down comment 13
data
преди 8 години
около 83.5 млн. лева ни е положителното търговско салдо с Турция само за януари освен това като процент от Турция влизат най-много пари от емигранти : 830 милиона долара за 2014 . Поне четете - не боли !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още