IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Русия засилва военното си присъствие в Сирия

Руснаците вече не са само съветници, а са решили да се включат във войната срещу тероризма, според ливански източници на Ройтерс

10:25 | 10.09.15 г. 155
Русия засилва военното си присъствие в Сирия

Руски военни сили ще участват в операция в Сирия в подкрепа на правителствените войски, съобщава Ройтерс, като се позовава на ливански източници, пожелали анонимност.

Точно от това САЩ най-много се опасява - задълбочаване на руска военна роля в гражданската война в Сирия, макар че според източниците на информационната агенция броят на руснаците, ангажирани досега в конфликта, е малък.

Според ливанските източници руснаците ще създадат две бази в страната – една на брега и една във вътрешността. Според източниците “руснаците вече не са само съветници, а са решили да се включат във войната срещу тероризма”.

Американските власти също съобщиха, че Москва е изпратила два военни десантни кораба и допълнителен карго самолет в Сирия през последните дни, както и че е разгърнала малък брой военноморски пехотни сили.

Според представители на Вашингтон, които също са говорили пред агенцията при условие на анонимност, намеренията на Русия остават неясни. Според един от източниците фокусът на руските военни вероятно ще е подготовката на въздушна база в близост до пристанищния град Латакия, крепост на сирийския президент Башар Асад.

Американските власти не изключват възможността Русия да иска да ползва летището за въздушни бойни мисии.

Държавният секретар на САЩ Джон Кери говори с руския си колега Сергей Лавров за втори път през последните четири дни. Кери предупреждава, че действията на Русия в Сирия може да доведат до ескалация на насилието.

Кремъл смята, че правителството на Сирия трябва да се включи във всеобща световна борба с “Ислямска държава” – радикалната групировка, която завзе обширни територии в Ирак и Сирия. САЩ и регионалните врагове на Асад обаче виждат президента на Сирия като част от проблема.

“Ще приветстваме конструктивния руски принос към усилията за борба с “Ислямска държава”, но да сме наясно, че би било безотговорно за всяка страна, включително и за Русия, да предоставя подкрепа за режима на Асад", коментира говорителят на Белия дом Ерик Шулц.

Силите на Асад претърпяха големи неуспехи на бойното поле в продължаващата вече повече от четири години гражданска война в Сирия. В конфликта загинаха над 250 хил. души, а половината от населението на страната избяга оттам.

Правителствените военни сили се изтеглиха от една от основните авиобази миналата сряда. Това означава, че голяма част от териториите на провинция Идлиб се изплъзва от правителствения контрол.

Москва междувременно потвърди, че е изпратила “експерти” в Сирия, дългогодишен съюзник на Русия в Близкия изток. Кремъл обаче отказва коментар за мащаба и обхвата на военното си присъствие. Дамаск отрича руснаци да са участвали в битки, но анонимен сирийски представител потвърждава, че присъствието на руски военни експерти се е увеличило през изминалата година.

Германският външен министър също предупреди Русия заради военната интервенция, като заяви, че ядрената сделка с Иран и новите инициативи на ООН предлагат отправна точка за намиране на политическо решение на конфликта. Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг коментира, че съобщенията за нарастващата руска военна активност в Сирия са причина за безпокойство. Бившият президент на Франция Никола Саркози обяви обаче, че е необходимо да се привлече Русия към борбата срещу "Ислямска държава", тъй като намирането на политическо решение на кризата е по-сложно.

Русия има военна база в сирийския пристанищен град Тартус – единствената руска база в средиземноморието. Опазването на сигурността й е една от най-важните стратегически цели за Кремъл, отбелязва информационната агенция.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 07:51 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

104
rate up comment 0 rate down comment 2
georgi_shum
преди 8 години
Къде съм казал, че не се месят? Защо ми приписваш думи не казани? Казвам ти, че има хиляди начини да се изтъргуват тия количвства петрол, контрабандно и без ничия благословия. САЩ не могат да контролират всичко, колкото и да са могъщи. И да Ердоган не може. Големи части от границата с Ирак въобще не са под негов контрол. Ако бяха нямаше да има проблем с ПКК. От къде ПКК се снабдява с оръжие мислиш? От Ирак . И да те светна връзките и спонсориранетп на ПКК от Руските служби отдавна не е тайна.. Нямяше да има турски поток просто няма икономическа логика в този проект поне що се отнася за транзит на газ до Европа, освен само 1 тръба, макс 2 само до, и само за Турция. Това и ще стане. Другите 2 или 3 тръби ще си доидат до Варна :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
103
rate up comment 3 rate down comment 0
kalendar
преди 8 години
"Правителствени източници обаче твърдят, че наскоро е бил разбит канал в кюрдската автономия, който е носел приходи от близо $1 млн. дневно."Викаш-един милион на ден е нищо работа. При цена на калашника мисля 800 лв колко калашници са това?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
102
rate up comment 6 rate down comment 0
kalendar
преди 8 години
Не можеш ли? Искаш да ми кажеш, че САЩ не се месят в работите на другите държави ли?:) И нашите не са се допитали до Козяк преди да откажат на *** ли:)Това по соца сигурно го е нямало:)А иначе отговора е - където и да го продават е именно с благословията на САЩ. http://ureport.bg/24516/2014/07/24/politika/svyat/idil-dvizhi-petrolna-kontrabanda-za-milionили искаш да ми кажеш, че Ердоган не може да спре контрабандата, след като в момента половината им армия е на тая граница? А ако Ердоган не се кланяше на САЩ сега нямаше ли да има Турски поток?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
101
rate up comment 2 rate down comment 4
georgi_shum
преди 8 години
Не мога да разбера защо си мислиш, че САЩ трябва да благославя? В пограничните региони на Ирак и Турция, особено в Кюрдистан, нито Турското правителство, а още по малко Иракското имат кой знае какъв контрол.Кво остава за САЩ Всичко се върши на черно и не им е нужна ничия благословия..Обемите са нищожни от гледна точка на големите играчи за да си създават куп проблеми за тях.. Става въпрос за не повече от 50 000 барела на ден и това супер максимум. Ако САЩ го купуват - те как го изнасят и вземат ? Как го транспортират до тях?? Стига моля те.. Та само в САЩ добиват 9,3 милиона барела на ден. Плюс още сигурно милиони барели дневно добивани от американски компании къде ли не по света, включително и Русия.. За какво са им тия главоболия за 50 хиляди барела ???
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
100
rate up comment 4 rate down comment 0
kalendar
преди 8 години
така, а ако продават на турците да ми обясниш как става без благословията на САЩ?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
98
rate up comment 0 rate down comment 4
georgi_shum
преди 8 години
Къде съм писал, че владеят нещо в Иран ???? Не владеят в Ирак ли ??? Не владеят ли Мосул от над година ? Един от най богатите на петрол региони на Ирак ? Предполагам. не си видял добре какво съм написал... Като се прибера довечера, ще потърся статията от РБК и ще ти я пратя.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
97
rate up comment 3 rate down comment 7
georgi_shum
преди 8 години
:) Да ще поживеем и ще видим. И не съм твърдял, че е въздухар :) Бъди коректен :) Твърдя, че е вреден за страната си и не я води към добро..
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
96
rate up comment 2 rate down comment 13
soze
преди 8 години
рашките от глад нема да пукнат.. споко, това е на техен терен. Нека така се запази положението им, както досега. Нито ЕС, нито САЩ чувстват полуприматите, като някаква заплаха.. просто показват, кое е правилно и кое не.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
95
rate up comment 0 rate down comment 0
data
преди 8 години
казват че Турция купува , *** това го пишат по вестниците - *** там е 10 % от истината
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още