IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Отрицателните лихви ще са новата реалност при свиване на икономиките

Глобалните играчи в централното банкиране може би ще са по-склонни да въведат отрицателни лихви следващия път, когато икономиките им се насочат към спад

15:26 | 11.11.15 г. 41
Автор - снимка
Създател
Отрицателните лихви ще са новата реалност при свиване на икономиките

Някога недокосната територия на паричната политика изпраща едно послание – няма от какво да се страхуваме, пише Bloomberg.

Сега когато Швеция и Швейцария показаха, че отрицателният основен лихвен процент не води непременно до бягство към кеш, балони при активите или ограничения за банките, глобалните играчи в централното банкиране може би ще са по-склонни да въведат отрицателни лихвени проценти по кредитите следващия път, когато икономиките им се насочат към спад.

„Налице е голяма вероятност нетрадиционното да стане новото традиционно“, коментира ръководителят на валутната стратегия в Deutsche Bank Алън Ръскин.

Докато финансовите пазари се фокусират върху приближаващото повишаване на лихвените проценти от страна на Федералния резерв на САЩ (Фед), централните банкери и икономистите вече променят отношението си към отрицателните лихви.

Президентът на Европейската централна банка (ЕЦБ) Марио Драги е готов да намали още отрицателната ставка, по която таксува банките за това, че държат парите си при него за една нощ. Гуверньорът на Английската централна банка Марк Карни също преосмисли виждането си и каза, че основният лихвен процент във Великобритания може да падне под 0,5%, колкото е сега, ако се наложи. Преди той се тревожеше, че по-големи понижения ще разстроят паричните пазари.

Същевременно миналата седмица президентът на Фед Джанет Йелън каза, че, „ако обстоятелствата се променят“, тогава „всичко, включително и отрицателните лихвени проценти, ще стоят на дневен ред“. Един от нейните колеги вече ги нагласи за следващата година.

Достигането до нови дълбини следващия път, когато икономиките се свият, би продължило примерите от последните няколко десетилетия, при които всеки един от върховете и спадовете на лихвите са били по-чести, ако не и по-ниски в сравнение с предходни бизнес цикли.

През 1984 г. президентът на Фед Пол Волкър повиши лихвата по федералните фондове до 11,75%, преди да я свали до 5,88% две години по-късно. За сравнение – при последната експанзия лихвата бе покачена до 5,75%, преди да бъде намалена до нулата.

Причините за модела включват успешното изтръгване на инфлацията от икономиките, които бяха тормозени от двуцифрени ценови ръстове в началото на 80-те години на миналия век. Спадът на волатилността отвори пред властите повече възможности да поддържат търсенето, а критиците биха казали – и балоните при активите.

Високите спестявания също изиграха своята роля, успоредно с твърдението, че нивото, при което инфлацията е стабилна, спада от десетилетия.

Целта на отрицателните лихви е да стимулира потреблението и кредитирането, като се таксуват спестителите и банките, които имат много свободни парични средства. Помага и това, че те водят до поевтиняване на валутите.

Основната лихва в Швеция е вече -0,35%, а тази в Швейцария - 0,75%. Депозитната лихва на ЕЦБ е -0,2% и може да бъде намалена още през декември, докато в Дания тя е -0,75%.

Централните банкери вече сигнализират, че когато повишат лихвите, ще го направят с по-малка степен в сравнение с последния път, като така ще се запази тенденцията за по-ниски върхове. Медианната оценка на членовете на Фед за лихвата по федералните фондове в дългосрочен план е за 3,5%. Карни пък говори за вдигане на лихвите „постепенно и бавно“.

Според Ръскин от Deutsche Bank водещите централни банки ще прибягват до отрицателни лихви и депозитната лихва на ЕЦБ скоро може да не стъпи на положителна територия.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 00:58 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

20
rate up comment 0 rate down comment 0
Атанасио
преди 8 години
продължение на коментар 17 Жак Фреско още 1974год. говори за ресурсно базирана икономика след 4 минута - https://***.youtube.com/watch?v=Ed5w8JRnwRQ&index=2&list=PLFD4E354EA4AEF9F2и филма ''Рай или унищожение'' - http://***.dokumentalni-bg.com/2013/01/paradise-or-oblivion.htmlе хубав но не съм съгласен с някои неща Започва се със забрана на офшорките ,данък върху лихвите по държ.дългове и ''данък Тобин'' - http://avtorski.pogled.info/article/52579/Vampirite-na-finansovoto-kazinoс цел 6% бюдж.излишъци които се инвестират в точно определени неща https://***.facebook.com/atanas.shalapatov/posts/1436573383287558за да се избегне петролната катастрофа - https://***.facebook.com/atanas.shalapatov/posts/1431029987175231и глобалното затопляне - https://***.facebook.com/atanas.shalapatov/posts/1494171174194445
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
19
rate up comment 0 rate down comment 1
Misho ILIEV
преди 8 години
> Глупости! Разбира се, че има и тя е в ликвидността!Един лев кеш е много по-скъп от един 1 лв. в банковата сметка в търговска банка и МНОГО по-скъп от 1 лв. в ЦБ!Един лев кеш не е по-скъп от един лев в банковата сметка, освен ако няма тежка финансова криза като в Гърция. По принцип си прав, че кешът е по-ликвиден от банковите сметки. Но аз и не съм казал обратното.Не си прав за резервите в ЦБ и кеша. Те са еднакво ликвидни. Резервите в ЦБ са обещание на ЦБ да предостави кеш при поискване. ЦБ може винаги да отпечата точно толкова кеш, колкото са резервите на банките. Кешът и резевите са пасив на централната банка - т.е. едно и също нещо, зад което стоят едни и същи активи - активите на ЦБ.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
18
rate up comment 2 rate down comment 0
SS-23
преди 8 години
1. Налагат безкешови плащания със забрана под предлог "изсветляване на икономиката" ...-----Това е противоконституционно, защото едва ли не те задължава да имаш "банкова сметка". А АЗ нямам никакво задължение (по конституция) да имам банкова сметка, както и изобщо да имам задължение да ползвам "банкови услуги". Банките ли са Държавата, вече?! Изчезне ли кеша, изобщо изчезва смисъла от понятието "национална валута", и смисъла от Държава! Държава без валута - НЕ държава! А валута, която не можеш "да я пипнеш" - НЕ е никаква валута!Очаквам да има пълен погром на банките в момента в който изчезне кеша!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
17
rate up comment 0 rate down comment 0
Атанасио
преди 8 години
На научната конференция на МВФ през ноември 2013год. екс финан.м-р на САЩ проф. Лари Съмърс предложи отрицателни лихви с подкрепата на нобелиста Пол Кругман но ако банките са частни става от трън на глог ,и отделно трябва да се махнат книжните пари и т.н. може да стане страшно.Принципно Силвио Гезел предлага отриц.лихви и 1932год. в Австрия се провежда успешен експеримент но целта на отриц.лихви е да стимулира потреблението а то не може да се увеличава постоянно освен ако хората се увеличават или имат по два стомаха и т.н. казано иначе ще има временен ефект защото Земята е затворена система и екологичните проблеми са отделно и из
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
16
rate up comment 2 rate down comment 1
abdul
преди 8 години
Браво бе мишок!Я сега обясни и ЗАЩО аджеба хората не пазаруват..
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 0 rate down comment 0
Misho ILIEV
преди 8 години
> Не мога да си обясня голямата заблуда, че парите, които съм изкарал с честен труд и пот, ще се хвърля ... да ги "хвърля на вятъра", т.е. да ги харча!Проблемът е следният: когато всички започнат да спестява и никой не харчи, икономиката се свива. Защо се свива? Защото е безсмислено да се произвежда ако никой не харчи. При това положение бизнесът не инвестира, закрива работни места, съответно доходите намаляват и търсенето се свива още повече. Настъпва дефлация. Бремето на задлъжняластта се увеличава, по-слабите бизнеси фалират, хората губят имотите, които са купили с ипотека, и т.н.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 0 rate down comment 1
abdul
преди 8 години
Държавата е ТЕРИТОРИЯ, която НЕ зависи от валутата си.Границите на държавата се определят чрез оръжия, а не валутата и.Иначе си прав, ще има анархия и пълен хаос при това няма да е много далеч в бъдещето..
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 5 rate down comment 1
abdul
преди 8 години
"Сега когато Швеция и Швейцария показаха, че отрицателният основен лихвен процент не води непременно до бягство към кеш"Е как ще води, като в маса европейски държави има ограничения за кешовите плащания! : ***.europe-consommateurs.eu/fileadmin/user_upload/eu-consommateurs/PDFs/PDF_EN/Limit_for_cash_payments_in_EU.pdf1. Налагат безкешови плащания със забрана под предлог "изсветляване на икономиката" и после се чудят що не бягат хората от отрицателните лихви... Що ... ами щото са сварени жаби, затуй..
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 6 rate down comment 0
scott
преди 8 години
е то тука е ГОЛЕМИЯ НОМЕР!КОЙ, КОЙ,КОЙ ШЕ ЗЕМЕ КРЕДИТ ДА ТИ РАЗВИВА БИЗНЕС, КОГАТО Е ОБРЕЧЕН НА ПРЕДВАРИТЕЛНА ЗАГУБА БЕЗ ДЪРЖАВНА ГАРАНЦИЯ И СУБСИДИИ?!?!?!?!?!?!?!?!Може да изплуваш само с благоволението на правителството. ТВОИТЕ ИДЕИ, МОЖЕНЕ, УСЕТ И СТРЕМЕЖ НЕМАТ НИКВО ЗНАЧЕНИЕ: ВОДАТ ДО ФАУИТ В 6 МЕСЕЧЕН СРОК!Честита Ви новата 1934-та година. Бъди умен, инвестилай у калашник.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 5 rate down comment 1
SS-23
преди 8 години
Единственото нещо, което има ценност е това, което мога да сгъна и "да сложа в джоба"! КЕШ-а винаги е бил и ще си остане КИНГ!Изчезне ли кеш-а, изчезва и държавата и ще настъпи пълен хаос и анархия!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още