IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Мъжът, който подплаши Dow Jones

Пет години след внезапния срив с над 600 пункта на индекса на 6 май 2010 г. сега е арестуван и виновникът - Навиндер Син Сарао

08:28 | 23.04.15 г. 27
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Oт тази къща Сарао е извършвал измамите. <em>Снимка: архив Ройтерс</em></p>

Oт тази къща Сарао е извършвал измамите. Снимка: архив Ройтерс

Той е действал сам. От своя дом в лондонското предградие Хюнслоу британският дилър Навиндер Син Сарао от Sarao Futures е продавал и купувал в продължение на години фючърси за широкия борсов индекс S&P 500. В добри дни той е печелил по повече от 800 хиляди долара. Но 37-годишният Сарао не е обикновен търговец, поне не и в очите на Министерството на правосъдието на САЩ.

Сарао бе арестуван във вторник във Великобритания. Американската агенция е подала жалба срещу него по обвинения, че е манипулирал пазара в голям обем. Така е направил и на 6 май, когато водещият индекс в САЩ Dow Jones потъна с повече от 600 пункта в рамките на пет минути. При така наречения Flash Crash (светкавичен срив) Сарао е играл важна роля, твърдят Министерството на правосъдието и Комисията по търговия с фючърси на САЩ (Commodity Futures Trading Commission – CFTC), която също заведе дело срещу него.

Сарао е извършил „няколко изключително изчерпателни, агресивни и упорити измамни трикове" за манипулиране на цените на фючърсните договори, пише в обвинението на CFTC, която твърди, че детайлно е изследвала неговите търговски стратегии. 

„Spoofing" се нарича незаконната стратегия, при която един търговец, например, прави голяма поръчка за покупка и сигнализира по този начин на другите, че цената може да нарасне. Въпреки това дилърът след това бързо анулира поръчката и продава акциите на малко по-висока цена.

Сарао, който е залагал на комбинация от високочестотна търговия и ръчно вземани решения, очевидно е разширил допълнително тази тактика. Той е ползвал един алгоритъм, създаден за систематично натискане надолу на цените с големи поръчки за продажба.

Въпреки това той не е възнамерявал наистина да продаде десетките хиляди договори, които се търгуват на водещата борса за търговия с деривати СМЕ в Чикаго под кода E-minis. Според CME 99% от поръчките са били изтрити, преди да са били изпълнени.

По този начин Сарао е можел буквално да играе с пазарите. Когато е пускал алгоритъма, цените са падали. Ако го изключи, те се възстановяват и дилърът е в състояние да коригира и напасне своите сделки.

Това е бил един наистина доходен бизнес. От април 2010 г. дилърът е натрупал над 40 млн. щатски долара печалба, докато е жонглирал с огромни суми по фиктивни договорки. Като цяло дейността му би достигнала теоретичния обем от 7,8 милиарда долара на ден, ако всички поръчки биха били изпълнени. В някои дни „поръчките за продажба на обвиняемия са правили до 40 на сто от всички активни поръчка за продажба", твърди надзорът на дериватите.

Случаят също така увеличава и натиска върху регулаторните органи. CFTC и SEC първоначално бяха обявили в доклад, че един голям участник в търговията е причинил през този ден най-големия по пунктове спад на цените в американската финансова история. Според съобщения в медиите властите са имали предвид брокера Waddell & Reed от Канзас Сити в американския щат Монтана. „Това бе най-добрата информация, която имахме по това време", заяви главният следовател на CFTC Айтън Голман пред журналисти във вторник.

Какво се случва през май? Сарао, чрез фирмата Nav Sarao Futures Limited Plc, прилага едновременно две стратегии за високочестотна търговия. Едната е "леъринг" – отваряне и последваща отмяна на множество поръчки. Другата е "фишинг".

Сарао отваря къси позиции за хиляди фючърсни договори върху S&P 500, на обща стойност 200 млн. долара, което е между 20% и 29% от всички поръчки за продажба във въпросния ден. Използвайки алгоритмите за високочестотна търговия, той променя направените залози 19 000 пъти, с което заблуждава другите търговци на пазара, след което отменя поръчките в следобедните часове. В резултат Сарао успява да натрупа сериозна печалба, като междувременно действията му довеждат до срив на пазара, донесъл загуби за милиарди на останалите инвеститори.

Kак е действал Сарао

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.

Последна актуализация: 15:57 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

6
rate up comment 26 rate down comment 2
abdul
преди 9 години
Ами излъгал е роботизираните системи за търговия, като е използвал техните инструменти, само че по-умно. Надхитрил ги е заради което големите батковци са му много сърдити. Хубавото е, че ако това е истина е много вероятно на теория всеки да може да си го направи от вкъщи ;-)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 20 rate down comment 3
TD-LTD
преди 9 години
Всеки ден стават такива машинацийки. Сетил се, направил го, ама малък и ще опере пешкира. Обаче има топки да го направи.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 46 rate down comment 2
Rumen_
преди 9 години
Не съм се занимавал с борсова търговия, но честно казано не разбирам какво незаконно е направил този човек. Просто е използвал предоставените му възможности по хитър и креативен начин. Ако не са искали да го прави, да не му предоставяли тези възможности.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 18 rate down comment 6
michaelis
преди 9 години
не може някоя голема риба да загуби, а уж е капитализъм да ама си е напрао Комунизъм .... :)) Същото беше и със Сосиете Женерал с оня Карвиел. Онея му викат "Не ни интересува, как ше напрайш 20%, но тряя да ги напрайш" и после трейдъра виновен, че на тея от банката гъзовете са се разтворили като ями за пари ..... И как ше напрай човек 20% на някви милиарди с кво ?!? Ами като издрънчи егати leveradge и после трейдъра виновен "не знаел кво е прайл, да си прикривал загубите" ..... :)))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 30 rate down comment 4
LuckyYou
преди 9 години
Помните ли когато алгоритъма на Knight Capital Group се скапа и фирмата беше пред фалит, това също беше пазарна манипулация. Защо никой не беше осъден тогава ?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 44 rate down comment 5
LuckyYou
преди 9 години
Обикновен малък инвеститор обира големите риби и сега трябва да се намери изкупителна жертва. Вярвате ли наистина, че е възможно само и единствено той да предизвика такъв срив ?!!?! РАЗБИРА СЕ, ЧЕ НЕ Е!!!!Той наистина е пускал такива поръчки, проблемът е, че за да падне толкова много пазара, не е бил само той!!!! Всички големи банки в САЩ ползват HFT, за да се постигне това, което е описва е необходимо всички те - абсолютно всички да пускат такива поръчки и някои от тях наистина да започнат да си продават позициите. И то така е станало, някои Ботове са продали, други са купили! Факт е, че част от големите са загубили пари и за това си търсят жертва. Накрая се получава така - намира се един човек, който да бъде осъден. А истинските HFT манипулатори на пазара не само че биват подминавани, а продължават да правят десетки милиони, дори стотици милиони долари ВСЕКИ ДЕН! Само че тях няма как някой да ги съди. Елементарно е, като кислород, наистина!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още