Франция ще поиска Европейската комисия да прекрати преговорите по Трансатлантическото партньорство за търговия и инвестиции (ТПТИ, TTIP), съобщи министърът на търговията в страната Матиас Фекл в интервю за местно радио, предаде Ройтерс.
Малко по-късно министърът съобщи за това намерение и в официалния си профил в Twitter.
La France demande l'arrêt des négociations du #TAFTA #TTIP
— Matthias Fekl (@MatthiasFekl) 30 август 2016 г.
Фекл ще направи предложението за край на преговорите по време на Съвета на министрите на търговията на ЕС, насрочено за края на септември.
Френският министър не е против сключването на споразумение за свободна търговия изобщо, но преговорите трябва да започнат отново, положени на нова, по-добра база.
Темата за преговорите около ТПТИ беше повдигната от германския вицеканцлер и министър на икономиката Зигмар Габриел. В интервю той обясни, че преговорите по споразумението са се провалили.
Вчера от Европейската комисия обаче бяха категорични, че всички държави в ЕС са дали своя категоричен мандат на председателя Жан-Клод Юнкер разговорите да продължат. Амбицията на Брюксел е споразумението да бъде сключено до края на годината.
ТПТИ повдига много въпросителни, макар и окончателният му вариант още да не е готов. Противниците на споразумението смятат, че то ще е в ущърб на Европа и ще постави под заплаха стандартите за качество, безопасност и защита на личните данни в ЕС.
Франция се опасява, че ТПТИ ще навреди на селското стопанство и културната идентичност на страни от общността.


Кръвният център във Варна търси дарители с кръвни групи 0- и A-
Хороскоп за 29 юни 2026
Дете пострада в катастрофа
Три коли се блъснаха на Аспаруховия мост във Варна
Бленджини: Не е възможно да играеш два мача за 18 часа
Изкуственият интелект вече променя политиката в САЩ на всяко ниво
Инвестициите в здравеопазване увеличават икономическата мощ на страните
Квантовите компютри вече са тук. Но какво всъщност представляват?
Войната с Иран върна търговията през пустините на Близкия изток
Неапол изпреварва Милано като икономически двигател на Италия
Ето едно уникално Ferrari, за което вероятно не сте чували
Кражбите на емблеми отново са на мода
Блестящ и спокоен, Никола Цолов взе четвърта победа за сезона
Малък стикер на стъклото спасява човешки животи
Механичните скорости се оказват полезни за шофьора
Няколко души пострадаха от мълния в увеселителен парк в Швеция
Украйна планира производство на ракети "Пейтриът": защо това е лоша идея?
Путин призна: Преминаваме през труден период, обеща да се справи с предизвикателствата
Рекордна температура от над 36 градуса измериха в Русе
След земетресението във Венецуела: 33 души са спасени живи, хиляди все още са в неизвестност
преди 9 години Нещо което се крие повече от 2 години от хората не е на добре.Нищо добро няма в този договор освен да обслужи интереса на корпорациите,които само това чакат.И с това ГМО станаха банални вече,а до колкото съм чел тук там има условие за повечето продукти и меса да бъдат с ГМО лошо . отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Франсетата големи особняци ще излезнат. Аз изобщо не мога да ги разбера, какво чак толкова ги плаши перспективата , че народа им щял да си загуби поминъка и културната идентичност , няма ли и по-висши ценности на тази земя, за които се изискват жертви? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Хах и аз това си помислих като прочетох заглавието - "Скоро не са правили масови атентати у френско". Еи му маата накъде отива световния ред. отговор Сигнализирай за неуместен коментар