Рейтинговата агенция Standard & Poor‘s (S&P) e намалила перспективата по рейтинга на Франция от стабилна на негативна на фона на нарастващите опасения относно силата на икономическото възстановяване на страната, предава CNBC.
Агенцията е потвърдила рейтинга на ниво от AA, но промяната в перспективата означава, че има 1/3 вероятност, че може да се стигне и до неговото намаляване.
Франция бе провъзгласена за "болния човек" на еврозоната през последните месеци, след като икономическите данни от страната продължиха да изненадват неприятно.
Брутният вътрешен продукт (БВП) не успя да се разшири по време на второто тримесечие на тази година след стагнацията през първото, и се очаква да се увеличили само с 0,2 на сто през третото тримесечие, според централната банка на Франция.
"По наше мнение бюджетната позиция на френското правителство се влошава с оглед на ограничените перспективи за номинален и реален икономически растеж на Франция", заявяват от S&P.
Кредитната агенция понижи рейтинга на страната през ноември 2013 г. Миналия месец друга от големите три агенции - Moody's - заяви, че запазва Aa1 рейтинга (съответстващ на АА+ по S&P – бел. ред.), но и негативната му перспектива.
S&P посочва високите доходи на глава от населението във Франция и квалифицираната работна сила в подкрепа на потвърдения рейтинг, но преразглеждането на перспектива "отразява виждането ни за свиването на фискалните буфери за френското правителство в светлината на ограничени перспективи за растеж и на фона на риск от неосъществяването на реформи".
Френският финансов министър Мишел Сапен, коментира намалената перспектива от S&P като проблем не толкова на Франция, а на цялата еврозона.
"Разбира се, че се отнася за Франция", отвръща Мориц Кремер, ръководител национални рейтинги в S&P. „Част от рисковете са вътрешни, макар други да са наистина пан-европейски.“ Според него е доста съмнително дали Франция ще може да изпълни целта си за бюджетен дефицит от 3 на сто от БВП през 2017 г.


В България неравенството расте след края на трудовия път: разликата в заплатите е 12%, а при пенсиите – 19.4%
Анатомия на дигиталната ера: Как смартфоните променят човешкото тяло и гръбначния стълб
България с най-силен ръст на производството в сектора на услугите в ЕС
Десетки свободни работни места за учители във Варна, кои са най-търсени
Проф. Георги Вълчев: Имаме проблем с учебниците, учениците не ги разбират
Кен Бърнс: Историята на Америка има значение във времена на разделение
Панета: Много е важно САЩ да има силни отношения с Турция
Панета: Не знам дали Путин може да издържи още
Панета: Войната в Украйна влезе в критичен етап
Панета: САЩ би трябвало да увеличават силите си в Европа
Стандартно BMW M2 победи екстремното M2 CS на „Нюрбургринг“
Руснаци направиха алтернатор, задвижван от изгорели газове
Как работи хиперболичното въздушно окачване
Черната кола харчи повече – ето защо
800 000 км без DPF и АdBlue - този стар дизелов VW Golf все още се движи
Никити на Халкидики е на час и половина от Солун, превръща се в новата Ривиера
България дължи по договора с "Боташ" 360 млн. долара
Китайските зодии, които влизат в могъщата си ера
Джулия Робъртс и Дани Модър са все така неразделни след 24 години брак
преди 11 години май е крайно време всички да напускат кораба на тея ***, че и тряя да си плаща човек да е при тях, а те само преебват пейзажа, не мога да го разбера тва и защо кредитния рейтинг на САЩ е ААА+ кат тряя да е също като на останалите, че и по-зле с тея 18 000 000 000 000 ....и то само външен а сумарно е лудница. Няя тея ЕС са си продукт на САЩа колкот по бързо се разпадне или излезнат от тва кухо НАТО защото НАТО е САЩ толкоз по добре .. *** и еврейската пропаганда и пасмина, ама още малко и тяхната няма да е вечна ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар