Прокуратурата търси бившия финансов министър Симеон Дянков, за да му повдигне обвинение, каза говорителят на главния прокурор Румяна Арнаудова, предаде БТА.
Става дума за разследването, по което обвинение вече има и бившият икономически министър Трайчо Трайков.
Арнаудова не е уточнила за какво ще бъде обвинен и за какво е разследван Дянков.
Прокуратурата все още не може да намери Дянков на адреса му и ако това не се случи, той ще бъде обявен за издирване.
Бившият икономически министър от първия кабинет на Бойко Борисов Трайчо Трайков е получил обвинение за умишлена безстопанственост на 28 декември, обяви в профила си във Facebook самият Трайков. Съобщението за обвинението беше публикувано в сайта на прокуратурата днес.
Трайчо Трайков е получил призовка, за да му бъде предявено обвинение.
По думите му обвинението е за това, че през 2011 г., когато той е бил министър на икономиката, енергетиката и туризма, остатъчният пакет акции от „ЕВН България Електроразпределение“ АД е продаден за по-малко пари, „отколкото някой сега е сметнал, че е трябвало“.
В ефира на bTV днес Трайков определи обвинението като "безумно" и беше категоричен, че при продажбата на миноритарния пакет на EVN няма нарушения - тя е извършена от Агенцията по приватизация чрез платформата на Българската фондова борса (БФБ-София). Получените средства при тази сделка са с 20% повече спрямо експертните оценки на Агенцията по приватизация, стана ясно от думите на бившия министър.
„Приватизиращи органи през 2003 г. са били Министерският съвет, Народното събрание чак тогава Агенцията за приватизация, заради приетата специална стратегия за приватизация на електроразпределителните дружества. Отговорността на държавата през всички тези години не е била на висота. С договора са допуснати пропуски да се защити държавния интерес“, коментира междувременно пред БНР Руси Статков, член на Надзорния съвет на Агенцията за приватизация и следприватизационен контрол.
Той допълни, в случая основната фигура е принципалът – министърът на икономиката. Той е трябвало да каже дали са спазени условията - да бъде завършена реформата в електроразпределителния отрасъл и, второ, дружествата така да бъдат модернизирани и преструктурирани, че една акция от остатъчния пакет да може да бъде продадена на по-висока цена от една акция от мажоритарния, т.е. от вече продадения пакет.
По същество министърът на икономиката се явява гарант, че стратегията се изпълнява, заяви Статков.
*Новината е допълнена в 17.29 ч.


Професор от УМБАЛ „Александровска“ обявява безсрочна гладна стачка
Волейболните национали с нова победа в Лигата на нациите
Варненката Ива Стоянова спечели Европейския фестивал на шпага в Италия
Самолет се разби във Франция, 11 души загинаха
Хванаха за ден 39-ма шофьори с алкохол или наркотици
Япония с право се страхува от "черните кораби" на AI
Южна Италия повежда икономическия ръст, част 2
Южна Италия повежда икономическия ръст, част 1
Манчестър на Анди Бърнам е градоустройствен урок за Лондон
Изкуственият интелект може да оскъпи живота ти, без да разбереш защо
Ето едно уникално Ferrari, за което вероятно не сте чували
Кражбите на емблеми отново са на мода
Блестящ и спокоен, Никола Цолов взе четвърта победа за сезона
Малък стикер на стъклото спасява човешки животи
Механичните скорости се оказват полезни за шофьора
Неспазване на предимство прати един в болница
Единадесет парашутисти загинаха, след като малък самолет се разби край Нанси
Автомобил се преобърна в река Смядовска, неправоспособен шофьор на 18 години загина
Цяла България светна в жълто за опасно време
"Прогресивна България" настоява за одит на пенсионните разходи


преди 9 години "индианците не са имали държава бре, неук .... следователно и територии не са имали. "Счупи *** отново ! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години .. и мише (инжинерино или там който си), ако ще и 100 профила да смениш, на третия коментар си личи че си ти, просто никой друг (даже и нобела) не прави толкова неадекватни коментари като теб отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години индианците не са имали държава бре, неук .... следователно и територии не са имали. отвори една книжка поне преди да се излагаш ....а САЩ са заграбили територии от Англия, ако трябва да се връща на някой на тях, но за онова има документи :) .... за Крим също има и той е подарен на Украйна от мурзилците по СССР-ско време ... сега оди и се еии в тъпaнарина :):) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Щ го търсят на адрес, дето няма да го намерят! Дори да е в България отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Преди да има САЩ е имало индианци...я да си им върнат земята тия американски фашисти , а...крейзи ?! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Мани го, това е оня наркоман дето псува на некадърник. Много е празен. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години На кого да даде Крим...ти май нещо ...? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години http://***.mediapool.bg/naprezhenieto-sred-republikantsite-raste-zaradi-podhoda-kam-rusiya-news258380.html отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Напрежението сред републиканците расте заради подхода към РусияЗаконодатели ще обсъждат избора на Доналд Тръмп за държавен секретар и ще продължат разследването за хакерските атаки отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Пич, сега терористи тук няма, щото им продаваме оръжие. И не през твоя Шутин, както си мислиш, а през "партньорите", както ги наричате.И при най-малкото съмнение за геополитическата ни ориентация посока запад -> изток, ти гарантирам че тук ще се появят терористи, но няма да са Шутински. Нито Ердогански, а поамериканчени сирийски опозиционни джихадистчета. отговор Сигнализирай за неуместен коментар