Експерименталният соларен самолет се приземи успешно в Швейцария след успешен нощен полет. Този успех е стъпка по пътя към целта за обиколка на земното кълбо със самолет, захранван от слънчева енергия.
Самолетът използва свръхефективни соларни клетки и батерии, за да се задържи във въздуха дори след като слънцето залезе.
Соларната машина излетя на 7 юли и се приземи на около 50 км от швейцарската столица Берн в 9,00 ч. сутринта местно време след 26-часов полет, предаде BBC.
По време на експеримента машината се е извисила на 8 700 метра. Това е най-дългият полет на най-голяма височина, осъществен от соларен самолет.
Тестов полет на машината имаше и в началото на тази година, но именно сегашният се счита за голяма крачка в разработването на технологията.
Самолетът е създаден в рамките на проекта „Слънчев импулс“, осъществен от Федералния политехнически институт на Лозана с подкрепата на частни компании и Европейската космическа агенция.
„Това е първият път, когато управляван от човек соларен самолет прекарва цяла нощ във въздуха“, казва Бертранд Пикард – един от дизайнерите на „Слънчев импулс“ пред BBC.
“Това беше моментът, който доказа, че мисията ни е успешна, ние успяхме“.
Екипът от дизайнери и инженери сега разработва нов, по-усъвършенстван модел самолет. Целта им е да обиколят земното кълбо до 2013 г. на борда на соларен самолет без никакво гориво.


Започна 34-тото издание на фолклорния фестивал „Варненско лято“
Слънчево и горещо време в цялата страна днес
БСП отбелязва 135-годишнината си наБузлуджа
Мачовете и спортът по ТВ днес (1 август)
Виц на деня - 1 август
Йената поскъпна след координирана интервенция на Япония и САЩ
Как климатичните промени водят до по-чести огромни пожари в Европа
Иън Пармитър: Президентът Тръмп търси победи
Щ. Ножаров: Пенсионна реформа ще спести на държавата почти 500 млн. евро
Фабричната активност в Китай се сви за първи път от 5 месеца
Mercedes отзовава над 310 000 коли заради дребен дефект
10 спортни седана за истински шофьори
Звезда от Top Gear отнесе две големи глоби за превишена скорост
Летящо колело размаза кола на магистрала
Властите в Лондон поискаха 1 милиард лири от водещи производители
Мъже с раница и с качулки причаквали Владимир Янков-Загатото в дома му?
Мигранти се опитаха да влязат и в испанския анклав Мелиля
Булевард „Цар Освободител“ в София става пешеходна зона всеки уикенд през август
От 1 август се вдигат осигурителните прагове, държавните служители започват да плащат осигуровките си
Девет жертви на руска балистична атака срещу Киев тази нощ