Международните пътнически превози през 2010 г. отбелязаха ръст в световен мащаб от 8,2% спрямо предходната година, се казва в публикувания днес отчет на Международната асоциация за въздушен транспорт (IATA), цитиран от Итар-Тасс.
Товарните (карго) превози със самолет в световен мащаб са се увеличили за година с впечатляващите 20,6%, по данни на IATA.
За миналата година заетостта на местата при пътническите превози се е увеличила с 2,7 процентни пункта до 78,4%, а запълняемостта при товарните превози е нараснала с 5,2 процентни пункта до 53,8%.
Във връзка с посочените резултати генералният директор на IATA Джовани Бисиняни коментира, че авиокомпаниите са завършили годината с показатели, „леко превишаващи тези през докризисната 2008 г., обаче с жалките 2,7% норма на печалба“. По думите му „задачата сега се състои в това потребността от мобилност на хората да доведе до стабилни печалби за авиокомпаниите“.
По региони най-висок ръст на пътническите превози на годишна база в света бележат авиопревозвачите от Близкия Изток – 17,8%, следвани от авиокомпаниите от Африка – 12,9%. При авиокомпаниите от Азиатско-тихоокеанския регион ръстът на превозите е 9%, а при авиокомпаниите от Северна Америка – 7,4%.
Най-скромни резултати отчитат европейските авиокомпании – при тях ръстът на пътническите превози е само 5,1%. Според констатациите на IATA това се свързва с ниските темпове на икономически ръст в Европа, последствията от дълговата криза, растящите данъци и мерките на правителствата за бюджетни икономии.
Влияние е оказало и лошото време през декември, заради което бяха отменени полети, така че за последния месец на 2010 г. ръстът на авиопревозите в Европа е едва 3,3% на годишна база, като се има предвид, че този показател за ноември е 7,8%.


Обърната кола стои в канавката край Кичево вече втори ден
Приключенец ще обиколи България с "Балканче" (ВИДЕО)
Иван Иванов завърши втори на турнира в Ливърпул
Мъж почина на плаж край Варна
Основан от българи стартъп помага на счетоводителите в най-сложните им задачи
Иранската диаспора в САЩ е разделена относно подкрепата си за националния отбор
Брекзит беше избор на сърцето, а не на разума
Филмът „Денят на истината“ подчертава маркетинговата дилема на Холивуд
Пасивните фондове вече не са толкова пасивни
Последното Lamborghini с чист V12 вече струва двойно
Ford жертва по един двигател на ден, за да реши големия си проблем
Електромобилите с голям пробег се превръщат в проблем
Най-добрият двигател на Maserati става хибрид, но не и PHEV
Бъдещата българска кола: Тествахме Ora 5, която от зимата ще се прави в Ловеч
Мартина Стефанова: България активно унищожава цялото си културно наследство
Бури и наводнения връхлетяха райони на Централна Европа
64-годишен мъж е починал на плаж край Варна
Времето утре: Слънчево с температури до 34°
Стрелба на плажа "Кабакум" във Варна, двама мъже са с опасност за живота