Силната инфлация и рисковете от прегряване на китайската икономика накараха централната банка на Китай да предприеме поредните мерки за ограничаване на банковото кредитиране в страната.
За тази цел паричната институция увеличи за трети път от началото на тази година резервите, които банките трябва да държат като депозит при нея.
По този начин централната банка сигнализира, че високата инфлация носи по-големи рискове за китайската икономика, отколкото последиците от тежкото земетресение и ядрената криза в Япония, пише Bloomberg.
Делът на депозитите, които китайските банки трябва да държат като минимални задължителни резерви при централната банка, се увеличава с половин процентен пункт от 25 март.
Това означава, че за големите банки той ще достигне 20%. Данни за това какви са резервите за по-малките банки не се публикуват.
Китайското правителство обяви овладяването на инфлацията за най-важната си икономическа цел за тази година. Растящите цени на жилищата и цените могат се цитират като рискове пред социалната стабилност в страната.
Много от динамично развиващите се икономики в Азия предприеха редица стъпки за затягане на паричната си политика, като Индия увеличи основните си лихвени проценти вчера.
Според анализатори в рамките на две седмици Китайската централна банка също ще увеличи лихвените си проценти.
Годишната инфлация в Китай достигна 4,9% през февруари, докато цените на едро скочиха със 7,2% на годишна база. Целта на правителството е да ограничи инфлацията в Китай до 4% през тази година.
Задължителните резерви са депозити, които търговските банки са задължени да държат в централната банка, без да могат да ги използват за кредитиране. Увеличаването им дава възможност да бъде ограничен обемът на новите заеми.


Куриер де Балкан: България блести на международната сцена с Джирото и победа на Евровизия
Голяма бяла акула е заснета в централната част на Средиземно море
Световните конфликти достигнаха връх през 2025 г.
Директорът на „Евровизия“ : България впечатли с изключително бързата реакция на институциите
Зеленски пред „Гардиън“: Русия губи инициативата, а войната постепенно се обръща в полза на Украйна
САЩ нанесоха удари по Иран след свалянето на американски хеликоптер
Петте елемента в изграждането на учителя: Липсата на една брънка скъсва веригата
Великобритания трудно ще възстанови щетите от Brexit върху икономиката си
Износът и вносът на Китай скочиха през май благодарение на AI
Поръчките на петролни супертанкери надминаха рекорда от 2008 г.
Една грешка създаде златните джанти на Subaru
Изкуственият интелект на TikTok вече е в 7 милиона коли
Новото Audi Q7 – само дизел, Matrix LED и три окачвания по избор
Защо фабричните гуми са различни от тези, които си купувате от магазина
BYD се включи в атаката срещу Ferrari
Мъж уби жена си и се самоуби в присъствието на трите им деца
Само 3500 долара: новият украински прехващач на Shahed привлича внимание
Полицията проверява незаконна помпена станция за над 500 000 лв. на яз. "Студен кладенец"
Приятелите на Джей Ло се надяват тя да даде шанс на Брет Голдстин