Над 80% от институционалните инвеститори и повече от 60% от частните пенсионни фондове в Европа се интересуват от възможностите за инвестиции в големи и нискорискови фондове за недвижими имоти, показват резултатите от проучване на консултантската компания Preqin.
Пенсионните фондове в Европа посочват, че биха искали да увеличат инвестициите си в имоти на основните пазари, допълват от компанията, цитирана от онлайн изданието Investment&Pensions Europe.
Най-популярни сред инвеститорите са частните фондове за имоти. Близо 81% от участниците в проучването заявяват, че предпочитат да инвестират в частни фондове. Директна инвестиция в недвижимости са готови да направят 57% от участниците в проучването, а 33% биха инвестирали в публични фондове за инвестиции в имоти.
Според резултатите от проучване на IVG, цитирани от същото издание, институционалните инвеститори през следващата година ще се придържат към вложения в активи на основните европейски пазари, въпреки че в Унгария и държавите от Южна Европа се предлага по-висока доходност.
Ръководителят на изследването Томас Байърли уточнява, че на по-силен инвеститорски интерес ще се радват пазарите, смятани за сигурно убежище – Великобритания, Германия и Полша.
Байърли обаче посочва, че си заслужава инвеститорите да се обърнат към подценените южни пазари. „Там може да се намерят атрактивни продукти на добри цени“, смята той.
„Има инвеститорски интерес към пазара на имоти в Унгария например, защото средата там е достатъчно атрактивна и предлага доходност от около 7%. Ако обаче аз съм инвеститор и чуя какво приказва унгарският финансов министър, вероятно ще се поизнервя“, допълва Байърли.
Според резултатите от проучването на IVG доходността от инвестициите в имоти на основните европейски пазари ще остане стабилна и през следващата година.


Полицаи преследваха мъж без книжка край Варна
Хороскоп за 22 май 2026
Натириха шефа на БАБХ
Двама загинаха, а 17 пострадаха във "войната" по пътищата за ден в страната
53 пожара за гасили огнеборците за денонощие в страната
Пазарите вече приемат петрол около $100 като новата норма и за 2027 г.
SpaceX разкри загуба от 4,3 млрд. долара за първото тримесечие
Великобритания говори за AI суверенитет, но купува американски технологии
Nvidia обяви, че изкуственият интелект е напът да стане масов
Български учени разработват екосъобразен метод за рециклиране на соларни панели
Сблъсък унищожи две суперколи на Lamborghini
Повече от половината кабриолети на пазара са над 15 години
Когато офроуд инженерството срещне рап-културата
Неочакван брак между Stellantis и Jaguar Land Rover
Audi на съд заради масов дефект във водните помпи
Почина Санда Стратулат-Протич, създала опаковките на дъвки "Идеал", шоколадите "Кума Лиса" и на "Зрънчо"
Харвард иска да ограничи до 20% шестиците, студенти масово ги изкарват с AI
Иво Христов: Не ние сме канили самолетите на летище София, наследихме ги
Руски изтребители са прехванали британски самолет над Черно море
Не позволиха на самолет да кацне в САЩ, имало съмнение за пътник с ебола